Jedovaté holotúrie a ježovky

More poskytuje predovšetkým miestnym, ale zvlášť turistom veľa vodnej športových aktivít. Námatkovo možno menovať napríklad jazdu na motorovom člne či vodným skútrov. Dá sa tu samozrejme prevádzkovať jachting, surfing, rafting, kitesurfing, wakeboarding a windsurfing. Ľudia si tu môžu skočiť do vody z útesov. Naskytá sa im tiež možnosť plnými dúškami si vychutnať plávanie v mori.

Holotúrie a ježovky

Dovolenka pri mori s jedovatými morskými živočíchmi

Je tu prakticky miesto i na šnorchlovanie s potrebnou výstrojou. Ide pritom o najdostupnejšiu verzii potápania. Môže sa do tejto aktivity pustiť ktokoľvek, kto okrem lelkování na plážach chce zažiť niečo neobyčajné. Čo k tomu ľudia potrebujú? Sú to len tri veci a to maska, plutvy a šnorchel. Tieto nutnosti si môžu priviesť z domu alebo sa dajú skrátka požičať. V daných lokalitách pri mori sa realizujú aj kurzy šnorchlovanie. Vedľa toho si možno odskúšať tiež freediving. Táto krásna športová aktivita je však len pre niekoho, kto sa zaujíma dlhšiu dobu o potápanie. Ale vyskúšať ju môže vlastne ktorýkoľvek človek, ktorý hľadá ako relaxáciu a absolútne uvoľnenie, tak aj patričnú dávku zábavy. Pre tento prípad športu je nutné mať špeciálny výstroj (masku, plutvy a neoprén). V neposlednom rade je možné tiež uviesť klasické potápanie, vďaka ktorému sa ľuďom rozšíri obzory o morskom živote. V jednotlivých úsekoch sa dajú uvidieť zaujímavé malebné koralové útesy porastené tunajšie morskou vegetáciou. V niektorých častiach možno si pozrieť rozmanité jaskyne a priehlbiny, výnimkou nie sú ani potopené trosky. Prehliadka morského dna nemusí mať vždy dobrý koniec. V tomto morské prostredie sa pohybuje značné množstvo živočíchov, s ktorých niektorí sú veľmi nebezpeční. Ide o holotúrie a ježovky.

Holotúrie

Holotúrie sú morská stvorenia z triedy ostnatokožcov, pre ktoré je charakteristické valcovitý a pretiahnutý tvar tela. Títo tvorovia nemajú pevnú schránku a odtiaľ pramení onen názov "morské uhorky". Holotúrie sa vyznačujú špeciálne vyvinutým dýchacím systémom. Okolo vstupné tráviacej sústavy majú početné chápadlá. Tie sa ďalej môžu pokojne vetviť. Ich tráviaci systém je špecifický. Tieto živočíchy dokážu dômyselne filtrovať morský sediment, z neho získavajú vhodnú organickú potravu. Doteraz sa podarilo objaviť cez jedenásť set druhov. Niektorí meria tri centimetre, iní dosahujú až jeden meter.Ak holotúrie vycíti nebezpečenstvo, potom začnú vystrekovať z poslednej časti tráviaceho systému lepivý sekrét. Tieto vlákenká sa opradené rôzne okolo obete a tým tiež odvádza svoju pozornosť. Dotyčný živočích je zamestnaný a vypustená vlákenká holotúrie začínajú rýchlo tvrdnúť. Niektoré druhy vedia aj zabíjať. Majú k tomu prispôsobený jedový aparát. Takému typu jedu sa hovorí holothurin. Tento toxín je pre rad rybiek smrteľný, ľudia sa ho obávať ale nemusí. Toxín však môže spôsobovať zdravotné ťažkosti, ak sa dostane do kontaktu so sliznicou. Títo tvory dokážu v istých situáciách zo seba vypudiť aj samotné vnútorné orgány. Tie im potom postupne dorastú.

Ježovky

Ide tiež o morského živočícha z kmeňa ostnatokožcov, ktorý sa vyznačuje subtílnymi ostňami. Tie majú dutú formu. Pri naozaj jemnom kontakte sa veľmi rýchlo táto časť zlomí. Ostne sú opatrené spätnými unikátnymi háčiky, a preto sa z rany zle vyťahujú. Ľudia by sa mali mať obzvlášť na pozore pred ježovkou pálivú. Jedové ostne navodzujú intenzívnejšie pálčivú bolesť. Človek má nielen žalúdok na vode, ale aj pocit na zvracanie. Navyše ho môže stretnúť šokový stav. Vzácnosti nie je ani prepuknutiu psychózy.

Ostražitosť je tiež na mieste pred ježovkou diadémovou. O tomto živočíchovi je známe, že má tridsiatich centimetrové ostne. Tie sú duté a veľmi ľahko sa zabodnú do kože. V tele obete vznikajú zápaly bolestivejšie povahy. Zasiahnutá oblasť sa stáva na určitú dobu necitlivá.

 


 

comments powered by Disqus