Prvá pomoc pri bezvedomí

Jednou z najčastejších zdravotných problémov, s ktorou sa môžete stretnúť u ľudí, je bezvedomie. Jedná sa o stratu vedomia a bdelosti. Pri čom človek nereaguje na niektoré podnety od niekoľkých sekúnd po niekoľko rokov. Krátkodobé bezvedomie, v rádoch niekoľkých minút, s nedostatočným okysličením mozgu, sa nazýva mdloby. Najčastejšie sa s týmto zdravotným problémom stretávame u detí v puberte alebo u tehotných žien.

Osoba v bezvedomi

Ako spoznáte, že sa na vás alebo na niekoho z okolia chystá mdloba? V prvom rade sa nebudete cítiť dobre, bude sa vám motať hlava, budete mať mihanie pred očami, budete bledí a môže na vás vyrašiť studený pot. Ďalej budete unavení a budú sa vám podlamovať kolená. Pred samotnou stratou vedomia môžete cítiť nepríjemný pach, ktorý sa vám bude pred každým kolapsom vracať. Pomaly sa vám bude zužovať zorné pole a budete si pripadať ako by niekto pomaly zhasínal. Keď túto fázu zachytíte včas, môžete sa vyhnúť samotnej strate vedomia tým, že si ľahnete a zdvihnete nohy, ak nemáte možnosť ľahnúť si, aspoň si sadnite a hlboko predkloňte hlavu a pomaly a hlboko dýchajte.

Príčiny bezvedomí

  • Poranenia hlavy (otras, pomliaždenie)
  • Nedostatočné prekrvenie mozgu (infarkt myokardu, mozgová príhoda, šok, dusenie)
  • Poruchy mozgu (epilepsia, nádor)
  • Metabolické poruchy (cukrovka, otravy)
  • Infekcie, zmeny klímy, veľký stres či bolesť

Delenie bezvedomí podľa hĺbky

  • Somnolencia - postihnutý reaguje na oslovenie a na bolestivé podnety (uštipnutie, zatahání za ucho)
  • Šoporne - postihnutý reaguje len na bolestivé podnety, ktoré sú robené silou (uštipnutie, stláčanie nechtu)
  • Kóma - postihnutý nereaguje na žiadny podnet

Prvá pomoc

Ak ste svedkom nejakého bezvedomí bezodkladne zavolajte ZZS, aj keby postihnutý po prebudení tvrdil, že sa mu to stáva často. Je lepšie nepodceňovať vážnosť tejto poruchy. Môže sa jednať aj o závažné ochorenia. Postihnutého NIKDY nezdvíhajte! Vždy mu zdvihnite nohy a počkajte až nadobudne úplného vedomia, potom ho pomaly posazujte. Zaistite, aby sa postihnutý dostal do tieňa, kde bude dostatočný prísun kyslíka. Vyčkajte príchodu ZZS. Ak postihnutý nedýcha zahájte neodkladnú resuscitáciu.

Nebojte sa poskytnúť prvú pomoc, než sa pokúsite o záchranu života nadýchnite sa a snažte sa myslieť na základné veci, nevymýšľajte zložitosti, ktoré vás kedysi učili v škole. V jednoduchosti je krása a to platí aj v prvej pomoci. Ak si nebudete vedieť rady, pri volaní ZZS vám dispečeri všetko zrozumiteľne povedia, nemusíte nič vedieť, stačí len vytočiť tel. 155 a načúvať.

Autor: Lucie Kľukový DiS.

 


 

comments powered by Disqus