Záškrt

Záškrt (záškrtu) je závažné infekčné ochorenie, u nás je jeho výskyt sporadický, a to hlavne vďaka povinnému očkovaniu.

Záškrt-u-deti

Pôvodca

Záškrt je spôsobený inváziou baktérie Corynebacterium diphtheriae, ktorá produkuje difterický toxín, ktorý blokuje syntézu proteínov a ničí slizničné bunky v oblasti infekcie.

Prenos a priebeh záškrtu

Prenos sa deje kvapôčkovou infekciou od nakazeného, ale tiež bezpríznakového bacilonosiča, a kontaminovanými predmetmi, lebo je baktéria veľmi odolná proti vonkajším vplyvom.

Vplyvom očkovanie, ak už jedinec ochorie, je priebeh choroby veľmi mierny a vyliečenie skoré.

Záškrt sa môže vyskytnúť v dvoch formách:

  1.  malígny záškrtu;
  2.  záškrtu ženského genitálu sa vyskytuje u malých dievčatiek, prenos je pomocou prstov.

Malígny záškrtu je tiež možné nazvať záškrtu hltana, u dojčiat sa môže prejaviť ako krvavý záškrt nosa. Začína asi po 1-4 dňoch od nakazenia horúčkou a ťažkosťami s prehĺtaním. Je v tomto štádiu veľmi ľahko zameniteľný s angínou. Hrtan chorých záškrtu je začervenaný, opuchnutý, rovnako tak mandle a nosná dutina. Neskôr sa v hrtane objavia pre záškrt typické sprvu šedobiely, potom hnedastý povlak, ktorý sa nazýva pablány či pseudomembrána a spôsobuje zápach z úst. Blana zhoršuje prehĺtanie, rozprávanie, a ak je rozsiahla a tučná, aj dýchanie. Povlak však pevne lipne a pri jeho odstránení môže dôjsť ku krvácaniu.

Komplikáciou choroby je potom udusenie, ale tiež zápal srdcového svalu, ktorý je spôsobený systémovým pôsobením toxínu.

Liečba záškrtu

V prípade záškrtu je nutné podať záškrtový antitoxín čiže "protijed", ktorý neutralizuje toxín, ktorý produkujú baktérie. Nasadzujú sa tiež antibiotiká zabíjajúci baktérie záškrtu a kortikoidy, ktoré mierni opuch hrdla. Ak je riziko dusenie, vykonáva sa tracheostomie. Aj napriek súčasnú vysokú liečebnú úroveň, je nákaza v 5-10% letálna.

Prevencia

Výskyt záškrtu takmer na nulu je daný povinným očkovaním, ktoré je súčasťou hexavakcíny. Začína sa očkovať od 9. týždňa života a počas jedného roka sú podané 3 dávky. 4. dávka potom 18. mesiaca. Deti sa přeočkovávají v 5-6 rokoch a 10-11 rokoch.


Autor: Drahomíra Holmannová

 


 

comments powered by Disqus