Hypertrichóza

Hypertrichóza je zvýšený rast ochlpenia celého tela. Môže sa objaviť u oboch pohlaví a po celom tele. Nositeľ tejto poruchy vyzerá skutočne bizardne.

Určitá oblasť kože môže byť zvýšene ochlpená už od narodenia, a potom ide o materské znamienko. Miesto, kde sa zvýšené ochlpenie nachádza, sa môže objaviť tiež v jazve po neustálom dráždeniu pokožky alebo popáleniny. Zvýšené ochlpenie sa vyskytuje aj u žien, a nazýva sa Hirzutizmus. Vyskytuje sa v miestach, v ktorých je rast ochlpenia podmienený mužskými hormónmi, ako napr. na tvári a hrudníku. Rast ochlpenia je podmienený dedične, a preto čo sa v jednej populácii považuje za hirzutizmus môže byť v inej populácii úplne normálny a je ťažké nájsť hranicu medzi zvýšeným a normálnym ochlpením. Hirzutizmus môže zapríčiniť buď zvýšená tvorba mužských pohlavných hormónov, alebo zvýšená citlivosť tkanív na ne. A pretože sa mužské pohlavné hormóny tvorí vo vaječníkoch a v nadobličkách, môže byť hirzutizmus spojený s poruchou práve týchto orgánov. Objavuje sa napr. pri syndróme polycystických ovárií.

Hirzutizmus je pre ženy hlavne kozmetický problém a zriedkakedy značí vážnejšie ochorenie. Varovným signálom by mali byť najmä iné, v puberte sa objavujúce prejavy maskulinizácie. Mohli by znamenať vážnejšie ochorenie vaječníkov alebo nadobličiek.

Príčiny vzniku zvýšeného ochlpenia

Príčina môže byť buď hormonálna, alebo vrodená. U príčiny vrodené vzniká zriedkavé ochorenie, pri ktorom má človek telo porastené až 10 cm dlhými jemnými chlpmi. Zvýšený rast ochlpenia môže byť tiež vyvolaný niektorými liekmi (napr. streptomycín alebo fenytoín), zníženou funkciou štítnej žľazy, podvýživou, porfýriou alebo poranením mozgu.

Liečba

Pri liečbe je nutné zamerať sa predovšetkým na odstránenie eventuálnej endokrinnej príčiny, ktorá hypertrichózu spôsobila. Ak to nie je možné, tak sa chĺpky odstraňujú kozmeticky - epiláciou alebo diatermokoagulací.

Hypertrichóza u detí

Miernejšie formy hypertrichózy sa tiež občas vyskytnú aj u dojčiat, ale u väčšiny z týchto detí sa chĺpky počas 1 roka stratí. Hypertrichóza v podobe jemného tmavého ochlpenia sa u tak malých detí vyskytuje na neobvyklých miestach, ako napr. na ramienkach a tiež napríklad pozdĺž chrbtice. Toto ochorenie sa totiž väčšinou zdedí po predkoch, a deťom nespôsobuje žiadne ťažkosti. Pokiaľ ale chĺpky na tele dieťatka nezmizne, tak vás pediater odošle s batoľaťom na špecializované vyšetrenie, väčšinou na endokrinológii, kde sa pokúsi prísť tomuto problému na kĺb.

 


 

comments powered by Disqus