Dvanástnik

Názov tejto časti tráviaceho traktu - dvanástnik (duodenum) je odvodený od jeho dĺžky, ktorá je cca 12 palcov. Je podkovovito stočený a do jeho ohybe je "vložená" podžalúdková žľaza (pankreas). Sú na ňom popisované častí: počiatočný oddiel dvanástniku - pars superior, zostupný oddiel - pars descendens, posledný oddiel - pars inferior. Posledná časť sa potom skladá z časti horizontálnej a časti vzostupnej. Do dvanástnika ústi žalúdok, ale aj žlčové a pankreatické cesty na Vaterově papile - papilla duodeni major. Kyslý obsah žalúdka sa tu mieša so žlčou a pankreatickými šťavami s tráviacimi enzýmami (napr. trypsín, chymotripsin). Pomáha pri trávení tukov, ich emulgáciu a tiež bielkovín, ktorých štiepenie začalo už v žalúdku. Vďaka pankreatickej amylázy sú ďalej spracované a štiepené aj cukry.

Už v tomto prvom oddieli tenkého čreva dochádza k vstrebaniu niektorých súčastí tráveniny - napr železa, sodíka, vody či niektorých liekov.

Sliznica je tvorená jednovrstvovým cylindrickým epitelom vybiehajúcom do klkov, medzi ktorými sú krypty s bunkami, žliazkami produkujúcimi hormóny, hlien zásaditej povahy, napr Brunnerová žľazy tvorí hlien, bikarbonát, sekretin, ktoré zväčšujú resorbčným plochu dvanástnika. Sliznica je ďalej usporiadaná do rias, to tiež zaistí zväčšenie plochy čreva.

Duodenum pokračuje v jejunum - ďalšia časť tenkého čreva.

Častou chorobou dvanástnika sú dvanástnikové vredy. Tieto sú spôsobené prítomnosťou kyseliny zo žalúdka v duodene, ktorého sliznica nie je proti kyselinám odolná, ak sa v žalúdku tvorí viac kyseliny a ak sú navyše oslabené aj ochranné mechanizmy - nedostatočná neutralizácia kyslého obsahu, deficit ochranného mucínu, dochádza k "poleptanie" sliznice. Komplikáciou potom je krvácanie z vredu alebo perforácie, čo sú akútne stavy vyžadujúce lekársky zákrok. Možnou komplikáciou v oblasti dvanástnika je jeho obštrukcie, zjazvenie, čo môže vyústiť do poruchy priechodnosti. Ďalšími chorobami postihujúcimi duodenum sú tiež rakovinové afekcie.

 


 

comments powered by Disqus