Je lepšie čierny alebo zelený čaj?

Myslíte si, že je lepšie zelený alebo čierny čaj? A v ktorom z nich je viac kofeínu? A je tam vôbec kofeín alebo len teín? Používa sa čierny čaj ako chudnúci kôra? To všetko sa dozviete v našom článku, ktorý vám odhalí tajomstvo tekutiny, ktorá je po vode najrozšírenejším nápojom.

Čaj

Určite nemožno s istotou povedať, ktorý z čajov je chutnejšie, záleží samozrejme na individuálnej chuti a momentálnej nálade. Všeobecne platí, že zelený čaj je zdravší, ale aj čierny čaj má v sebe plno antioxidantov a minerálnych látok, ktoré zabraňujú napríklad vysokej hladine cholesterolu v krvi alebo látky, ktoré slúžia ako prevencia kardiovaskulárnych chorôb.

Je viac kofeínu v čiernom?

Možno by ste neverili, ale v zelenom čaji je viac kofeínu ako v tom čiernom, ale vzhľadom k tomu, že sa zelený čaj lúhuje oveľa kratší čas, je čierny čaj silnejší a tým sa uvoľňuje aj viac kofeínu. Takže výsledný efekt je opačný - čierny čaj má viac kofeínu v šálke, ak ho pripravujete správne.

Správna príprava čaju

Zelený čaj by sa mal zalievať vodou, ktorá prešla varom a vychladla na 75 - 80 ° C. Lúhovať by ste mali len 1 - 2 minúty. Naopak čierny čaj by sa mal zalievať vodou s teplotou 99 ° C a lúhovania by malo trvať 2 - 3 minúty. Ukazovateľ zle vylúhovaného čaju sú škvrny na hladine, pripomínajú olejové škvrny. To je známka toho, že čaj bol lúhovaný príliš dlho.

Zelený čaj a jeho prospech ľudskému organizmu

Zelený čaj je prospešný najmä v prevencii. Či už sa jedná o rakovinové alebo kardiovaskulárne ochorenia zelený čaj znižuje výskyt týchto chorôb a to aj niekoľko desiatok percent. Stačí jeden zelený čaj denne a riziko srdcového ochorenia sa zníži až o 10%. Zelený čaj napomáha pri liečbe obezity, spaľuje tuky. Vďaka obsahu fluóru je vhodný ako prevencia zubného kazu.

Čierny čaj a jeho priaznivé účinky

Čierny čaj, rovnako ako zelený je vhodný ako prevencia rakovinových a kardiovaskulárnych chorôb. 2 - 3 šálky čierneho čaju denne, znižujú výskyt mŕtvice až o 21% !!!

Biely čaj a oolong čaj

Oolong čaj je uprostred oxidácie medzi čiernym a zeleným čajom. Tak ako zelený čaj sa hodí k chudnutiu. Biely čaj je najjemnejší a je vhodný pre chorých s cukrovkou.

Pitie čaju je zdravé, chutné a príjemné. Nebojte sa ho konzumovať počas dňa. Akurát si dávajte pozor na konzumáciu večer, čaje môžu ovplyvniť spánok. Počas dňa však nezabúdajte piť aj samotnú vodu. Čaj si podľa chuti oslaďte, napríklad Stevií, medom či marmeládou.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus