Prechladnutie v tehotenstve

Tehotenstvo je špecifické obdobie v živote ženy, počas ktorého dochádza k množstvu zmien v jej organizme. Začali ste kýchať, dostali ste dokonca horúčku a trápi vás kašeľ? Nemusíte sa báť, väčšina týchto "obyčajných" ochorenie nemá na vaše tehotenstvo žiadny významný vplyv. Aj keď nemôžete užívať všetky lieky ako doteraz, riešenie sa nájde vždy.

Kašeľ v tehotenstve

Samotný kašeľ nemá na plod vplyv, ale ak pretrváva príliš dlho, môže organizmus ženy celkovo vyčerpať. Ide o obranný mechanizmus, ktorý udržuje voľné dýchacie cesty a vzniká podráždením citlivých miest v hrtane, prieduškách a priedušnici.

Pri prudkom výdychu sa zvyšuje tlak v pľúcach, čím sa vypudzuje nežiaduce cudzie teleso von. Kašeľ môže byť suchý dráždivý alebo vlhký s vykašliavaním hlienu. Podľa typu kašľa sa rozdeľujú lieky na antitusiká, ktoré tlmia kašeľ, a expektoranciá, ktorá rozpúšťajú hlien a uľahčujú jeho vykašliavanie z dýchacích ciest.

Nadmerné tlmenie kašľa je však nežiaduce, pretože infikovaný hlien by sa mohol hromadiť v dýchacích cestách.

Bylinné zmesi a čaje zo skorocelu, materinej dúšky či lipy sa môžu užívať len po konzultácii s lekárom alebo lekárnikom, pretože nie všetky zmesi sú v tehotenstve vhodné.

Nádcha v tehotenstve

Nádcha je zápal nosnej sliznice. Ak ho spôsobujú vírusy, neexistuje proti nej účinný liek. Komplikáciou nádchy býva zápal vedľajších nosných dutín či stredného ucha. V týchto prípadoch je na mieste liečba antibiotikami.

Užívaním nosových sprejov by sa mala žena v tehotenstve vyvarovať. Pokiaľ ale má natoľko upchatý nos, že nemôže niekoľko dní dýchať, môže na nádchu použiť nosový sprej s morskou soľou.

Zvýšená teplota v tehotenstve

Zvýšená teplota predstavuje obrannú imunitnú reakciu organizmu pri infekcii. Teplota vyššia ako 38 ° C môže byť pre plod nebezpečná najmä v prvom trimestri. Rozhodne by sa v tehotenstve malo každé zvýšenie teploty liečiť, prtože dlhodobo zvýšená teplota môže byť pre plod nebezpečná.

Prevencia

Najdôležitejšie je ako vždy prevencia - ak je to možné, snažte sa vyhýbať miestam a situáciám, kde hrozí nákaza. Ak je kolegyňa v práci chorá a chodí s chrípkou do práce, vy zostaňte doma. Najrizikovejší je pritom prvý trimester, počas ktorého sa vytvárajú základy všetkých orgánov. Plod je síce chránený placentou, ale ani tá nie je stopercentne nepriepustná.

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás tiež zaujímať