Sparganóza

Veľmi zaujímavé ochorenie, ktoré je v súčasnej dobe skôr zriedkavé. Avšak stále sa na svete môže objaviť a ak sa chystáte do Ázie či do južnej Ameriky, mali by ste byť na pozore. Jedná sa o parazitologické ochorenie spôsobené larvami rodu spirometra. Larva sparganózy je veľmi podobná klasickej pásomnicu, avšak má pár fyzických odlišností a tiež sa vyskytuje v iných častiach tela. Kým pásomnice si skôr vyžíva v našom čreve, sparganóza sa môže objaviť v podkoží (hrudník, končatiny, miešok), v očiach alebo mozgu (tým sa pre nás stáva veľmi nebezpečná).

Parazitárnych onemocnenia-sparganoza

Príznaky sparganózy

  • zápalové ložiská v jednom mieste na tele, opuch, zvýšená teplota
  • slzenie očí, bolesť očí, pokles horného viečka, vystúpené očné Bulba (exophtalmus)
  • bolesť hlavy, kŕče, poruchy zmyslov a ďalšie príznaky s ohľadom na postihnutú časť mozgu

Prenos

  • znečistená voda
  • požití prenášačov - had, žaba, pes, mačka (v Ázii normálna strava)
  • priamy kontakt s infikovaným zvieraťom
  • inkubačná doba (čas od nákazy po prepuknutí prvých príznakov - 20 dní až 3 roky !!!

Liečba

Najväčším problémom tohto ochorenia je to, že sa na tento druh larvy väčšinou príde až pri chirurgickom zákroku v mieste postihnutia. Ak je postihnutý mozog tak na CT a magnetickej rezonancii sa môžu pohybovať útvary kruhového vzhľadu, ale inak nie je žiadna diagnostika, ktorá by sparganózu určila. Laboratórne vyšetrenia určí zvýšenú infekciu v tele, ale až pri dôkladnom preskúmaní ložiská sa zistí prítomnosť sparganózy. Chirurgickému zákroku sa teda nevyhnete.

V súčasnej dobe sa od roku 2003 táto choroba u nás nevyskytuje, preto WHO (svetová zdravotnícka organizácia) nevydala žiadne preventívne opatrenia. Len dbajte na zvýšenú hygienu vo východnej Áziou a nejedzte mäso, u ktorého si nie ste istí, čo je to vlastne zač.

Autor: Lucie Kľiková

 


 

comments powered by Disqus