Metastázy

Najčastejšie sa objavujú metastázy v oblastiach, ktoré sú hojne prekrvené alebo sú vedľa primárneho zdroja rakoviny. Ak sa u vás rakovinové metastázy objavili, znamená to, že sa vám rakovina vrátila a udrela ešte v silnejšej zostave. Účinná liečba u metastáz vo väčšine prípadov neexistuje, lekári vám môžu zlepšiť kvalitu života a predĺžiť život o niekoľko týždňov, mesiacov i rokov. Ovšem vyliečenie v tejto situácii bohužiaľ neexistuje.

Šírenie

Najčastejšie sa metastázy rozrastajú pomocou krvného alebo lymfatického obehu. Rakovinové bunky sú touto cestou ,, prevezení "do inej časti tela, kde sa ďalej množia a spôsobujú problémy. Problémy sa nemusí objaviť niekoľko mesiacov i rokov, pokiaľ však udriú, je tu veľmi zlá prognóza.

Niektoré rakovinové bunky metastázujú do určitých tkanív, a sú tak ľahšie predvídateľné. Je to napríklad v prípade rakoviny čriev, ktoré metastázujú do pečene, u rakoviny pŕs zase do pľúc.

Metastázy v pľúcach - najčastejšie je primárny nádor v prsníku, žalúdka, hrtanu a pečeni. Prognóza v poslednom štádiu je mortalita okolo 2 rokov.

Metastázy v pečeni - najčastejšie je primárny nádor v prsníku, pľúcach, prostate. Prognóza nie je priaznivá, prežitie je niekoľko mesiacov až 2 roky.

Metastázy v kostiach - primárny nádor je z rakoviny prostaty, prsníka, pľúc, štítnej žľazy, obličiek a močového mechúra. Prognóza nie je opäť dobrá, záleží na zdroju primárneho nádoru. Jedná sa o rozpätí 6 - 54 mesiacov.

Metastázy v mozgu - najčastejšie je primárny nádor v pľúcach, prsníka, obličiek, tráviaceho traktu alebo kože. Prognóza nie je priaznivá, u IV. stupňa je prežitie jeden rok.

Metastázy sú veľmi zákerným sekundárnym ochoreniem. Metastázy sa bohužiaľ nedajú úplne vyliečiť. Je tu možné, že pacient bude žiť kvalitný život ešte niekoľko mesiacov či rokov, ale prognóza u všetkých metastáz je zlá. Opäť tu záleží na tom, ako včasná je diagnostika. Čím neskôr sa metastázy objavia, tým skôr človek zomrie.

Nepodceňujte príznaky metastáz. Ak u vás prebehla pred niekoľkými rokmi rakovina, mali by ste sa strážiť. Metastázy sa vo väčšine prípadov objavujú 3 - 5 rokov od prvého nálezu primárnej rakoviny.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus