Svrab

Svrab je veľmi nákazlivé kožné ochorenie. Je rozšírené po celom svete, postihuje všetky rasy a vrstvy obyvateľstva, nevyhýba sa dospelým ani deťom. Šíri sa hlavne v kolektívoch, kde žijú ľudia v tesnom kontakte. Najčastejšia cesta prenosu je medzi sexuálnymi partnermi. Imunitne oslabení jedinci môžu byť k ochoreniu náchylnejší.

Svrab, ktorý spôsobuje zákožka svrabová

Doteraz sa svrab považoval za chorobu vyskytujúcú sa výhradne medzi bezdomovcami a medzi ľuďmi žijúcich v podobných pomeroch. Od istej doby sa chorobe darí medzi mladými dospelými. Všeobecne sa upozorňuje na to, že choroba sa často zamieňa s ekzémom, preto zostáva často nepozorovaná a zanedbávaná.

Pôvodca ochorenia má označenia Sarcoptes scabiei a ide o roztoče s priesvitným telom so štyrmi pármi nôh a silnú čeľustí. Samička roztoče sa môže pohybovať po pokožke rýchlosťou cca 2,5 cm / min. Keď si nájde vhodné miesto, zahrabe sa do zrohovatenej vrstvy kože. Svoju chodbičku zväčšuje každým dňom o 0,5-5 mm, pričom kladie dve až tri vajíčka. Pokiaľ má optimálne podmienky, nevracia sa už na povrch pokožky. Vyživuje sa lymfatickými a kožnými bunkami. Po troch až štyroch dňoch sa vajíčka premieňajú na larvy. Na rozdiel od dospelých roztočov majú len tri páry nôh, inak sa však od nich v žiadnom ohľade nelíši.

Príznaky svrabu

Symptómy sú nepríjemné: nočné svrbenie, zmeny na pokožke pripomínajúce ekzém. Často postihnutými miestami sú prsty, prsné bradavky, oblasť genitálií a podpazušia. Diagnóza sa stanovuje po zistení prítomnosti roztoče na tele mikroskopickým dôkazom, ktorý je však často ťažké získať. Na ošetrenie a liečbu sa používajú rôzne emulzie (napr. Lindán 1%), ktoré sa nanášajú podľa predpísaného vzoru. Popri tom je nutná starostlivosť aj o ďalších členov rodiny, dôkladné vyčistenie postele a bielizne. Pri poctivo vykonanej terapii je prognóza na uzdravenie veľmi dobrá.

Liečba

Pre liečbu je možné použiť rôzne prostriedky. Je potrebné si uvedomiť, že liečeni by mali byť aj sexuálne partneri a členovia rodiny, aj keď sa u nich nevyskytujú príznaky choroby. U infikovaných sa totiž môžu prvé príznaky objaviť až po štyroch týždňoch.

Používajú sa masti a krémy s obsahom látok, ktoré zákožky zničia. Tieto prípravky je však nutné aplikovať na celé telo, od krku dole. Prípravok musí pôsobiť na zákožky kontaktne. V mieste, kde masť nie je nanesená, môžu zákožky prežívať. Liečebnú kúru, počas ktorej je chorému doporučené sa neumývať, je nutné podstúpiť opakovane; jednorazová aplikácia nestačí. Po každej kúre je nutné všetku bielizeň opäť vyvariť, a až potom sa vykúpať. Podľa pokynov lekára súčasne liečiť všetky osoby v tesnom kontakte s nakazeným, aj keď nemajú dosiaľ klinické príznaky.

U pacientov so silnými chrasty sa musí liečebný postup opakovať častejšie, niekedy aj niekoľko týždňov. Hoci pri úspešnej liečbe sa svrbenie väčšinou zjemní už po dvoch dňoch, môže trvať - v reakcii imunitného systému na proteín roztoče - aj niekoľko týždňov. Táto skutočnosť sa nesmie chápať ako zlyhanie liečebného postupu. Príliš časté používanie liečebných prostriedkov proti svrabu môže viesť k podráždeniu pokožky. Neutíchajúci svrbenie však býva častejšie zapríčinené opätovným nakazením od rodinných príslušníkov alebo nesprávnym použitıch liečebných prostriedkov.

Prevencia proti nakazení svrabom

  • Dodržiavať zásady osobnej hygieny.
  • Dôkladne si umývať ruky
  • Vyhýbať sa tesnému kontaktu s neznámymi osobami.
  • Vyhnúť sa prespávanie v cudzej posteľnej bielizni.
  • Pravidelné pranie a žehlenie posteľnej bielizne.

Úplne vylúčiť riziko nakaření svrabom ale nie je možné.

Prevencia proti opätovnému nakazeniu

Najjednoduchšia metóda prevencie je ošetrenie ošatenie a posteľnej bielizne 90 ° C horúcou vodou, najlepšie v práčke. Týmto spôsobom sa ale môže zničiť aj na vysokú teplotu citlivá bielizeň. Ďalšou metódou je využiť metódu odňatia potravy. Bielizeň sa uskladní napríklad do čistých sáčkov od smeti na min. 72 hodín (nehľadiac na vonkajšiu teplotu). Pre zvýšenie účinnosti sa odporúča pritom vytvoriť akési malé vákuum, napríklad za pomoci vysávača. Roztoče týmto spôsobom zahynú hladom a možnosť parazitovanie, a tým pádom aj opätovného nakazenia sa vylúči. Po tomto špeciálnom uskladnení môžno bielizeň vyprať pri bežnej teplote a bez problémov opäť nosiť.

 


 

comments powered by Disqus