Ako získať pre telo čo najviac vitamínov

Pre telo je dostatok vitamínov veľmi dôležitý. Ovšem nič sa nemá preháňať, a ak ste na nejaké ovocie alebo doplnok stravy přecitlivý, môže to znamenať aj to, že vitamínov, ktoré sú v nich obsiahnuté máte dosť a nepotrebujete väčšiu zásobu. Je dobré si strážiť hladinu niektorých vitamínov v krvi a tým byť vždy o krok napred.

Vitamíny pre telo

Pravidelné lekárske prehliadky vám výsledok zodpovie. Ak máte nedostatok vitamínov určite sa to prejaví. Každý vitamín má účinok na inú časť tela, ale vo výsledku sa nedostatok prejavuje unavenosťou, bolesťami hlavy a celkové náchylnosti k chorobám.

Doplnky stravy áno či nie?

Rôzne chemické doplnky vitamínov nemusí byť vždy najlepším riešením ako svoje telo zásobiť. Vo väčšine prípadov si vaše telo samo povie na čo má chuť a čo potrebuje. Preto sú diéty a iné obmedzovanie jedál tou najhoršou vecou čo pre svoje telo môžete urobiť. Ak budete jesť na čo máte chuť v primeranom množstve, nebudete potrebovať žiadne doplnky stravy ani podporné prostriedky. Vaše telo je nastavené tak, aby si z potravy vzalo čo potrebuje a nebolo závislé od chemických prostriedkoch.

Chemické doplnky stravy sú vhodné, ak viete, že trpíte chrípkou a blíži sa toto obdobie. Ak však budete po celý rok konzumovať pomaranče, jablká, banány, uhorku, kel, špenát, mrkvu a ďalšie ovocie a zeleninu, mäso a mliečne výrobky, nemusíte sa obávať nejakého nadmieru komplikovaného priebehu chrípky či angíny.

Akonáhle začnete užívať doplnky vitamínov a objaví sa u vás vyrážky či precitlivenie, môže to znamenať aj to, že daného vitamínov máte dostatok z normálnej stravy a nie je potrebné ho umelo dopĺňať. Ani sa šumivými tabletami do vody to nepreháňajte.

Rada na záver

Vaše telo si povie samo, akú stravu potrebuje. Nenechajte sa obmedzovať diétou, jedzte všetko na čo máte chuť v menšej miere a uvidíte, že vaše telo bude spokojné. Raz za čas nie je ani bravčový steak škodlivý, len je potrebné doplniť ho zeleninovou oblohou a zvoliť správny tuk na vyprážanie.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus