Zubná rovnátka

Jedná sa o zdravotnícku pomôcku, ktorá napomáha s narovnaním zubov a rieši rôzne ortodontickej vady. Odbor, ktorý sa špecializuje na rovnátka, sa nazýva ortodoncia. Prvá rovnátka bola zostavená už v roku 1890, jednalo sa však o zložité napínací prístroje s mnohými drôtikmi. Liečba sa väčšinou vykonáva v detskom a teenegerském veku (od 9-14 rokov). V dnešnej dobe však nie je výnimkou ani liečba starších detí a dospelých v ktoromkoľvek veku. Pravidelná liečba trvá cca 2-4 roky v závislosti od rozsahu vady. Dĺžka liečby závisí tiež na spoluprácu pacienta, ktorá zahŕňa pravidelné kontroly.

Druhy

1) Fixné rovnátka

a) kovová

Ide o jedny z najviac používaných druhov strojčeka. Jedná sa o konštrukciu, ktorá sa skladá zo zámočkov, ktoré sú prilepené jednotlivo k zubom. Ďalej drôtov, ktoré sú vedené naprieč týmito kaštiele. Ďalej sú to gumičky, ktoré sa pri každej návšteve mení a pacient si môže zakaždým vybrať farbu. Niekedy je na hornom poschodí dutiny ústnej umiestnený poschodový strmeň - oblúk, ktorý rozťahuje hornej oblúk čeľuste. Zo začiatku dochádza k častému odreniu a tiež šušlanie. Niekedy ako doplnkové materiály môžu poslúžiť pružinky, Plochá nákusná doštičky, háčiky na zámečcích a krúžky. Každý pacient má individuálne zostavenú liečbu a od toho sa odvíja aj súčiastky, z ktorých sa samostatné rovnátka skladajú. Návšteva u lekára vyžaduje intervaly 4-6 týždňov. Cena za nasadenie jednej čeľuste sa pohybuje okolo 4 500 (obe čeľuste 9 000). Pri každej návštevy je však nutné platiť za drôtiky, krúžky, pružinky a iné súčiastky. Výsledná cena sa teda odvíja od dĺžky nosenia. V priemere sa pohybuje okolo 20 000 Sk.

b) keramická

Ako už z názvu vyplýva, jedná sa aj o fixné rovnátka, ale vyrobená z keramiky. Vďaka bielej farbe strojčeka sú na zuboch veľmi nenápadná. Preto je volia často ľudia, ktorí musia veľa komunikovať s ostatnými ľuďmi a nechcú, aby rovnátka nešla vidieť. Ďalšia výhoda oproti kovovým strojčeku spočíva v tom, že nie je nutné chodiť tak často na kontroly. Nevýhodou je ich celková cena, ktorá sa za obe čeľuste pohybuje okolo 70 000 Sk.

c) linquální

Pri tejto metóde nie sú rovnátka umiestnená z vonkajšej strany zubov, ale z vnútornej, z jazykovej strany. Tým pádom sú pri bežnej komunikácii pre okolie neviditeľná. Vnútorná strana zuba je inak tvarovaná ako vonkajšie, je preto nutné mať vysoko precízne a individuálne vyrobená rovnátka. Z tohto dôvodu je cena týchto strojčeka najväčší. Cena za obe čeľuste sa pohybuje okolo 150 000 Sk. Výhodou je, že sú vyrábané z ušľachtilých kovov a preto sú vhodné pre alergikov, ktoré by bežné kovy nemohli mať.

2) Snímacia rovnátka

Tento typ strojčeka sa používa najčastejšie u mladších detí a rieši ľahké chyby. Doštičky, ktoré si potom pacient vkladá do úst, sú vyrobené na mieru podľa odtlačkov zubov. Sú ponúkané v mnohých farbách a u detí aj s farebnými motívmi. Starostlivosť o túto metódu rovnanie zahŕňa klasické čistenie zubov plus starostlivosť o strojčeky samotnej. Treba ich 2-3x denne čistiť. Je tiež nutné rovnátka uťahovať pomocou špeciálneho háčika podľa pokynov ortodontistu. Nevýhodou je, že rovnátka si pacient môže kedykoľvek z úst vybrať a liečbu nedodržovať. To isté platí u uťahovanie strojčeka. Je to častý dôvod, prečo sa liečba zbytočne preťahuje alebo sa dokonca úplne preruší. Cena za obe čeľuste je okolo 5000 Sk. Do plnoletosti je určitá časť hradená zdravotnými poisťovňami.

3) Systém Invisaling

Jedná sa o najnovšie liečbu pri rovnanie zubov. Ide v podstate o snímateľná rovnátka, ktoré sú však konštruované odlišne než bežná snímateľná rovnátka. Jedná sa o dlahy, ktoré sú špeciálne vyrobené na zuby pacienta. Ten si dlahy dáva dole pri čistení a jedle. Rovnátka sú vyrobené zo zdravotníckeho termoplastu, ktorý je číry, takže sú opäť veľmi nenápadná. Kontroly u ortodontistu môžu prebiehať raz za 2-3 mesiace. Cena na obe čeľuste za celú liečbu sa pohybuje okolo 100 000 Sk.

Starostlivosť o strojčeky

Čo sa týka starostlivosti o strojčeky, sú výhodná snímateľná rovnátka. Stačí jednoduché vyčistenie kefkou s vodou a zubnou pastou. Je odporúčané mať dva kefky, jeden na zuby a jeden na rovnátka. Zložitejšie je to s fixnými strojčekom. Keďže sú v dutine ústnej na pevno, znamená to viac problémov s čistením. Samozrejme s nimi pacienti jedia. Bolo by teda ideálne čistiť si zuby a rovnátka po každom jedle. Nie vždy je to však možné, a preto je dôležité dodržiavať aspoň čistenie 2x denne. Je dôležité nepoužívať len jeden hlavný kefku, ale aj medzizubné, mezirovnátkové a malé dočisťovacej. Kaštieľ zaberá na zube len malé miesto, teda je možné zuby vyčisti, aj cez to. Okolo zámočkov je čistenie najdôležitejšie a to z toho dôvodu, aby sa netvorili zubné kazy. Určite nikto po zložení strojčeka netúži mať síce rovné zuby, ale s kazy. Asi raz za mesiac je vhodné na čistenie použiť jedlú sódu, ktorá dobre rozpúšťa plak okolo zámočkov.

Autor: Klára Šedová

 


 

comments powered by Disqus