Stimulácia organizmu

Stimulácia organizmu je proces, pri ktorého zdarné fáze je naše telo povzbudené do ďalšej činnosti. Inými slovami prijímame látky, ktoré nás takzvane nakopnú. Na trhu je celý rad stimulačných prostriedkov, bohužiaľ väčšina ľudí si uvedomuje len tie dve najpoužívanejšie : kávu a cigarety.

Káva

Samotná káva je považovaná za stimulačný prostriedok, aj keď stimulanten je tu jedna z ich zložiek - kofeín. Moderná medicína hovorí o kofeínu ako o najrozšírenejším stimulantu na svete sa siahodlhé tradíciou. V primeraných dávkach môže mať stimulujúce účinky na nervovú sústavu a srdce. Bohužiaľ vo väčšej miere sa stáva drogou. Iste vo svojom okolí poznáte veľa ľudí, ktorí pred obedovú prestávkou neurobia bez tretieho šálky ani krok.

S cigaretami a cigary (všeobecne tabakom) je to podobné. Stimulačný látkou je tu nikotín, ktorý má okrem stimulačných aj uvoľňujúce účinky. Jedná sa o psychotropnú látku. Na rozdiel od kávy je u neho čas vypestovanie závislosti spravidla výrazne kratšia.

Nebolo by vhodné kofeín a nikotín priamo označiť za nezdravé stimulanty, ale iste sú aj oveľa zdravšie. Niektorí ľudia potrebujú naštartovať svoj ​​organizmus len ráno a to nepravidelne. Po dlhšom flámu alebo zlom spánku sa ráno cítia unavení a ospalí. Ich zmysly sú otupené, človek sa môže cítiť podráždený. Jedným z možných riešení je glukóza. Hovorí sa mu hroznový alebo krvný cukor a pre naše telo je to najrýchlejší forma ako do seba dostať energiu. Táto látka sa nachádza v mede, hrozne, ovocí a niektorej zelenine. Kto také jedlá nemusia na raňajky, môže sa poobzerať po iných produktoch obsahujúcich túto látku. Často sa jedná o koktaily alebo sušienky na získanie energie.

Ďalším variantom sú prípravky určené práve na nabudenie nášho organizmu. Dajú sa kúpiť v lekárňach alebo na Internete. Môže sa jednať o tablety na cmúľanie alebo zapitie, prípadne rozpustení vo vode. Obsahujú prírodné látky, ktoré dodajú vášmu telu potrebnú energiu a mnohokrát aj viac. Často sa vyrába v niekoľkých druhoch pre rôzne spotrebiteľa. Napríklad pre diaľkové vodiča obsahujú prídavné látky na zrýchlenie reflexov oddialenie únavy. Tablety na cmúľanie sú k dostaniu v niekoľkých príchutiach, môžu zamedzovať tvorbe zubného plaku a osvieži váš dych.

 


 

comments powered by Disqus