Achalázia pažeráka

Achalázia (lat. achalasia) je relatívne zriedkavé ochorenie pažeráka. Dochádza pri ňom k poruche motility (hybnosti) pažeráka.

Achaláziou sú postihnutí častejšie muži ako ženy a môže vzniknúť v akomkoľvek veku. Podkladom pre vznik achaláziej je zlá funkcia nervovej pletene pažeráka s nasledujúcou degeneráciou pažerákového svalstva. Tá sa prejavuje absenciou rytmického sťahovania celého pažeráka a nedostatočným uvoľňovaním svalu v dolnej časti pažeráka, tzv. dolného pažerákového zvierača, kde sa nachádza prechod pažeráka do žalúdka. Pažerák tak nie je schopný prenášať sústo do žalúdka.

Príčiny vzniku

Príčiny nie sú tak úplne neznáme. Napr. známou príčinou je to, že z nejakého dôvodu začnú miznúť nervové gangliové bunky v stene pažeráka a zvierača, a preto svalové bunky prestanú byť inervované a prestanú fungovať, a tým pádom sa vyskytnú problémy uvedené vyššie. Niekedy sa achalázia môže vyskytnúť tiež spoločne s ďalšími autoimunitným poruchami, ako je napr. Chagasova choroba, čo je stav podobný achaláziej.

Príznaky a priebeh ochorenia

Hlavným príznakom sú problémy s prehĺtaním pevnej stravy i tekutín. Medzi ďalšie príznaky patria bolesti na hrudníku predovšetkým po jedle ((jedlo sa hromadí v pažeráku a nepostupuje ďalej), návrat obsahu pažeráka do úst (kyseliny) a nočný kašeľ. Ťažkosti nastávajú pomaly a postupne sa zhoršujú. Môže ísť o mnoho mesiacov i rokov. Regurgitácia nestrávenej potravy v noci môže privodiť vdýchnutie obsahu do pľúc a následný zápal pľúc. Ďalším príznakom môže byť tiež úbytok na váhe, ktorý nie je väčšinou moc veľký, ale ak je výraznejší, potom je dôležité myslieť aj na uzavretie pažeráka na podklade nádoru predovšetkým u starších ľudí. Infekcia dolných dýchacích ciest, ako sú opakované zápaly pľúc a zápaly priedušiek sú tiež významnou príčinou vzniku achaláziej. To je spôsobené častým vtekaním hromadiace sa potravy do dýchacích ciest.

Diagnostika a vyšetrenie

Na základe sťažností pacienta na zlé prehĺtaní tuhej stravy a na ďalšie vyššie uvedené príznaky zistí lekár podozrenie na ochorenie achaláziou. Aby sa toto podozrenie potvrdilo, musí pacient podstúpiť niektoré vyšetrenia. Celkom iste mu bude vykonaná gastroskopia (zavedenie optického kábla z úst a hltana do pažeráka). Ďalej mu môže byť vykonaná tzv. RTG pasáž pažeráka, kedy pacient vypije kontrastnú látku a röntgenom sa potom zistí jeho prehĺtací činnosť. Ak sa kontrastná látka v pažeráku hromadí a neodteká, tak je podozrenie potvrdené. Posledným vyšetrením je tzv.esofageálna manometria, pri ktorej sa do pažeráka zasunie tenká sonda meracia tlak v jednotlivých častiach pažeráka. Ak sa pri prehltnutí objavia zvýšenie tlaku v dolnom pažerákovom zvieraču, potom je diagnóza achaláziej už úplne istá.

Liečba

Chorému sa často odporúča jesť menej tuhú stravu, najlepšie kašovitú a jedlo dôkladne zapíjať. Pri liečbe sa používajú lieky, ktoré napomáhajú relaxácii svalov pažerákového zvierača. Možno tiež vykonať chirurgickú myotoniu, čo je chirurgické narezanie dolného zvierača, čím sa bariéra odstráni. Po tomto výkone potom nasleduje fundoplikace (úprava vyústenie pažeráka do žalúdka), pretože narezaný zvierač netesní a žalúdočná šťava by sa ním mohla vracať späť do pažeráka. Tým by mohlo dochádzať k známemu pálenie záhy.

Moderným variantom chirurgické myotonie je perorálna endoskopická myotonie (POEM), pri ktorej sa dolný zvierač počas endoskopického zákroku pretne. Avšak tento výkon sa vykonáva len na špecializovaných endoskopických pracoviskách, pretože je veľmi náročný. Ďalej je možné aplikovať botulotoxín do dolného zvierača. Botulotoxín uvoľní svaly a tým pádom tiež zvierač, ale efekt tejto liečby nebýva žiaľ dlhodobý. Pri tejto liečby je hlavným cieľom znížiť napätie dolného zvierača, a tým tiež nepriechodnosti pažeráka v tejto oblasti. V počiatočných fázach choroby sa dá vyskúšať medikamentózna liečba, napr. blokátory kalciových kanálov (nifedipín) alebo nitráty (nitroglycerín). Ale vo väčšine prípadov sa vykonáva tzv. pneumatická dilatácia, kedy sa priesvit pažeráka roztiahne nafúknutím špeciálneho balónika, ktorý sa endoskopicky zavedie do miesta prechodu pažeráka do žalúdka. Tento zákrok je bolestivý a predpokladá sa, že sa natrhne časť svalstva dolného zvierača. Väčšinou je potrebné tento výkon 3 až 4x ročne opakovať.

Prevencia

Prevencia nie je možná. Ak ale človek začne mať akékoľvek problémy s prehĺtaním, mal by zájsť za lekárom. Mohlo by sa totiž jednať o iné ochorenie, ako je achalázia. Tým by mohla byť aj rakovina pažeráka. Zväčšujúci sa nádor by mohol dutinu pažeráka utláčať a privodiť tak podobné príznaky. Chorý s achaláziou by mal byť okrem liečby pravidelne kontrolovaný endoskopom, aby sa eventuálna rakovina pažeráka mohla vylúčiť.

 


 

comments powered by Disqus