Čo je to BMI index a ako ho vypočítať

Kto by nepoznal alebo sa niekedy nestretol so skratkou BMI. Ide o jeden z najpopulárnejších indexov, ktorý slúži ako indikátor telesnej hmotnosti. Zároveň nás tento štatistický ukazovateľ upozorňuje na podváhu, nadváhu či rôzne stupne obezity, ktoré môžu spôsobovať rad zdravotných problémov.

BMI Index

BMI index sa v praxi využíva už mnoho rokov. Ako človek prechádza vývojovými etapami, tak sa mení aj jeho hodnota. Najviac je to viditeľné v období dospievania, kedy hodnota indexu môže vzrásť až o jeden bod za rok. V tomto prípade to nezanecháva žiadne negatívne stopy na zdravie jedinca.

Index telesnej hmotnosti sa získava pomerne jednoducho, slúži na to vzorček, do ktorého sa dosadzujú dve hodnoty (hmotnosť a výška). Aktuálna hmotnosť jedinca sa vydelí druhou mocninou jeho telesnej výšky. Výsledné číslo slúži na porovnanie s BMI stupnice. Z tej človek spozná, ako je na tom. Ale pozor na interpretáciu, je potrebné zohľadniť vek, pohlavie, prípade aj oblasť, odkiaľ pochádza. Hodnoty indexu sa spravidla pohybujú v rozmedzí 16,5 - 40.

Podváha

Ak vyjde BMI index menšie ako 18,5, znamená to, že daná osoba má podváhu. Jedná sa o ľudí s nízkou telesnou hmotnosťou, ktorí mávajú nábehy na osteoporózu. Ďalej sa stretávajú s nízkym krvným tlakom, majú oslabenú imunitu a pociťujú väčšiu únavu. Týmto ľuďom určite urobí dobre, keď nejaké to kilo naberú.

Ideálny stav

Hodnota 18,5 až 25 je považovaná za ideálny stav. Práve tohto indexu dosahujú ľudia zameriavajúce sa na zdravý životný štýl. Tieto osoby majú dostatok pohybu a v ich jedálničku sa objavujú len kvalitné potraviny bohaté na živiny a vlákninu.

Nadváha

Mierna nadváha súvisí s BMI indexom 25 až 30. Človek by mal prehodnotiť svoj životný štýl. Mal by sa začať viac venovať pohybovým aktivitám. Skvelá je kondičná chôdza, jazda na bicykli či rotopede. Vybrať sa dá tiež plávanie, chôdza, turistika, jogging, tanec alebo cvičenie. Do životosprávy by mal človek zaradiť viac ovocia a zeleniny.

Obezita

Hodnota 30 až 40 značí obezitu buďto miernu alebo strednú. Práve ľudia s vyššou telesnou konštitúciou trpia oveľa častejšie kardiovaskulárnymi chorobami, vysokým krvným tlakom, zvýšeným cholesterolom, poruchami pohybového aparátu a diabetom druhého typu. Hrozí u nich riziko vzniku nádorových ochorení, ako je napríklad rakovina hrubého čreva, obličiek alebo krčka maternice. Obézni jedinci by mali pomaly začať chudnúť a jesť zdravo. Pri dodržiavaní zdravého životného štýlu zhodí prebytočné kilá a budú sa cítiť aj lepšie.

Morbídna obezita

Morbídna obezita je posledná forma, na ktorú by si ľudia mali dať obzvlášť pozor a mali by sa jej vyvarovať. Nameraný index je vyšší ako 40. Ľudia majú rad zdravotných komplikácií a ich prognóza nie je priaznivá. Tento typ obezity výrazne zhoršuje kvalitu i dĺžku ľudského života.

V súčasnej dobe sa nemusíme spoliehať len na ceruzku, papier a kalkulátor, pre záujemcov je k dispozícii online BMI kalkulačka, do ktorej stačí vložiť vek, pohlavie, výšku a váhu. A za pár sekúnd sa im zobrazí na obrazovke BMI index. Metóda BMI indexu má svoje limity, pretože neberie do úvahy faktory ako množstvo svalovej hmoty a množstvo podkožného tuku.

 


 

comments powered by Disqus