Úzkosť

Úzkosť môže byť ako samostatná diagnóza alebo prejav niektoré z vážnych ochorení. Ak je prítomná úzkosť, nie je s vaším telom či psychikou niečo v poriadku a je nutné tento príznak riešiť. Úzkosť ako samostatné ochorenie sa radí medzi psychické poruchy a má osobitnú kapitolu v mnohých publikáciách.

Úzkosť

Jedná sa o psychické problémy, ktoré sú v dnešnej dobe veľmi rozšírené a úzkostnou poruchou trpí veľké% ľudí na celom svete. Stres a tlak z okolia nás núti zvýšiť výkon, násilia vo svete nás dostáva do stavov úzkosti a strachu veľmi rýchlo. V tomto článku sa pozrieme na úzkosť ako na prejav niektoré iné choroby.

Kedy sa môže úzkosť najčastejšie objaviť?

Jedná sa o psychickú reakciu organizmu na nejaký nefyziologicky dej v našom tele. Strach a úzkosť idú ruka v ruke, avšak sú to odlišné prejavy. Úzkosť je nadradená strachu, dá sa rozdeliť na tri základné podtypy a tými sú práve strach, obavy a zlé predtuchy.

Medzi najčastejšie ochorenia, ktoré majú v príznakoch úzkosť sú srdcové a pľúcne ochorenia. Pri týchto chorobách ide človeku väčšinou o život, a tak je úzkosť úplne na mieste. Infarkt myokardu, srdcová arytmia, masívne krvácanie, pľúcna embólia, hyperventilačné syndróm, dusenie cudzím predmetom či astmatický záchvat. Ďalej sa úzkosť objavuje pri akútnej bolesti po celom tele, pri krvácaní z dutín (ústa, genitálie, rectum, ucho, nos, močová trubica) alebo pri poruche vedomia.

Úzkosť sa objavuje všade tam, kde vzniká nefyziologicky stav a je možnosť, že tento stav bude mať vážnejší charakter. Do istej miery je úzkosť úplne normálne, ak je tento stav sprevádzaný zmenami fyziológie a po ošetrení a vyriešení problému úzkosť zmizne, je to úplne v poriadku.

Liečba úzkosti

Ak sa úzkosť objavuje častejšie a nemá žiadne alebo len minimálne opodstatnenie je tu problém psychického charakteru a mala by sa úzkosť liečiť ako samostatné ochorenie čo najskôr. Problémy sa nabaľujú a v určitú dobu sa psychika nedokáže sama postarať o normálny chod emócií a preto je potrebné upraviť životosprávu, dopriať si odpočinok a vyskúšať bylinky na upokojenie, ak sa stav nezlepší, je potrebné navštíviť najprv svojho obvodného lekára, ktorý vás nasmeruje k ďalším krokom. Rozhodne si nemyslite, že svoju úzkosť zvládnete sami.

Autor: Lucie Kliková DiS.

 


 

comments powered by Disqus