Otrava upokojujúcimi liekmi - domáci maznáčikovia

Špeciálna sedatíva sa vyrábajú aj pre štvornohých miláčikov. Tým sa tieto upokojujúce lieky podávajú v určitom okamihu. Jedným takým prípadom je každoročne očakávaný silvester. Tento večer sa nesie v znamení bujarých a veselých osláv. Tie niekedy končí až v skorých ranných hodinách. Pre ľudí je to samozrejme veľká zábava, ale zvieratá to nesú ťažko. Skrátka pre nich je tento deň hotové peklo.

Upokojujúci lieky - zvieratá

Ohňostroje a rôzne delobuchy desí nielen psy a mačky, ale aj iné domáce zvieratá. Medzi ktoré sa počíta napríklad papagáj. Tým vadí príliš intenzívny hluk, ktorý u nich môže spôsobiť zdravotné ťažkosti. Dajme tomu ide o určitú úroveň bolesti. Tieto zvieratá vnímajú oveľa citlivejšie tiež akékoľvek pachy. Najhoršie toto silvestrovskej blázneniu znášajú psie maznáčikovia, taktiež aj mačky. Náhly a neočakávaný rámus, ktorý naberá na obrátkach, vyvoláva u zvierat extrémne nervové vypätie. Tejto skupine tvorov vadí ako petardy, tiež aj ohňostroje alebo záblesky, z ktorých majú panickú hrôzu. Správajú sa vydesene a majú strach. Niekedy sa u nich objaví kŕče, inokedy zase sa začnú triasť. Vzácnosti u nich nie je škrípanie zubov. Väčšinou takto vydesená zvieratá vyhľadávajú bezpečné miesta. Tu sa schúli a čakajú, až sa všetko upokojí. Medzi domácimi miláčikmi sa nájdu aj takí, ktorí vydávajú desivé hlasové prejavy. K štandardným symptómom môžu patriť tiež hysterické záchvaty. Pridať sa môžu aj ostatné zdravotné ťažkosti, ako je napríklad zvracanie. Zviera môže trpieť hnačkou. Neobvyklý u neho nie je ani príznak inkontinencie moču.

Aby ľudia predchádzali u svojich maznáčikov týmto problémom, siahnu po sedatívách. Jedná sa o upokojujúce prostriedky, ktoré sú výhrade na predpis. O tie si možno požiadať v ktorejkoľvek veterinárnej ambulancii. Dotknutá osoba sa tu dozvie ako správne aplikovať tento liek, taktiež informáciu o vhodnom podaní, aby sa výsledný účinok u zvieraťa dostavil v pravý čas.

Sedatíva však majú svoje úskalia a nemusí fungovať stopercentne. Dodať možno aj to, že tieto lieky so sebou prinášajú určité riziko. Navyše nie každé zviera skvelo znáša tento druh medikamentu. Najlepšie situácia je, keď zviera za svoj život vôbec nedôjde do styku s týmto prostriedkom. Čo sa deje málokedy. Ľudia by mali k týmto tlmiacim preparátom prestupovať obozretne, a keď ho musí zvieraťu podať, tak v najnutnejších prípadoch. Vždy by mal človek dbať na zdravotnú stránku zvieraťa.

Zvieratám staršieho veku či chorým jedincom by sa tieto lieky nemali vôbec podávať. Mohlo by sa totiž stať, že by sa ich stav zčistajasna zhoršil. Stručne povedané sedatíva by im skôr ublížili. Tieto menované prostriedky stoja za zníženým krvného tlaku. Z väčšej miery majú podiel na zhoršení termoregulačné schopnosti. Z tohto dôvodu je na mieste, aby pán mal svojho štvornohého kamaráta radšej pod stálym dohľadom a udržiaval ho v teple.

Na sedatíva reaguje každé zviera po svojom. U niektorého maznáčika nastupuje účinok do pár minút. Spravidla sa podáva zvyčajne odporúčaná dávka. Existujú zvieratá, ktoré sa nezklidní ani do tridsiatich minút. Tým sa potom musí podať ďaleko vyššia dávka sedatív.

Zviera neudrží rovnováhu, motá sa a chová sa úplne zmätene. Má zrýchlenú srdcovú činnosť a tým pádom dochádza k srdcovej záťaži. To sú v skratke vedľajšie účinky sedatív. Ak sa človek k týmto látkam uchýli, mal by všetko starostlivo prekonzultovať s konkrétnym veterinárom.

Okrem klasických sedatívnych prostriedkov môžu ľudia zvieratám podať preparáty rýdzo prírodného charakteru. Vo svojej podstate ide o produkty na vitamínové či bylinnej báze.

V súčasnej dobe sú veľmi žiadané aj homeopatiká. Jedná sa o druh najšetrnejších liečiv, ktorý účinkuje opäť individuálne. Aby výsledný efekt sa dostavil, je potrebná vybrať najvhodnejší homeopatický produkt.

Sedatíva pri operačných zákrokoch

Účinné látky sa sedatívnymi účinky sa v istej miere využívajú pri uľahčenie manipulácie so zvieraťom. Mimo to veterinári ich používajú pri plánovanom vyšetrení a drobnejších chirurgických zákrokoch. Jedná sa o špeciálne roztoky bez zápachu a farby, ktoré sa zvieraťu podávajú intramuskulárne.

Po operácii sa niektorým zvieratám aplikujú látky so sedatívnym pôsobením. Tými sa upokojujú obzvlášť energické až enormne aktívne zvieratá, aby sa vôbec dokázali dostať do odpočinkového stavu. Niektorým hyperaktívnym zvieracím pacientom sa naordinuje konkrétny druh sedatív. Ten sa im podáva po dobu rekonvalescencie.

Sedatíva formy

Väčšina liekov s vysoko sedatívnymi účinky možno zohnať na lekársky predpis. Tie dokážu navodiť neobyčajné upokojenie domáceho zvieraťa. Psy, mačky, kone a iné zvieratá sú po týchto liekoch krotke ako baránkovia. Ide o látky pôsobiace na dôležitú časť mozgu. Vďaka tomu zvieracie organizmus je v psychickom útlme. Zviera sa optimálne upokojí. Lieky sú zodpovedné za útlm motorických aktivít. Na druhú stranu pod vplyvom isté zložky obsiahnuté v sedatívach má zviera obmedzenú reakciu na vonkajšie podnety. Postupne sa u neho dostavujú aj ďalšie prejavy. Z celej situácie sú občas vystrašení hlavne majitelia či chovatelia daného zvieraťa. Vyvádzam je hlavne z miery to, že účinok týchto liekov je absolútne rýchly. Ich maznáčik zaľahne a vôbec sa nezaujíma o to, čo sa okolo neho deje. Vyzerá ako by bol duchom neprítomný.

Tieto formy sedatív sa vyrábajú v podobe tabliet. K dispozícii sú tiež v gélovej verzii. Tie sa podávajú perorálne cestou. Jedná sa o homogénny gélovú konzistenciu, ktorá obsahuje hlavnú zložku a pomocné látky, ako sú napríklad organické zlúčeniny zo skupiny parabénov. Účinok tohto prostriedku nastupuje po aplikácii v rozmedzí pol hodiny až hodiny. Zatiaľ čo u menších zvierat je efekt rýchlejší. Celkové pôsobenie sa pohybuje v priemere okolo dvesto štyridsiatich minút.

Prvá pomoc pri otrave sedatívami a následná liečba

Ak sa u zvieraťa prejaví oneskorená reakcia na zotavenie zo sedatív, dá sa to komplexne považovať za určitú mieru predávkovania. Z tohto dôvodu by mal zostať tento štvornohý maznáčik na mieste, kde je mu dobre. Nielen že by mal mať absolútny pokoj a dostatok tepla, ale jeho majiteľ by sa mal občas na neho pozrieť. Ak je vôbec v poriadku.

Stav intoxikácie sa dá spoznať podľa rýchlejšieho tlkotu srdca, malátnosti alebo nekontrolovateľných pohybov. Zviera upadá do bezvedomia. Prestáva správne fungovať obehový a respiratórný aparát. Za tejto situácie sa podávajú látky, ktoré dokážu zvrátiť sedatívne účinky. Na zvieracích klinikách sa takýto pacient pripojí k ventilácii kyslíka a sú mu podávané tekutiny intravenózne. Veterinár stráži jeho telesnú teplotu, aby nedošlo k výkyvu.

Ak zviera pozre väčšie množstvo sedatív, potom by mal jeho páníček ako prvý vyvolať u neho zvracanie. Na túto akciu stačí použiť trojpercentný peroxid vodíka. Táto látka sa zvieraťu umiestni do papule. V prípade že drobček váži do piatich kilogramov, jeho pán si vystačia s jednou kávovou lyžičkou. Ak sa nedostaví u zvieraťa očakávaný stav, celý pokus sa opakuje po štvrť hodine. Pokiaľ má zviera ťažkosti s dýchaním, objavili sa u neho kŕče alebo má pomalý tep, potom by mal radšej človek sa obrátiť na veterinárnu pomoc. V žiadnom prípade by sa nemal púšťať sám do záchrany štvornohého kamaráta.

 


 

comments powered by Disqus