Probiotiká po liečbe antibiotikami

Antibiotiká nie sú zas až tak skvelá, ako niektorí ľudia tvrdia. Samozrejme dokážu zahubiť baktérie, avšak tie sú v dnešnej dobe mnohokrát veľmi odolné a musí sa nastoliť veľmi drastická liečba s mnohými mg antibiotík. Vo väčšej miere nie je nič zdravého, a tak by si ľudia mali uvedomiť, že užívať antibiotiká na obyčajnú chrípku nie je úplne dobré pre celkové zdravie organizmu.

Probiotiká

Nežiaduce účinky antibiotík

Antibiotiká majú mnoho nežiaducich účinkov, to však nie je nič čo by kdekto nevedel. Všeobecne všetky lieky majú nejaké vedľajšie nežiaduce účinky. Väčšinou si ich nevšímame dovtedy, kým nás samotných neohrozí na živote. Ak tento stav nastane, pidi sa po tom, aké vedľajšie účinky teda tá antibiotiká vlastne majú.

Antibiotiká ničia baktérie a nijako nám nepomáhajú naštartovať imunitu, len odvedú svoju prácu, na ktorú buď dobre zareagujete alebo nie. Antibiotiká sú bojovníci sami za seba a nepotrebujú k tomu vás samotných.

Probiotiká

Probiotiká pracujú s vaším telom a sú vhodné ako doplnok pre imunitný systém. Probiotiká si hravo poradí s ľahšou infekcií a pomôžu naštartovať imunitu tak, aby sa sám organizmus o infekciu postaral.

Typickým probiotickým výrobkom je obyčajný jogurt, ktorý vďaka svojim živím kultúram dokáže naštartovať črevnú mikroflóru a pomôcť tak od nepríjemnej hnačky.

Avšak aj probiotiká majú svoje zástanca a odporcov, niektoré výskumy poukazujú že tzv. Pasívne probiotiká (čo je napríklad Lactobacillus) nemá žiadny vplyv na obnovu prirodzenej mikroflóry.

Naproti tomu aktívna probiotiká ako je baktéria Enterococcus faecium a ďalšie, majú výrazne pozitívnejšie výsledky.

Čomu pomáhajú probiotiká?

Probiotiká napomáhajú naštartovať vlastnú imunitu a tým bojovať s infekciou. Len niektoré druhy probiotík sa však dokážu v žalúdku a čreve kolonizovať a tým prispieť k posilneniu imunity. Neskočte na reklamný trik rôznych inštitúcií, ktoré vám budú tvrdiť, že jogurty majú vždy aktívne baktérie, ktoré dokážu navrátiť prirodzenú mikroflóru čreva a naštartovať imunitu.

Pred použitím probiotík sa poraďte s lekárnikom, ten vám poradí aký prostriedok je naozaj vhodný na naštartovanie imunity. Pre prevenciu je dobré konzumovať klasické biele jogurty, ale ak dlhodobo užívate antibiotiká a chcete sa vyhnúť ťažkostiam a zrýchliť liečbu, sú oveľa lepšie probiotiká v pilulkách.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus