Pomalé trávenie

Trávenie, nazývané tiež metabolizmus, je súbor mnohých procesov, pri ktorých dochádza k vstrebaniu požitého lieku. Najväčšia časť trávenia sa odohráva v črevách, ktoré sú tomu prispôsobené zväčšenou črevnou stenou o výstupky zvanej klky.

Pomalý metabolizmus

Týka sa časti tela

O pomalom trávení môžeme hovoriť ako o menšom súrodenci zápchy. Jedná sa o stav, keď sa dlhšiu dobu nie ste schopní vyprázdniť, ikdyž prijímate potravu pravidelne a v primeranom množstve. Najčastejšie sa tak stáva po liečbe niektorých chorôb za použitia antibiotík a podobných liekov. Tie totiž pri dlhodobejšom užívaní ničí črevné baktérie, ktoré sú pre trávenie nevyhnutné. Takzvanú črevnú mikroflóru však môže zahubiť aj nevhodná strava v podobe korenených a pálivých jedál. Ďalším faktorom u pomalého trávenia je tiež dlhodobý stres.

Doplniť alebo posilniť črevné baktérie môžete sami voľne dostupnými prostriedkami. Stačí sa v lekárni alebo na Internete poobzerať po výrobkoch, ktoré obsahujú takzvanú živú kultúru. Môžu to byť rôzne jogurty, nápoje alebo tablety.

Ovšem ak vaše ťažkosti neprestanú, je namieste navštíviť lekára. Na rýchlosti a kvalite trávenie sa podieľa mnoho ďalších sústav a orgánov. Mohlo by sa jednať o poškodení niektorého z nich, čo by mohlo znamenať zhoršenie zdravotného stavu.

 


 

comments powered by Disqus