Lieky na zažívacie ťažkosti
Zažívací trakt sebou prináša mnohé nepríjemné ochorenia, ktorá nielen bolí, ale tiež môžu potrápiť psychicky. Nielen bolesť, ale aj hnačka, zápcha alebo pálenie záhy sú nepríjemné symptómy rôznych chorôb.
Lieky na zažívacie ťažkosti sú rozčlenené na niekoľko skupín tak, aby bolo myslené na všetky ťažkosti.
Antacidá
Lieky, ktoré znižujú kyslosť žalúdočných štiav a bojujú proti prekysleniu a následnej pálenie záhy. Lieky sa užívajú vždy pred jedlom alebo hodinu po jedle, nikdy nie spoločne s jedlom. Dlhodobé užívanie je potrebné skonzultovať s obvodným lekárom.
- Anacid, Gaviscon, Maalox,
- Ranisan, Rennie, Talcid a tiež Vitar Soda
Antidiaroiká
Liečivá používané pri hnačkovom ochorení. Väčšina ľudí sa s týmito liekmi už niekedy stretla. Ide väčšinou o voľne predajné lieky, ktoré dokážu dostať črevnú mikroflóru do fyziológie a zabráni tak množeniu nežiaducich baktérií.
Črevná dezinfekcia
Infekčná alebo kvasinková hnačka, akútna a úporná - Endiaron
Črevná absorbencia
Akútne hnačky, intoxikácia, veľmi vážny a úporná hnačka, psychické hnačky - Carbosorb, Santax, Smecta
Nešpecifická
Pri chronickej hnačke neinfekčného pôvodu - Tinctura opií (len na predpis, musí sa kontrolovať rovnako ako iné opioidy), Imodium, REASEC
Enzýmy
- Chronická hnačka, za ktorú môže porucha pankreasu - Pancreolan, Combizym
- Normalizátor črevnej flóry
- Hnačka po antibiotikách - Hylak
Pri dlhodobom užívaní antidiarok je potrebné kontaktovať lekára. Ak sa pri liečbe nedostaví do troch dní úľava a zlepšenie, opäť je na mieste ísť radšej k lekárovi. Pri užívaní antidiaroik je treba dodržiavať pitný režim a vypiť minimálne dva litre tekutín.
Antihelmintíka
Lieky používajúci sa na odčervenie ľudí či zvierat. Lieky pôsobí na črevnú i mimo črevné parazity a účinne ich likvidujú. Je veľmi dôležité postupovať podľa pokynov lekára a dopátrať vždy celú dávku, aby sa parazity opäť nevrátili.
- Pyrvínium (roupy), Vermox, Zentel
- Yomesan (pásomnica), Klosanten
Antiemetiká
Léčiva užívajúci sa pri zvracaní, nevoľnosti a celkových žalúdočných ťažkostech. Lieky sa môžu používať pri jazde autom, pri liečbe cytostatík alebo pri vracaní psychického pôvodu.
- Kinedryl, Degan
- Torecan, ZOFRAN, Medrin
Antihemoroidá
Lieky užívané pri liečbe hemoroidov. Hemoroidy je črevná cievna pletene, ktorá sa môže pri nesprávnom vyprázdňovaní zapáliť a zdureť. A vzniká tak nepríjemný krvácajúcí hemoroid, jedná sa vlastne o kŕčovú žilu v oblasti konečníka.
- Aviril, Detralex
- Faktu, Spofax
Digestíva
Potrebujete podporiť trávenie? Máte problémy s trávením a nechcete mať ťažkosti? Určite sa poraďte v lekárni alebo u svojho lekára a začnite užívať digestíva, ktorá vám pomôžu a podporia váš tráviaci trakt.
- Črevné Absorbencia viď. vyššie
- Enzýmy viď. vyššie
Deflatulancia
Lieky na nadmernú črevnú plynatosť
- Espumisan
- SAB
Stomachiká
Lieky podporujúce chuť do jedla - Tormentan, Stomaran
Prokinetiká
Lieky na podporu motility GIT - Degan, Ganaton, Kinito, Motilium Lingual
Je veľmi dôležité dbať na pokyny, ktoré sú napísané na príbalovom letáku. Lieky na zažívacie ťažkosti musí byť dávkované presne tak, ako sú napísané. Je dôležité dodržať tiež časové rozostupy pred a po jedle a tiež nemiešať jednotlivé skupiny.
Hepatoprotektíva
Lieky s ochranným účinkom pečene, ktorá je toxicky poškodená. Lieky sa používajú aj pre prevenciu rôznych pečeňových poškodení najmä u tukovej degenerácie.
- Flavobion
- Essentiale
Je veľmi dôležité, aby sa pri užívaní týchto liekov pacient vyhol alkoholu. Poškodenie pečene býva pri nedodržaní liečebného postupu fatálne.
Cholagogá
Lieky na podporu vylučovania a tvorbu žlče. Sú užívaná predovšetkým u začínajúce žlčové koliky. Preventívne sa užíva pri požití veľmi mastných jedál.
- Cholagol®, Febichol
- Isochol, Cholaspan
Laxancia
Pri ochorení čriev, kedy sa nemôžete vyprázdniť a trápi vás chronická zápcha. Pri dlhodobom užívaní je možné poškodenie prirodzenej mikroflóry a poškodenia fyziologickej činnosti čriev. Vzniká závislosť!
- GUTTALAX, Laxygal
- YAL, Reductan
Antiulcerotika
Lieky užívajúci sa na vredovú chorobu žalúdka alebo dvanástnika. Ide o lieky, ktoré blokujú H2 receptory a tým znižujú kyselinu HCl
- Ranisan, Ulcosan, Zantac
- APO-ranitidínu, Helicid, Controloc, Venter
Problémy so zažívaním trápi veľa ľudí, je veľmi dôležité tento problém začať riešiť v čas a prispôsobiť k tomu tiež životosprávu. Pri užívaní niektorých liečiv si môžete nielen vypestovať závislosť, ale aj zničiť prirodzenú fyziologickú funkciu. Preto radšej najprv voľte prirodzenejšie riešenie a vyskúšajte užívať viac vlákniny, nesoliť a vyhýbajte sa mastným a vyprážaným jedlám.
Autor: Lucie Kliková, DiS.