Prvá pomoc pri epileptickom záchvate

Ďalšou veľkou kapitolou je ochorenie nazývané Epilepsia. Jedná sa o záchvatové ochorenie mozgu - neurologické ochorenie. Epilepsia môže byť vrodená (nepriaznivé vplyvy počas tehotenstva alebo špeciálne dedičné syndrómy) a alebo získaná (úraz, infekcia, nádor, blokády chrbtice).

Epileptický záchvat

Pri diagnostikovaní epilepsie vám bude odobratý vodičský preukaz (minimálne na rok, potom sa znova vykonávajú všetky testy) a budete musieť užívať antiepileptiká. Budete sa musieť vyhýbať diskotékam a blikajúcim svetlám, obmedzenie alkoholu je samozrejmosťou.

Delenie epileptických záchvatov sú podľa moderného vzhľadu do 4 skupín:

  • Jednoduché parciálne záchvaty - v tomto prípade nie je porušené vedomie, jedná sa o malé postihnutie mozgu, záchvat sa prejaví dočasnú poruchou postihnutej oblasti (reč, sluch, hmat, zrak).
  • Komplexné parciálne záchvaty - ložiská sú už vo väčšej časti mozgu a tým sa záchvat rozširuje. Postihnutý má výpadky pamäti, narušené vnímanie, bývajú porušenej zmysly a tiež nekontrolovateľné zášklby v tvári či tele, postihnutý môže dokonca aj automaticky chodiť a nezrozumiteľne blábolit.
  • Generalizovaný záchvat bez kŕčov - tu je postihnutý už celý mozog. Postihnutý je na chvíľku vyvedený z miery, nevníma okolie a býva strnulý, pozerá neprítomne do jedného miesta, môže stratiť vedomie. Po odznení si je vedomý, že sa niečo stalo, ale ak sa na epilepsiu nelieči nie je schopný povedať, čo mu bolo.
  • Generalizovaný záchvat s kŕčmi - najťažšie epileptické ochorenie. Postihnutý je celý mozog. Záchvatu môže predchádzať tzv. Aura, kedy postihnutý už vie, že sa blíži záchvat a môže sa naň pripraviť (ľahnúť si, posadiť sa, odstrániť predmety o ktoré by sa mohol zraniť). Kŕče, strata vedomia, žiadna reakcia, záchvat trvá niekoľko minút, ak trvá dlhšie, až niekoľko hodín zmení sa na tzv. Status epilepticus, kedy sa záchvaty opakujú a úplne vysilujú telo.

Prvá pomoc pri epileptickom záchvate

Pri epileptickom záchvate toho veľa nezmôžete. Preto je dobré skôr kontrolovať stav postihnutého a ako dlho záchvat trval. Určite odstráňte všetky nebezpečné predmety z okolia. Po záchvate postihnutého upokojte, dajte mu napiť a pomôžte mu očistiť sa či dopraviť sa na pohovku či stoličku. Po veľkom záchvate potrebuje postihnutý približne 1 - 2 hodiny na odpočinok a celkovú regeneráciu tela. Doprajte mu preto pokoj a komfort.

Určite sa nepokúšajte postihnutého zalehávat, nebráňte mu v kŕčoch. Špendlení jazyka alebo otváranie zkřečovaných úst je zakázané. Hrozí pohryznutia alebo poškodenie zubov či ďasien.

Kedy volať ZZS?

  • ZZS sa nevolá u všetkých prípadov záchvatov. Je to zbytočné a ak sa chorý pravidelne lieči a máva záchvaty pravidelne, privolanie ZZS je skôr pre jeho psychiku horšie.
  • Záchvat je prvý v živote alebo po mnoho rokoch
  • Záchvat je dlhšia ako 5 - 10 minút
  • Pri záchvate došlo k úrazu (rozbitá hlava, krvácanie)
  • Po záchvate sa dotyčný necíti dobre
  • Druhý záchvat sa dostavil za menej ako jednu hodinu od prvého
  • Ak sú prítomné ďalšie malé záchvaty, 20 - 30 minút po sebe

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus