Mykoplazmovej infekcie

Mykoplazmy spôsobujú infekcie podľa toho, o aký druh sa jedná. U človeka sa vyskytujú na slizniciach dýchacích a urogenitálnych.

Mykoplazmy atypické bakterie

Diagnóza

Mykoplazmy sú tzv. Atypické baktérie. Od bežných baktérií sa líši hlavne tým, že nemajú pevnú bunkovú stenu. Existuje ich mnoho druhov, ale len 4 sú patogénne pre človeka. Niektoré druhy sa môžu vyskytovať aj v bežnej mikroflóre ústnej dutiny či urogenitálneho traktu a len pri oslabení imunitného systému sa môžu stať pôvodcami infekcie.

Medzi patogénne druhy patrí mycoplasma pneumoniae, hominis, genitalium a ureoplasma urealyticum.

Mycoplasma hominis a genitalium

Prenáša sa pohlavným stykom alebo z tehotnej ženy na dieťa. Môže vyvolať infekciu urogenitálneho, ale aj dýchacieho systému. U žien sa jedná o infekciu pošvy, už sprevádza výtok, svrbenie a pálenie pri močení. Neliečená môže viesť k zápalom krčka maternice, vajcovodov a vaječníkov. Môžu spôsobiť aj zápaly močových ciest, prejavujúcich sa bolestivosťou a pálením pri močení a výtokom. Môže dôjsť aj k zápalom obličiek, pyelonefritída.

Mycoplasma pneumoniae

Tento typ mykoplazmy sa prenáša kvapôčkovou cestou, preto sa často vyskytuje v kolektívoch. Najčastejšie ochorejú deti a mladí ľudia. Inkubačná doba je cca 2-3 týždne.
Infekcia sa prejavuje ako tracheobronchitída, tj. Zápal priedušnice a bronchov. Ale môže sa vyvinúť do podoby pneumónie, zápalu pľúc. Býva vo väčšine prípadov mierna, ale s dlhým trvaním a rekonvalescenciou. U pneumóniou nebývajú výrazné príznaky, ale nález na RTG snímke býva výrazný.

Infekciu mykoplazmatem pn. sprevádza teploty, bolesti hlavy, kašeľ, ktorý je suchý a dávivý. Málokedy má infekcia ťažký a fatálny priebeh.

Ureoplasma urealyticum

Ureoplazma sa prenáša sexuálnym stykom, a to aj orálnym. Ako prevenciu proti prenosu postačujú kondómy.
Inkubačná doba je 1-3 týždne.

Infekcia môže zostať bez príznakov, ale môže byť prenášaná ďalej, alebo sa prejaví ako zápaly močových ciest, hlavne močovej trubice, uretritída. Tá je sprevádzaná bolesťou pri močení, bolesťou v močovej trubici. U mužov môže dôjsť k zápalom prostaty, prostatitída. U žien potom okrem zápalov močovej trubice k zápalu krčka maternice, cervicitída, či vajíčkovodov, salpingitis.

V prípade, že nie je infekcia liečená, môže dôjsť ku sterilite.

Diagnostika

Možnosti testovania:

  • Stanovenie prítomnosti bakteriálnej DNA pomocou PCR
  • Kultivácia z odobratých vzoriek
  • Sérologie na prítomnosť protilátok proti mykoplazmám v krvi chorého

Liečba mykoplazmových infekcií

K liečbe sú využívané antibiotiká podľa typu a citlivosti mikroogranismu.

Prevencia

Prevenciou infekcie je chránený pohlavný styk, a to u mycoplasma hominis a genitalium, rovnako tak u Ureaplasma urealyticum. V prípade mycoplama pneumoniea nie je žiadna prevencia. Len posilniť imunitný systém.

Vakcína, očkovanie proti mykoplazmám neexistuje.

Autor: Drahomíra Holmannová

 


 

comments powered by Disqus