Lupiny

Lupiny, alebo tiež sebereická dermatitída, je zápalové ochorenie kože. Väčšinou postihuje ľudí, ktorí majú mastnejšie pokožku alebo trpia ochorením, ktoré sa týkajú práve mazových žliaz. Lupiny sú vlastne naše odumretá koža, ktorá by sa za normálnych podmienok odlupovala po miniatúrnych okom neviditeľných častiach, avšak vplyvom tuhšieho kožného mazu dochádza k ich spojenie do podoby snehových vločiek, ktoré sú obzvlášť na tmavom oblečení veľmi viditeľné.

Lupiny

Týka sa časti tela

Zvýšená produkcia kožného mazu môže byť dôsledkom genetickej predispozície, hormonálnych vplyvov alebo dlhodobého stresu. Samotnú hormonálne stálosť môže narušiť tehotenstvo, menštruácia, užívanie antikoncepcie alebo radu chorôb. Na samotnej pokožke žije niekoľko druhov kvasiniek a roztočov, ktorí sú jej bežnou súčasťou. Avšak niektorí s nich sa za zvýšenej produkcie mazu môžu premnožiť a kožu tak dráždiť.

Kožné vrstva sa bežne obmieňa vo štvordňovom cykle, bohužiaľ ak je pokožka veľa mastná, tento interval sa skracuje. To má za následok skoro nepretržitú obnovu lupín. V praxi to znamená, že idete do práce, oprášite si lupiny z ramien, prídete do práce a môžete ich oprašovať zase.

Lupiny nie sú chorobou, jedná sa len o spoločenský problém, ktorý sa vyskytne prvýkrát väčšinou v puberte. V dospelosti ním častejšie trpia ženy z dôvodov väčších hormonálnych výkyvov. Svoju rolu zohráva aj dĺžka vlasov, pretože u mužov s plešinou sa lupinami vyskytujú zriedkakedy.

Než pôjdete v lekári, skúste lupiny vymítit doma. V lekárni či drogérii sa poobzerajte po šampóne na lupiny. Vhodné sú tiež rôzne roztoky, ktoré sa väčšinou aplikujú po umytí a usušení vlasov. Veľkým oblúkom sa vyhnite promašťovacím zábaly. Prípravky k týmto procedúram sú bohaté na tuky a oleje ( hlavne olivový olej ), ktoré napomáhajú kožným mikroorganizmom k množeniu.

Ak sa vám nepodarí lupiny zvládnuť alebo dôjde k zhoršeniu stavu kožnými zápalmi a svrbiacimi červenými plochami, navštívte lekára.

 


 

comments powered by Disqus