Mám inkontinenciu. Čo mám robiť?

Objavila sa u vás inkontinencia a vy neviete čo s tým? Vedzte, že v podobnej situácii sa ocitá aj mnoho ďalších ľudí. Nie ste v tom teda sami. Mali by ste vedieť, že nežiaduci únik moču sa netýka iba staroby. Postihnúť môže kohokoľvek z nás v akomkoľvek veku. Medzi najčastejšie príčiny patrí oslabené panvové dno (napríklad vplyvom dedičnosti, starnutia, pôrodu), operatívny zákrok (gynekologická operácia, operácia prostaty), neurologické ochorenia, cukrovka či zlý životný štýl.

Rôzne inkontinenčné pomôcky

Pocit istoty nič nenahradí

Zo všetkého najskôr siahnite po inkontinenčných pomôckach, aby ste mohli bez obáv medzi ľudí. Tieto pomôcky vám zaistí pocit istoty a bezpečia pred trapasom na verejnosti. Inkontinenčné pomôcky sú oveľa savejšie než iné hygienické potreby ako sú menštruačné vložky. Zachytí moč, uzamknú ju vo svojom jadre a pohltí nežiaduci zápach, ktorý so sebou moč prináša.

Druhy inkontinenčných pomôcok

Inkontinenčné vložky - sú určené pre ľahký únik moču (únik moču po kvapkách). Vložky rozdeľujeme podľa určenia pre ženy alebo pre mužov - je to dané iným tvarom pohlavných orgánov. Vložka sa maximálne prispôsobí telu, pre ktoré je určená. Ďalšie rozdiely medzi vložkami sú vo veľkosti a nasiakavosti.

Plienkové nohavičky - poslúži pri strednom až ťažkom stupni inkontinencie. Nohavičky rozdeľujeme na navliekacie a zalepovacie. Navliekacie vyzerajú a obliekajú sa ako klasické spodné prádlo. Tieto nohavičky sú vhodné skôr pre aktívnych pacientov. Zalepovacie vyzerajú ako veľká detská papierová plienka - majú po stranách lepítka na suchý zips. Zalepovacie nohavičky sú určené skôr pre ležiacich pacientov. Niektoré druhy je možné použiť aj pri inkontinencii stolice. Oba druhy plienkových nohavičiek sa vyberajú podľa obvodu bokov a podľa nasiakavosti.

Pitný režim

Veľmi častou chybou pri zistení inkontinencie je obmedzenie pitného režimu na minimum. Ak znížite množstvo vypitých tekutín, môžete si zamaskovať na ešte väčšie komplikácie ako sú napr. zápaly močových ciest. Pite tak, ako ste boli doteraz zvyknutí.

Prečo neotáľať s návštevou lekára

Začnite riešiť svoj problém s inkontinenciou. Zájdite za odborníkom. Vďaka urologickému vyšetreniu sa dozviete príčinu vašej inkontinencie. Lekár vám poradí vhodné cvičenie, zvolí pre vás lieky a môže vám tiež predpísať poukaz na pomôcku. Vďaka poukazu budete mať inkontinenčné pomôcky čiastočne alebo plne hradené poisťovňou. Odhoďte preto stud stranou. Urológ má riešenie inkontinencie svojich pacientov na dennom poriadku. Váš problém ho preto nezaskočí. Uvidíte, že úľava, ktorá bude nasledovať, za to stojí.

Venujte sa aj naďalej svojim koníčkom

Jedným z najzávažnejších dopadov inkontinencie je izolácia jedinca zo spoločnosti. Pri zistení problému sa zvyčajne automaticky stiahneme a prestaneme so svojim okolím komunikovať. Nenechajte sa touto vlnou pohltiť. Inkontinencia je síce vážny problém, ale možno ju riešiť a veľa často dokonca úplne vyliečiť. Vďaka vymoženostiam modernej doby sa môžete aj naďalej venovať tomu, čo máte radi.

 


 

comments powered by Disqus