Dutina ústna

Vstup do dutiny ústnej (vestibulum oris) je ohraničený pery, tvárami a zubnými oblúkmi, samotnú ústnu dutinu potom vymedzuje mäkké a tvrdé poschodie, tváre a jazyk. Patrí k nej aj veľké slinné žľazy - podčelustných (submandilulární), podjazyková (sublingválne) a príušnej (parotida). Ústna dutina je miestom fonácie, vnímanie chuti a prvým spracovávaním potravy.

Najdôležitejším dejom, ktorý sa v ústnej dutine odohráva, je oslabenie potravy a jej zmiešaní so slinami. Toto sa deje žuvaním, na ktorom sa zúčastňuje jednak zubami, a jednak hlavové svaly, najväčším z nich je sval žuvacie (musculus masseter). V tejto chvíli začína proces trávenia. Sliny totiž obsahujú aj tráviaci enzým alfa amylázu, ktorá štiepi škroby, teda zložité sacharidy na jednoduchšie cukry. Okrem amylázy je v slinách mucín, ktorý je tvorený aj ďalšími oddiely tráviacej sústavy a má funkciu ochrannú. Podstatnou zložkou slín je aj lyzozým, ktorý je schopný ničiť choroboplodné zárodky.

Na trávenie sa podieľa aj jazyk, ktorého žliazky produkujú v malom množstve ďalšie tráviaci enzým, a to lipázu, ktorá štiepi tuky.

Z úst je potrava v podobe vlhkého dobre spolknutelného sústa pred hltan posunutá do pažeráka.

Medzi najčastejšie choroby s problémy spojené s ústnou dutinou sú rôzne afekcie na sliznicu ústnej dutiny a pier - môžu to byť opary, afty, prerastanie kvasiniek, ktoré tvoria belavé povlaky alebo bakteriálne infekcie. Často bývajú postihnuté ďasná, v strednom veku viac ako polovica ľudí trpí paradentózou rôzne tiaže, ktorá vedie k obnaženiu zubných krčkov, bolestivosti zubov, a čo viac, k ich kývaním a vypadávaniu. Okrem mäkkých tkanív môžu byť samozrejme poškodené aj zuby. Snáď každý pozná zubný kaz vznikajúce pôsobením baktérií žijúcich v zubnom plaku a kameni. Tu skutočne platí heslo, že čistý zub, je zdravý zub. Ani ústnej dutine sa nevyhýbajú rôzne druhy rakovín.
Překladač Google pro firmy:Translator ToolkitPřekladač webových stránekNástroj pro hledání nových trhů

 


 

comments powered by Disqus