Zlatý stafylokok

Zlatý stafylokok je označenie pre baktérie poriadku Staphylococcus aureus. Zaujímavé je, že niektoré druhy týchto baktérií sú nášmu telu prakticky neškodné a iné veľmi nebezpečné. Staphylococcus aureus je typ baktérie, ktorá sa bežne vyskytuje na koži alebo v nose u zdravých ľudí. Z času na čas sa tieto baktérie môžu premnožiť a spôsobiť malé kožné infekcie. Zlatý stafylokok sa však môže stať aj veľmi nebezpečným, ak dôjde k prechodu do organizmu, kedy vstupuje do krvného riečišťa, kĺbov, kostí, pľúc či srdca.

Zlatý stafylokok

Nákaza

Zlatý stafylokok sa prenáša priamo (dotykom s kožou nakazeného), alebo nepriamo (ak sa dotkneme predmetu, na ktorý siahal nakazený). Baktérie sa najčastejšie objavujú vo výteroch nosových dutín. Zbaviť sa tejto choroby je veľmi ťažké. Má mnoho druhov a je nutná liečba špecialistom.

Oslabená imunita a priamy kontakt so zlatým stafylokokom zvyšuje šancu, že sa nakazíte týmto ochorením.

Baktérie zlatého stafylokoka môžu byť prítomné v bravčovom mäse, salámach, pudingovom pečive, zmrzline alebo zemiakovom šaláte. Ďalšie ovplyvňujúce faktor je nedostatočná hygiena.

Príznaky zlatého stafylokoka

Stafylokok sa nejakú dobu nemusí prejaviť. Dokonca môžeme byť len prenášačom. Ale ak sa prejaví, má v neskorších fázach za následok dlhšie trvajúce oslabenie imunitného systému. To môže viesť k mnohým zdravotným komplikáciám.

Infekcia sa môže prejavovať od drobných kožných problémov až po život ohrozujúce infekcie. V dôsledku toho sa príznaky infekcie výrazne líši od umiestnenia a závažnosti infekcie.

Hnis vo vlasovom folikule

Stafylokoková infekcia sa najviac prejavuje vznikom vačku hnisu vo vlasovom folikule alebo v mazovej žľaze. Koža sčervená a opuchne. Neskôr môže začať vytekať hnis, krv alebo tekutina jantárovej farby. Tieto pľuzgieriky sa najčastejšie vyskytujú v podpazuší alebo v slabinách a okolo zadku.

Impetigo

Tieto nákazlivé a často bolestivé vyrážky sa môžu objaviť v každom veku, najčastejšie však u malých detí a dojčiat. Tento typ stafylokokové infekcie sa prejavuje veľkými pľuzgiermi, z ktorých môže vytekať tekutina. Tieto ranky sa vyskytujú najčastejšie okolo nosa a úst.

Celulitída

Celulitída, teda infekcie hlbších vrstiev kože sa prejavuje začervenaním kože a opuchom kože na povrchu. Celulitída sa vyskytuje najčastejšie v dolnej časti nôh a chodidiel u starších osôb.

Stafylokokové toxíny

Toxíny produkované prítomnosťou stafylokokové infekcie môžu viesť k stafylokokovému obareniu kože. Tento typ sa týka hlavne novorodencov, kedy sa u nich vyskytuje horúčka, vyrážka a niekedy aj pľuzgieriky. Keď pľuzgiere prasknú, horná vrstva sčervená a vyzerá ako popálená.

Bakteriémia

Bakterémia nastáva, keď Staphylococcus aureus vstúpi do krvného obehu človeka. Známkou bakteriémie je pretrvávajúca horúčka. Baktérie môžu cestovať po celom tele a môžu spôsobiť infekcie:

  • vnútorných orgánov, ako je mozog, srdce alebo pľúca,
  • kostí a svalov,
  • chirurgických implantovaných prístrojov, akými sú umelé kĺby alebo kardiostimulátory.

Syndróm toxického šoku

Tento život ohrozujúci stav je spôsobený prítomnosťou toxínov produkovaných niektorými kmeňmi baktérií stafylokoka a je spojený s používaním niektorých druhov tampónov a prítomnosťou kožných rán. Syndróm toxického šoku sa prejavuje:

  • vysokou horúčkou,
  • nevoľnosťou a zvracaním,
  • vyrážkou na dlaniach a chodidlách,
  • zmätenosťou,
  • bolestí hlavy,
  • bolesťou svalov.

Septická artritída

Septická artritída je často spôsobená stafylokokovou infekciou. Baktérie sa zvyčajne zameriavajú na kolená a kĺby akými sú členky, bedrá, zápästia, lakte a ramená.

Zlatý stafylokok a jeho liečba

Ak vám diagnostikovali zlatého stafylokoka, poraďte sa so svojím lekárom o možnostiach liečby. Možnosti liečby sú nasledovné:

Vhodnými antibiotikami zabijete baktérie. Ďalším spôsobom je umývanie pleti antibakteriálnym čistiacim prostriedkom. Tým pomôžete vyliečiť infekciu a zabrániť jej šíreniu. Ak sa stafylokokus dostane do krvného riečiska, môže sa vytvoriť typ infekcie, ktorý môže ovplyvniť celé telo. Tento stav sa nazýva sepsa, ktorá môže viesť k septického šoku - život ohrozujúca príhoda s extrémne nízkym krvným tlakom.

Prevencia

Ak chcete znížiť riziko nákazy zlatým stafylokokom, postupujte podľa nasledujúcich krokov:

  • dôkladne a často si umývajte ruky mydlom a vodou
  • ak sa porežete alebo zraníte, rany udržujte v čistote až do zahojenia sa vyhýbajte sa kontaktom s ranami iných ľudí a s kontaminovaným materiálom
  • nepožičiavajte osobné veci iným ľuďom
 


 

comments powered by Disqus