Paradentoza

Paradentoza je zápalové ochorenie zubov a priliehajúceho tkanivá. Niekedy môže zasahovať až do priľahlých kostí.

Paradentoza

Tento stav je spôsobený nedostatočnou zubnou hygienou, vďaka ktorej sa v ústach tvorí zubný plak a následne aj zubný kameň. Každá z týchto zložiek udržuje v ústach vyššiu hladinu baktérií, ktoré vytvárají odpadové látky, ktoré spôsobujú zmenu povrchu ako samotného zuba, tak i okolitých ďasien. Zubná sklovina stráca svoj ochranný účel a zub je tak napadnutý.

Príznaky

Typickým prvým príznakom je slabosť ďasien, kedy dochádza k ich začervenanie. Sú náchylnejšie na vonkajšie vplyvy, takže napríklad pri čistení zubov môžu ľahko popraskať a uvoľňovať krv. Časom sa začnú sťahovať z okraja zubov. Tomu hovoríme, že sa obnažujú zubné krčky. Ďasná môžu jemne napuchnúť a sou citlivé na korenené alebo kyslé jedlá. Zanedbávaním takého stavu môžu zuby začať vypadávať. V takom prípade na seba zápal nenechá dlho čakať a v dierach po zuboch alebo poškodených ďasnách sa môže čoskoro objaviť. Takto sa môže usadiť u iného zuba alebo niektorej z čeľustných kostí.

Prevencia

Najlepšou prevenciou je ústna hygiena a pravidelná návšteva lekára. Tá je však dnes často zanedbávaná zo strachu z možnej bolesti. Ak vám vadí zvuk vŕtačky, vyberajte pre svoje zuby to najlepšie. Vyhnite sa sladkým a kyslým potravinám. Čistite si zuby aspoň ráno, po obede a večer. Ústnu hygienu môžete praktizovať aj inde ako doma pomocou ústnej vody a dentálnej nite. Obmedzte fajčenie a alkohol na minimum a vyhýbajte sa fyzickým zranením v oblasti úst.

 


 

comments powered by Disqus