Potničky

Detská neinfekčné vyrážka - strašiak pre novorodencov a dojčatá, ktorá vzniká na pokožke v mieste, kde dochádza k prehriatiu. Či už v lete alebo v zime. Potničky sú malé červené pľuzgieriky naplnené čírou tekutinou - potom. Malé deti nevedia regulovať telesnú teplotu a v rámci zachovania tepla je matky obliekajú do mnohých vrstiev. Bohužiaľ tým nastáva problém, ktorý vedie k prehriatiu organizmu a vzniku potničkám.

Potničky najčastejšie vznikajú na krku, v ohybe lakťa, kolenách a slabinách. Ale tiež na zadočku, tváričkách, na hrudníku a vo vláskoch.

Ak nevzniknú žiadne komplikácie nie je potrebná špeciálna liečba, len je dobré miesto dobre vetrať a zamedziť opätovnému výsevu tým, že dieťa nebudeme toľko baliť. Vyrážka do pár dní zmizne, pre rýchlejšie uzdravenie môžete použiť harmanček, repík alebo dubovou kôru.

Ak sa do pár dní vyrážka nevytratí alebo naopak začne hnisať, určite navštívte lekára, ktorý vám odporučí mazať pokožku špeciálnymi krémami, ktoré sa dokážu infekcie rýchlo zbaviť.

Prevencia

  • vetranie pokožky
  • vhodné jednorázové plienky. Predovšetkým v prvých mesiacoch počítajte s tým, že môžete vyskúšať aj niekoľko rôznych druhov, ako dieťaťu naozaj ,, padnú "
  • pod dieťa nedávajte igelitové podložky (do kočíka, do postieľky)
  • po kúpaní starostlivo vysušte všetky záhyby

Vaše bábätko je na vás úplne závislé, preto dajte na svoje pocity a zbytočne ho neprehrievajte. Zlaté pravidlo pre obliekanie je jedna vrstva naviac oproti vášmu oblečeniu. Ak sa teplota v lete vyšplhá na trópy alebo naopak v zime ide pod mínus 5, nebojte sa zostať doma v dobre odvetrané či naopak vytopené miestnosti. Ak si nie ste istí, vždy kontrolujte teplotu v zátylku. Pokiaľ nie je studený alebo naopak prepotený je všetko v poriadku a bábätko je dobre oblečené. Prvé tri mesiace sú veľmi náročné preto sa nebojte opýtať. Rozhodne nebudete prvý kto u svojho bábätka objaví potničky. Tie sa môžu objaviť aj v neskoršom veku napríklad pod kolenami či v lakťovej jamke. Nie je pravda, že v neskoršom veku majú potničky len obézni ľudia.

 


 

comments powered by Disqus