Meranie bazálnej teploty

Otehotnieť je v súčasnej dobe veľmi ošemetná vec. Stále viac žien sa spolieha na fakt, že ak vysadia antikoncepciu po 30. veku, budú mať s partnerom sex a bábätko bude na svete. Bohužiaľ je táto situácia skôr výnimočná. Ak chce žena otehotnieť po 30. roku, mala by si strážiť cyklus trochu pozornejšie než vedieť to, že ovulácia je zhruba 14. deň cyklu. Meranie bazálnej teploty je prvým krokom k úspešnému počatia.

Nielen ženy po 30. roku by si mali strážiť bazálnu teplotu. Samozrejme sa to nevzťahuje na ženy, ktoré sa snažia otehotnieť prvý mesiac. Prvým krokom, ak chcete bábätko, by mala byť návšteva gynekológa a vysadení antikoncepcie. Ten vám potvrdí, či ste na prvý pohľad zdravá a ak sa vám do pol roka nepodarí prirodzene otehotnieť, máte prísť na kontrolu a vykonajú sa obsiahlejší testy.

Kde sa bazálna teplota meria

  • pošva
  • ústa
  • podpazušie
  • konečník

Ako samotné meranie vyzerá?

Jedná sa o veľmi jednoduchú techniku merania. Bazálna teplota je teplota, kedy je telo aspoň 4 hodiny v pokoji, nie je teda potrebné merať ráno po prebudení. Vzťahuje sa to na ženy, ktoré pracujú aj v noci. Bazálna teplota by sa mala merať v rovnaký čas a na rovnakom mieste každý deň od konca menštruácie. Ak teplotu budete merať v podpazuší, konečníku alebo v ústach nie je potrebné čakať na posledný deň menštruácie.

Teplotu si poctivo zaznamenávajte buď do papierového kalendára a alebo si stiahnite chytrou aplikáciu, ktorých je teraz internet plný.

Teplotu si merajte ešte predtým ako vstanete z postele. Údaje po pohybe môžu byť skreslené. Teplomer si pripravte na nočný stolík, kde na neho hneď po prebudení dosiahnete.

Ak si teplotu meriate klasickým ortuťovým teplomerom, je len dobré dávať pozor, aby sa vám teplomer v pošve nerozbil. Väčšina žien radia používať práve ortuťový teplomer, ktorý najlepšie meria.

Digitálny teplomer

Najlepšou možnosťou, ako získať dokonalé údaje je opakované merania či ponechanie teplomera v mieste merania, aby sa teplomer tzv. adaptoval. To dosiahnete nasledujúcim spôsobom. Teplomer si zavediete do pošvy až po digitálny displej a necháte ho vypnutý, odpočítate 5 minút či si napočítate do nejakého vyššieho čísla a potom teplomer zapnete, bez toho aby ste ho vyberali. Takto nameraný údaj je najspoľahlivejšie.

Teplotné údaje

Po menštruácii by sa mala začať teplota zvyšovať a v čase ovulácie by mala byť okolo 37 st. Túto teplotu by si mala udržať do termínu ďalšej MS.

Ak vám deň či dva dni pred očakávanou menštruáciou teplota spadne, pravdepodobne očakávajte menštruáciu. Ak sa teplota stále drží aj po niekoľkých dňoch od očakávanej menštruácie, ktorá však neprišla, okolo 37 ° C ste pravdepodobne tehotná.

Bazálna teplota môže kolísať, ak ste tehotná mala by byť vyššia než ju normálne máte. To že nameriate len 36,8 nemusí nutne znamenať, že nie ste tehotná, ak máte nižšiu teplotu i normálne, je to u vás normálny priebeh.

Samozrejme stále najlepší býva urobiť si tehotenský či ovulačný test, pokiaľ však pozorujete svoje telo dlhšiu dobu a viete ako vyzerá normálne, nemal by byť problém zistiť tehotenstvo a ovulácii pri meraní bazálnej teploty. Nespoliehajte sa však len na tieto údaje.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus