Čierne bodky na pokožke (upchávanie pórov)

Ako a prečo čierne bodky vlastne vznikajú? Je to z dôvodu upchávania pórov, čo sú malé trubičky, v ktorých môže z najrôznejších príčin priľnúť maz, odumreté kožné bunky a nečistoty. Tie sa vrstvia na seba, a keď sa táto zmes dostane až na povrch kože, maz zoxiduje a vytvorí sa tá nepekná "čierna zátka".

Tvorba bielych a čiernych bodiek na pokožke - upchávanie pórov

Póry sa môžu upchávať aj z iných dôvodov. Najčastejším je nadprodukcia mazu vplyvom hormónov. Vaša pleť sa môže tiež viac mastiť, ak používate kozmetiku pre nesprávny typ pleti a pokožka je potom presušená a produkuje viac mazu. K upchávaniu pórov môže dochádzať aj vplyvom niektorých zložiek v kozmetických prípravkoch a tie sú potom takzvane komedogenní. Túto vlastnosť majú najmä silikóny, minerálne oleje a kokosový olej a kombinácia týchto faktorov spôsobuje vznik nepekných čiernych bodiek. Za ich vznik môže tiež zlé odličovanie.

Ako na upchaté póry?

Ako sa čierne bodky môžete zbaviť? Na počkanie to ide púhym vymačknutím, ale väčšinou je nevymáčknete celé. Do rána sa vám zapáli a vznikne biely pupienok. Tiež prehnané čistenie nie je dobré, najmä nešetrnými prípravky s alkoholom, ktoré pleť vysušujú.

Najúčinnejšou zbraňou proti vzniku čiernych bodiek je správna starostlivosť o pleť, ktorá udržuje póry čisté a plní dve hlavné úlohy. Zásobuje pleť dostatočnú hydratáciou, čím zabraňuje nadmernej produkcii kožného mazu, a zároveň by mala obsahovať aj účinné látky pôsobiace proti rozšíreným pórom.

Dnes sa využíva predovšetkým účinkov AHA kyselín (tzv. ovocné kyseliny), ktoré zvyšujú schopnosť pleti viazať vodu, preto majú výrazný hydratačný efekt. Spočiatku ošetrenia pleti odstraňujú zrohovatené kožné bunky a narúšajú medzibunkovej priestory, čo je dôležité pre zvýšenie účinkov následnej starostlivosti, ktorá vďaka AHA kyselinám pôsobí do väčšej hĺbky.

Prevencia vzniku čiernych bodiek

Čierne bodky a ostatné nečistoty môžu vznikať na akomkoľvek mieste kože, ale najčastejšie sa objavujú na tvári. Čierne bodky sa dajú síce odstrániť, ale najlepšie je zabrániť ich vzniku úplne.

1) Udržujte pokožku v čistote

Pokožku čistite pravidelne, pretože pravidelná očista je veľmi dôležitá pre odstránenie špiny a mazu. Zabránite tým tvorbe čiernych bodiek a upchávaniu pórov.

Pravidelne používajte jemný čistiaci prostriedok s neutrálnym pH. Tiež môžete používať čistidlá s kyselinou salicylovou, ktorá udržuje póry čisté a bráni vzniku vyrážok. Pokiaľ máte pleť veľmi mastnú, popremýšľajte o použití čistidiel bez obsahu olejov. Ak máte suchú pleť, používajte glycerínový alebo nejaký krémový čistiaci prostriedok. Na čistenie pleti používajte vlažnú vodu, horúca voda by z pleti vysala oleje a podráždila by ju.

2) Pred spaním sa odlíčte

Ak spíte s naneseným make-upom alebo iným kozmetickým prípravkom, môžete si privodiť upchatie pórov. Preto všetok make-up odstráňte šetrným čistiacim produktom alebo odličovadlom ešte než zaľahnete.

3) Denne nanášajte hydratačný prípravok

Po umytí pleti použite hydratačný produkt, ktorý je určený pre váš typ pokožky, pretože dôkladne hydratovaná pokožka potom funguje ako prevencia vzniku čiernych bodiek.

Tiež mastnú pleť je potrebné zvlhčovať. Ak máte tento typ pleti, tak vyberajte nekomedogenné prípravky bez obsahu olejov.

4) Pravidelne vykonávajte peeling

Upchávanie pórov a vznik čiernych bodiek majú na svedomí odumreté kožné bunky. Pravidelné ošetrovanie kože jemným peelingom pomôže pleť vyčistiť od odumretých kožných buniek a baktérií, a tým bráni vzniku čiernych bodiek.

5) Zbavte sa prebytočných olejov v koži

V prípade, že máte mastnú pleť, použite nejaký prípravok, ktorý dokáže prebytočný maz absorbovať. Tieto prípravky odstráni z vašej pleti prebytočné oleje, a zároveň pôsobí aj ako prevencia proti baktériám a odumírajícím kožným bunkám.

6) Používajte nekomedogenné a hypoalergénne produkty

Keď si budete vyberať kozmetiku a ďalšie prípravky pre starostlivosť o pokožku, ako napr. hydratačné krémy alebo mlieka na opaľovanie, vyberte tie nekomedogenné. Neupchajú totiž póry vašej pokožky a pomôžu v prevencii ďalšieho podráždenia.

7) Čiernych bodiek sa nedotýkajte

Pravdepodobne sa budete snažiť čierne bodky neustále vytláčať, ale pokúste sa to nerobiť. Vytláčaním a dotýkaním sa čiernych bodiek len rozšírite baktérie a maz po celej tvári a čiernych bodiek tak pribudne.

8) Veľké alebo dlho odolávajúci čierne bodky odstráňte

Niekedy sa u vás môžu objaviť veľké čierne bodky, ktoré ani po dlhšej dobe nechcú zmiznúť, možno ich ale odstrániť bezpečným spôsobom za použitia expresoru (extraktora) na komedóny Ale k tomuto riešeniu sa uchyľujte naozaj len v skutočne nevyhnutných prípadoch.

Ak neviete, ako extraktor používať alebo máte veľa čiernych bodiek, porozprávajte sa so svojím dermatológom alebo kozmetičkou. Odborník dokáže s extraktorom pracovať oveľa efektívnejšie.

9) Zmeňte svoje stravovanie

Nutrične vyvážená strava pozitívne ovplyvňuje stav vašej kože. Vyhýbajte sa nezdravým potravinám a jedlu z fast foodu. Môžete tým zabrániť vzniku čiernych bodiek a ďalšieho typu akné.

Ak sú čierne bodky na vašej pokožke nezvyčajne veľké alebo odolné, konzultujte to so svojím praktickým lekárom alebo dermatológom. Poradí vám, aké prípravky by ste mali na svoju pleť používať, a v prípade potreby predpíše lieky, ako sú napríklad retinoidy, ktoré udržia vaše póry čisté a bez akné.

 


 

comments powered by Disqus