Antikoncepčné tabletky

Moderná žena nechce byť otrokom svojich dní. Avšak to, že si skôr ubližuje je pre niektoré až druhotná vec. Antikoncepčné tabletky nie sú pre naše telo nič prirodzeného a rovnako ako akýkoľvek iný liek je vo vysokom množstve a dlhodobom užívaní skôr toxický ako prospešný.

Antikoncepcia

Antikoncepčné tabletky sú vhodné na užívanie u mladých dievčat od 15 do 20 rokov veku a pre staršie ženy od 45 do 50 rokov veku. Pre dievčatá v produktívnom veku môžu napáchať viac škody ako úžitku.

Výhody a nevýhody antikoncepčných piluliek

Áno je pravda, že antikoncepčné pilulky majú mnoho výhod, avšak jednu zásadnú nevýhodu a tou je možnosť straty ovulácie a tým pádom aj stratu plodnosti.

  1. Ženy, ktoré užívajú antikoncepčné pilulky niekoľko desiatok rokov, sa po vysadení hrozne čudujú, že vo svojich 35 rokoch nemôžu otehotnieť hneď na prvý ba dokonca ani na desiaty pokus. Či je to ovplyvnené len antikoncepciou, nemožno s istotou povedať, avšak to, že antikoncepcia nepodporuje ovuláciu a prirodzenosť, je holý fakt.
  2. Pre ženy, ktoré zatiaľ nechcú mať deti je určite antikoncepcia dobrá vec. Zvážte však aj iné alternatívy, tým myslím skôr užívanie kondómu. Chlap, ktorý povie, že nemá rád kondóm, je na neho alergický a ďalšie rádoby vtipné či ,, pravdivé "výhovorky, je len sebecký chlapec, ktorý nedokáže pomôcť svojej priateľke či manželke. Ak totiž otvorene hovoríte o svojej budúcnosti a plánujete niekedy deti, mal by bez rozmýšľania nasadiť kondóm a vás nenútiť, aby ste zobaly antikoncepčné pilulky.
  3. Antikoncepčné tabletky vám môžu pomôcť od nepríjemných vyrážok, akné, nepravidelné menštruácie, od bolestivej menštruácie a zmeny nálad. To všetko však na úkor toho, že sa vám môže (samozrejme môže, ale nemusí) stať to, že až niekedy budete chcieť deti, proste to hneď nepôjde.
  4. Niektorý doktor vám môže povedať, že je dobré otehotnieť hneď po vysadení HA, iný naopak tvrdí, že je dobré počkať aspoň 3-5 cyklov. Na toto neexistuje jasná odpoveď, záleží na vašom momentálnom psychickom a fyzickom stave a tiež na tom, ako to s vaším chlapom plánujete. Telo veľmi dobre vie kedy je žena pripravená otehotnieť.

Samozrejme záleží na ďalších aspektoch - dedičnosť, psychické rozpoloženie, fyzická aktivita, stravovanie či voľba partnera. Ak v najbližšej dobe neplánujete potomka, nemusíte sa antikoncepčných piluliek obávať. Z krátkodobého hľadiska vám nič nehrozí. Počítajte však s tým, že čím neskôr HA vysadíte, tým dlhšie môže trvať kým otehotniete.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus