Ako sa starať o detský mliečny chrup?

Kedy začína vývoj zubov? Vývoj zubov začína ešte pred narodením dieťaťa a to približne už v šiestom týždni tehotenstva, kedy sa formujú tzv. zubné lišty, ktoré určujú tvar budúcich zubných oblúkov. Z nich sa potom vytvárajú zárodky jednotlivých zubov.

Príznaky

Najskôr sa tvorí korunky zubov, koreň až neskôr pri prerezávaní zubov. Keď sa dieťatko narodí, má už nachystané zárodky všetkých dočasných (mliečnych), ale aj stálych zubov. Stále zuby v tejto fázi "zaspia" a k ďalšiemu vývoju sa prebudí okolo piateho roku dieťaťa. Dočasné zuby vo vývoji pokračujú, postupne im dorastajú korene, zuby sa začínajú prerezávať.

Dočasný chrup

Dočasný chrup, ktorý je označovaný aj ako mliečne zuby sa začína prerezávať a byť videný v ústach v dojčenskom veku.

Vek prerezávania dočasných zubov:

  • Stredné rezáky: 6-12 mesiacov
  • Postranné rezáky: 9-16 mesiacov
  • Prvé stoličky: 13-19 mesiacov
  • Očné zuby: 16-23 mesiacov
  • Druhé stoličky: 22-33 mesiacov

Význam mliečnych zubov

Prvý dočasný čiže mliečny chrup má významný podiel na funkcii rozprávania či žuvania. Ďalšie jeho veľmi dôležitou funkciou je to, že drží priestor pre správne zaradenie stálych zubov. Pokiaľ dôjde k predčasnej strate dočasných zubov, môže táto strata zapríčiniť nepravidelnosti vo chrupu stálom.

Ako sa starať o mliečny chrup detí vo veku 0-6 rokov

Za mliečny chrup detí zodpovedajú ich rodičia. Než ak si dieťa začne uvedomovať dôležitosť svojich zubov a začne sa o ne starať, trvá to často veľmi dlho, to aj napriek príkladný prístup rodičov. Kedy sa teda majú rodičia začať starať o chrup svojho dieťaťa?

Kedy začať dieťaťu čistiť zuby?

Deti sa rodia sa skoro sterilnú ústnou dutinou a jej osídľovania mikroorganizmami začína ihneď po narodení. Ústa detí sú osídľovania mikroorganizmy, ktoré potrebujeme k životu.

Kým v detských ústach nie je ani jeden jediný zub, potom tam nie sú prítomné ani baktérie spôsobujúce zubný kaz. Tie sa tam ale objaví ihneď spolu s prvým prořezaným zubom. A práve od tejto chvíle by rodičia mali začať obmedzovať týmto baktériám ich činnosť, aby nedošlo k vzniku zubného kazu. Preto stačí urobiť jediné, a síce 2x denne deťom čistiť zúbky.

Ako čistiť malým deťom zúbky?

Akonáhle začnete svojim deťom čistiť prvé zúbky, počítajte s tým, že to nebude ľahké. Niektoré deti si chcú čistiť zúbky samé, ale ich manuálna zručnosť nie je dokonalá a dočistenie najbližšou osobou je nevyhnutné.

Ako teda na to?

Ihneď od začiatku urobíte najlepšie, keď necháte dieťa už od najmenšieho veku sledovať, ako si čistíte zuby vy. Dávajte mu tiež zábavná hryzátka a krúžky alebo jeho prvú detskú zubnú kefku s gumovou hlavičkou. Ak dieťa bolí prerezávanie zúbkov, pomôžte mu s masážnym gumovým prstiačikom. Ten bolestivé miesta očistí a zároveň je namasíruje.

Aká je vhodná technika čistenia?

Už od prerezania prvých zúbkov by ste mali čistiť detské zúbky mäkkú gázou alebo gumovým návlekom, tzv. prstiačikom. Akonáhle sa začnú prerezávať stoličky, môžete už začať zúbky očisťovať mäkkou zubnou kefkou.

Avšak uvedomte si, že tiež mliečny zub má niekoľko strán. Predné zuby (rezáky) čistite z prednej a zadnej strany. O stoličky starajte malými krúživými pohybmi zo všetkých strán tak, aby ste žiadnu nevynechali. Ak dieťa spolupracuje a chce sa na čisteniu podieľať, nechajte ho kedykoľvek a akokoľvek v ústočkách pracovať.

 


 

comments powered by Disqus