Imunita

Imunita je schopnosť organizmu brániť sa škodlivým látkam a organizmom (takzvaným antigénom), ktoré môžu pochádzať z vnútorného alebo vonkajšieho prostredia. Imunitu rozdeľujeme na prirodzenú a získanú.

Vírusy a baktérie

V prirodzenej imunite zdedíme schopnosti (ne)odrážať danú chorobu po našich predkoch alebo je to spôsobené fyziologickou stavbou človeka (ťažko nás napadne vírus, ktorý zaniká pri teplote 30 ° C). Naopak získanú imunitu môžeme meniť a robíme to prakticky celý život. Jej podstata tkvie v tom, že ak sa náš imunitný systém stretne s nepriateľom, urobí si na neho vo väčšine prípadov protilátky, ktoré použije buď okamžite alebo až pri ďalšom stretnutí. Od tejto chvíle sme proti takejto chorobe na dlhú dobu ochránení.

Takýto proces si len zriedka uvedomujeme. Naša imunita sa mení, ak zmeníme prostredie, v ktorom žijeme. Pri dlhšom pobyte v prašnom meste (alebo naopak na vidieku, kde je viac trávnych peľov) sa dostaneme do kontaktu s inými mikroorganizmami a začneme sa im brániť.

Na procese získané imunity je postavené očkovanie, kedy sa do tela vpraví malé množstvo oslabeného vírusu a miesto po vpichu sa sleduje. Pokiaľ dôjde k miernemu sčervenaniu, je to známka boja imunitného systému s vírusom a následné vytvorenie protilátok. Ak červenanie nie je viditeľné, imunitný systém proti látke nemal ako bojovať, teda je do tela aplikovaná obranná látka umelo.

Ako posilňovať imunitu

Ďalšími viac prírodnými metódami ako posilňovať imunitu je správna životospráva s jedálničkom bohatým na ovocie a zeleninu. Veľmi dôležité je tiež vyhýbať sa dlhodobému stresu alebo sa mu naučiť čeliť. Podporiť organizmus môžete detoxikáciou, ktorá vaše telo zbaví nahromadených chemikálií a jedov, a značne tak uberie prácu vašej obranyschopnosti.

Veľká časť imunity je obsiahnutá v baktériách, ktoré sídli v našich črevách. Avšak tieto baktérie ľahko zničíte antibiotikami alebo liekmi na iné choroby. Preto raz za čas zaraďte na jedálniček potraviny bohaté na živú kultúru. Vhodné sú tiež rôzne vitamíny a stopové prvky.

Pre správne fungovanie imunitného systému je potreba dostatočné množstvo spánku a relaxácie, čo sa v dnešnej dobe stáva globálnym problémom. Aspoň cez víkend preto radšej  natiahnite váš spánok najmenej o 2 hodiny, než ste zvyknutí.

 


 

comments powered by Disqus