Alergia na kov: na aké šperky si dať pozor

Šperky patria k ženskej vizáži už od nepamäti. Náušnice, náhrdelníky, náramky či prstene často ozdobujú a dotvárajú výsledné outfity, ktoré slečny a dámy rady volia do školy, práce, na večeru alebo do divadla. Avšak niekedy tieto drobné ozdoby krásy dokážu spôsobiť nemalé problémy. Ak ste sa streli s tým, že sa vám po kúpe nového šperku objavili na tele červené fľaky alebo vaša koža reagovala svrbením, pálením či olupovaním, tak s najväčšou pravdepodobnosťou trpíte alergiou na kovy. Áno, alergie nie sú len na potraviny, prach, domácich maznáčikov a slnko, ale aj na kovy.

alergia na šperky

Čo spôsobuje alergiu na kovy?

Alergická reakcia je zvyčajne zapríčinená neznášanlivosťou tela s kovom alebo materiálmi, z ktorých je šperk vyrobený. Kontaktnou alergiou na kovy trpí veľké množstvo ľudí, no v mnohých prípadoch sa alergia neprejaví. Príkladom sú muži, ktorí šperky často nenosia, a teda nemajú kedy zistiť, že sú na nich alergickí.

Hlavným „iniciátorom“ alergie je nikel, ktorý sa často nachádza v šperkoch zo striebra. Pomerne často sa predpokladá, že ľudia s alergiou na kovy trpia alergiou na striebro. Síce je možné, že začervenania pokožky môžu spôsobiť prstene či náušnice zo striebra, no vo väčšine prípadov je hlavnou príčinou práve nikel, na ktorý je alergická približne sedmina populácie. K ďalším problematickým kovom sa zaraďuje chróm, kobalt, ale aj meď, takže ak trpíte kožnými nepríjemnosťami zapríčinenými alergiou na kovy, dôležité je správne určiť, ktorý z nich vyvoláva alergické reakciu.

Ako liečiť alergiu na kovy?

Alergia na kovy je bohužiaľ doživotná záležitosť a nie je možné ju úplne vyliečiť. Dôležité je vyhýbať sa kovom, ktoré ju spôsobujú. Pre alergikov je vhodná platina či zlato, takže platinovými prsteňmi, zlatými náušnicami, prípadne inými kúskami z týchto kovov by nemal byť problém doladiť váš outfit. Taktiež je možné strieborné šperky, ktoré vám spôsobujú začervenanie či zápaly, potiahnuť rhódiom, vďaka ktorému sa dané kúsky stanú hypoalergénne. 

Určite by ste alergiou na kovy nemali podceniť. V prípade ťažkostí sa obráťte na odborných lekárov, ktorí vás dôkladne vyšetria a určia ďalšie opatrenia. Zdravie je predsa len jedno.

 


 

comments powered by Disqus