Alergia zvierat

Zvieracia alergia praskne v najnepriaznivejšom čase a tak do určitej miery obťažuje život majiteľa petu a jeho najbližších priateľov. Stále viac ľudí trpí týmto typom ochorenia. V našej krajine sú bežné alergie na mačky a psy a existujú aj iné alergie na zvieratá. V skutočnosti je to spôsobené tým, že počet rodín alebo jednotlivcov, ktorí si vezmú niektoré zo svojich domácich miláčikov, sa v dlhodobom horizonte zvýši a až potom budú vedieť, že spolužitie nebude úplne prospešné pre zdravie.

Alergia k mačke

Príznaky

Existuje jeden takýto mýtus okolo alergie na zvieratá, že alergická reakcia spôsobuje zvrchný zvrat. Ale skutočnosť je iná, zvieracie chlpy sa stávajú pascou pre rôzne alergény. Tieto sú obsiahnuté v zvieracích slinách, moči a výkaloch. Alergény sú prítomné v neinzulínovej zložke krvi, ako aj v malých časticiach mŕtvej kože a tenkých krvných doštičiek odlupujúceho sa rohu.

Alergické osoby by mali byť opatrnejšie než mačky. Nezáleží na tom, či majú dlhú alebo krátku srsť. Tieto domestikované repy spôsobujú mimoriadne silnú alergickú reakciu na iné domáce zvieratá, pretože alergény sa hromadia vo svojej koži. Ide najmä o proteín Fel D1, ktorý je obsiahnutý vo vysokej koncentrácii v slinách a potu zvieraťa. Mačka je čistá bytosť, ktorá sa stará o pravidelné čistenie, v ktorej sa sliepka slepí spolu s alergickým proteínom na kabáte. Tento alergén sa potom voľne šíri vzduchom a kontaktuje ostatné objekty v obytnom priestore. Môžete ju ľahko preniesť na seba. Táto forma alergie spôsobuje astmatikom závažné zdravotné problémy.

Psí alergia je ďalšia rozšírená forma, ktorá môže spôsobiť astmatické záchvaty u citlivejších jedincov. Alergény sú prítomné na oboch vrstvách a moči. Avšak veľa závisí od rasy psa. Treba poznamenať, že existuje niekoľko psích plemien s vyššou koncentráciou alergénov.

Hlodavce sú dnes veľmi populárne so štyrmi priateľmi, ktoré sa starajú o minimálne úsilie a sú bohaté na priestor (klietkové alebo sklenené akvárium). Napriek tomu môžu tieto zvieratá u niektorých jedincov spôsobiť rôzne typy alergií. Veľa ľudí sa vráti domov s papagájom alebo iným vtákom, ale nevedia, že tieto zvieratá sú zdrojom alergénov. Mnohí ľudia sú prekvapení, že nájdu miernejšiu formu alergickej reakcie.

Niektorí ľudia si nemôžu predstaviť svoj život bez koňa a trávia väčšinu svojho voľného času s týmto domácim miláčikom. Dokonca aj kôň nesie alergény, ktoré sa väčšinou nahromadia vo svojom kabáte. Ľudia môžu byť citlivejší na kabát oviec, králikov a iných zvierat.

Príznaky alergie na zvieratá

Alergie pre mačky, psy a iné zvieratá sa obyčajne prejavujú rinitídou, očné konjunktivitídy a ekzémom. Pridávanie môže byť tiež bolesť hlavy. Podhodnotenie prevencie a neliečených prípadov môže viesť k alergickej reakcii na chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest s výnimkou závažnejšej formy alergie.

Určenie diagnózy

V prípade pretrvávajúcich alergických príznakov by mal pacient najskôr ísť na svojho praktického lekára. Odošle ju alergológovi. Tento špecialista sa najskôr oboznámi s pacientovou anamnézou. Následne pristúpia k základným metódam skríningu vrátane testu pichnutia, krvného testu a dychového testu.

Pichľavý test sa zvyčajne vykonáva na vhodnom mieste na koži, a tak je vnútri predlaktia. Tu sa používajú špecifické alergény. Lekár skontroluje reakciu v priebehu niekoľkých minút. Tento test pomôže lekárovi určiť vhodný alergén. Krvný test je spoľahlivé a presné laboratórne vyšetrenie, ktoré lekári robia vo svojej podstate najčastejšie. Posledné uvedené vyšetrenie odhalilo mierne nuance alergických symptómov pacienta.

Tri kroky vedúce k úspešnej liečbe

V prvom kroku by pacient mal obmedziť alebo vylúčiť skupinu alergénov spôsobujúcich alergickú reakciu z jeho života. Niekedy to jednoducho nefunguje, takže nie je nič iné, ako bojovať proti alergénom. Zvieracie alergény môžu nejako vylúčiť ľudí. Napríklad tým, že dostanete produkty na odstraňovanie alergénov. Na predaj sú k dispozícii špeciálne roztoky a šampóny, ktoré môžu odstrániť alergény z srsti zvieraťa. Okrem individuálnych prípravkov sú k dispozícii aj balenia na účely starostlivosti o domáce zvieratá s antialergickou starostlivosťou. Medzi ne môžu byť použité špeciálne spreje, ktoré môžu byť použité aj na lôžkach pre zvieratá. Existuje celý rad antialergénnych kobercov, čalúneného nábytku a veľa ďalších vecí. Tieto revolučné formulácie sa aplikujú raz mesačne na príslušný povrch a ich účinné látky pôsobia niekoľko hodín. Nakoniec stránka bude stále prechádzať cez vysávač.

V našich unikátnych bieliacich výrobkoch sa nachádza aj vynikajúca ponuka antialergických výrobkov. Vyznačujú sa vysokou účinnosťou pri teplote 30 stupňov Celzia. V ideálnom prípade sa môžu používať na umývanie rúk, ako aj na automatické práčky. Ľudia si môžu umývať posteľnú bielizeň, záclony, záclony, postele, pyžamy a tak ďalej.

V špeciálnych obchodoch sa dajú zohnať aj protialergické čističe vzduchu, ktoré sa veľmi ľahko v obytných priestoroch používajú. Pred aplikáciou je potrebné dôkladne pretrepať obsah. Samotná žiadosť nasleduje. Potom sa prostriedok nechá pôsobiť a potom sa zotrie z povrchu.

Výrobcovia upratovacích pomocníkov myslí vždy na to, ako by ľuďom čo najviac zrýchlili a zároveň spríjemnili prácu. Pre tieto prípady je na trhu pripravené množstvo revolučných produktov, medzi ktoré patrí UVC vysávače, vysávače s klepacej hlavou, modely vysávačov s vysokým stupňom filtrácie a multifunkčné parné čističe. Popri týchto dokonalých prístrojov sa predávajú špeciálne prachovky, čistiace valčeky a upratovacie mopy.

Ľudia môžu zvážiť, či si nevytvorí čističku vzduchu v modernom dizajne, ktorý sa dá ovládať jednoducho a veľmi ľahko cez chytrý telefón. Na trhu je niekoľko verzií o rôznych vzduchových výkonoch, zaujímavých príslušenstve a cenách.

V druhom kroku je pacientovi poskytnutý úľavový liek. Tým môže byť antihistaminikum vo forme tabliet, kapsúl a nosového spreja. Existujú tiež antihistaminiká v podobe kvapiek či injekcií. Na lekársky predpis si možno vyzdvihnúť antihistaminiká prvej generácie, ako je napríklad Dithiaden. Toto liečivo sa podáva perorálne alebo injekčne. Práve tento medikament disponuje účinnou zložkou zvanú bisulepín, ktorá v ľudskom tele dokáže istým spôsobom vyradiť jeden z primárnych hormónov. Hoci Dithiaden je považovaný za veľmi účinný liek, navodzuje však ospalosť, únavu a celkový útlm. Dostaviť sa u niektorých jedincov môžu tiež bolesti hlavy a pocity motanie hlavy.

Lekár môže predpísať ďalšie antihistaminiká so zjavnými sedatívnymi účinkami ako ATARAX, Prothazin, Benadryl, Tavegyl, Prothiaden atď. Antihistaminiká druhej generácie sú k dispozícii na lekársky predpis, tiež si ich ľudia môžu bežne zaobstarať voľne v lekárni. Z tejto ponuky je možné vyzdvihnúť látku cetirizín, po ktorej ľudia siahajú príležitostne pri zmiernení alergických reakcií. Avšak liečivo s touto látkou sa neodporúča podávať pri vážnejších prejavoch alergií. Takým liekom je napríklad Apo-cetirizín. Tento medikament sa predáva v baleniach po 10 či 20 filmom obalených tabliet. Do tejto skupiny patrí aj Cetirizín-ratiopharm. Balenie obsahuje 7, 10 alebo 20 tabliet. Spomínanú účinnú zložku majú tiež prípravky Analergin®, Cetirizín, Zyrtec a Zodac.

Tablety všetkých uvedených liekov obsahujú desať miligramov cetirizínu. Ďalšou účinnou zložkou je loratadín, ktorý sa nachádza v liekoch s rovnomenným názvom Loratadín. Látkou disponujú tiež liečivá Claritine, Flonidan a Loratadin-Ratiopharm. Liek Ewofex a Fexigra sa predáva vo forme tabliet. Obidva produkty majú účinnú zlúčeninu fexofenadín.

Pod názvom antihistaminiká tretej generácie sa ukrývajú lieky s imunomodulačným a protizápalovým účinkom. Ide o najnovšie preparáty obsahujúce zložku desloratadín či levocetirizín. Prvý uvedenú zlúčeninu majú lieky Aerius, ktoré sa predávajú v podobe tabliet, sirupov alebo roztokov. Látka desloratadín sa objavuje v určitej koncentrácii tiež v liekoch Dasselta, Desloratadín, Geslora či Jovesto. Zato levocetirizín je prítomný v medikamentoch Xyzal, Zenari, Cezera, Apo-levocetirizín atď. Lieky ako Xados a Rupafin sa vydávajú v lekárňach na lekársky predpis. V lieku Xados je hlavnou zložkou bilastin, zato v medikamentu Rupafin je to rupatadín.

Liečbu na alergie možno prípadne doplniť nosovými spreji s obsahom kortikoidov, ako je NASONEX, Avamys, Tafen, Nasofan nosovú suspenznúaerodisperziu, Rhinocort. Jedným z produktov, ktoré sú mimo predajne, je Beclometason. Alergici môžu tiež vyskúšať ďalšie nesteroidné protizápalový liek CROMOHEXAL nasal.

Tretí krok spočíva v liečbe imunoterapie alergénových vakcín. Jej cieľom je navodiť v organizme znášanlivý stav voči alergénu. Tieto vakcíny sa podávajú pacientovi 24 až 60 mesiacov.

Krátke odporúčanie pre alergikov

V domácnosti, kde sa vyskytuje alergik by sa malo dbať viac na upratovanie. Spánok by nemal byť prístupný zvieraťu. Zviera by malo podstúpiť pravidelný kúpeľ aspoň raz týždenne.

 


 

comments powered by Disqus