Ako sa v tele tvorí moč

V ľudskom tele sa stále tvoria rôzne odpadové látky pre človeka škodlivé alebo nepoužiteľné. Naše telo spracuje každý deň všetko, čo mu dáme aj nedáme. Jedná sa o potravu, nápoje, lieky, ostatné látky z vonkajšieho prostredia, ale aj o látky sebe vlastné. Organizmus sa musí pravidelne odpadov látkovej výmeny zbavovať, aby nedošlo k poruche vnútorného prostredia organizmu a jeho rozvratu.

K vylučovaniu týchto látok slúži zásadným spôsobom vylučovací sústava, ktorá je odstraňuje v podobe moči. Vylučovacia sústava je tvorená obličkami a močovody. Moč, ktorá sa tvorí v obličkách preteká skrz močovody do močového mechúra a z neho do močovej trubice.

Obličky

Najvýznamnejším orgánom, ktorý sa na tejto očiste podieľa zásadným spôsobom, sú obličky. Obličky a močovody dokážu z tela vylučovať splodiny látkovej premeny, soli, vodu, hormóny, vitamíny a rôzne škodliviny. Obličky súčasne usmerňujú objem vody a obsah solí v tele. Obličky majú funkciu filtra, ktorým preteká krv plná odpadových látok. Z obličiek potom vyteká očistená krv a moč, čo je tekutina obsahujúca odpadové látky a nadbytočnú vodu. Z obličky sa moč zhromažďuje v obličkovej panvičke a z nej sa močovými cestami dostáva do močového mechúra. Obličky sú párový orgán majúce fazuľovitý tvar. Meria cca 12 cm, šírku majú asi 6 cm a váži okolo 150 g. Nachádzajú sa po stranách  bedrovej chrbtice v tukovom obale, a ten ich chráni pred mechanickými otrasmi a nízkymi teplotami. Povrch obličiek je tvorený svetlejšiu kôrou, pod ktorou je tmavšia dreň.

Filtrácia

Filtrácia je vo svojej podstate prepúšťanie vody a odpadových látok, ktoré sú rozpustné vo vode medzi steny obličkového pohárika. Za deň sa tak vytvorí približne 150 až 170 litrov filtrátu, ktorý je nazývaný prvotný močom. Filtrát sa čiastočne vstrebe späť a konečný objem vylúčeného moču činí cca 1,5 litra.

Močové cesty

Úlohou močových ciest je odvádzať moč z obličiek a z tela von. Sú tvorené močovody, močovým mechúrom a močovou trubicou. Skrze močovody odteká moč z obličiek do močového mechúra, čo je dutý svalový orgán, v ktorom sa moč hromadí. Močový mechúr je schopný pojať až 700 ml moču. Z močového mechúra potom vedie močová trubica ústiaca na povrch tela.

Ako sa moč tvoria

Moč je vlastne voda obsahujúca odpadové látky, ktorými sú predovšetkým soli a močoviny. Vytvára sa v obličkách pomocou filtrácie krvi. Krv je filtrovaná cez vlásočnicovú stenu glomerula a najprv sa tvorí tzv. primárný čiže prvotný moč (pozri vyššie). Tento primárný moč potom odteká do kanálikov. Tu sa vstrebáva späť do krvi podstatná časť vody a látok z primárneho moču. A tak vzniká definitívná moč, ktoré sa každý deň vytvorí približne 1-1,5 litra.

Zloženie moču

Moč je zložená hlavne z vody a v nej sú rozpustené látky, ktorými sú predovšetkým močovina a chlorid sodný. V zdravej moču nie je žiadny cukor. Počas 24 hodín sa v obličkách vytvorí až 170 litrov primárnej moču, ktorý sa však pomocou antidiuretického hormónu (ADH) opäť vstrebe, a tak má definitívny moč nakoniec iba 1,5 litra.

 


 

comments powered by Disqus