Otrava okrasnými druhy rastlín

Určite mnoho z nás má doma okrasné rastliny, ktoré nápadito zveľaďujú, tak aj patrične skrášľujú naše záhrady, balkóny, terasy, pergoly či iné posedenia. Tento druh rastlín dodá monotónnemu vonkajšiemu prostrediu ten správny vzhľad. Napríklad zelený trávnik lepšie vynikne, ak v jeho blízkosti rastú farebné kvety. Kým prekrásny živý plot dotvára hranici pozemku. Aj takéto stromy dokážu vytvoriť ochranu pred vetrom a prudkým slniečkom.

Otrava rastlinami

Avšak mnoho okrasných druhov rastlín je v skutočnosti jedovatých. A preto tam, kde sa pohybujú malé deti, by ľudia mali byť obozretnejší. Pri dotváraní čarovných zákutí by mali ľudia starostlivo zvážiť, či chcú mať vôbec také rastliny vo svojej záhradke. Na škodu nie je ani, keď si o nich zistí viac informácií. Pri výbere týchto rastlín je potrebné venovať dostatok pozornosti. Bežne dochádza k prípadom, kedy najmenšie deti strčí do pusinky všetko, čo nájdu. O niečo staršie potomkovia si obľúbili plody, ako sú napríklad čučoriedky či iné pútavé guľôčky. Tie nabádajú deti nielen k zábave, ale aj na konzumáciu. Čo sa nezaobíde bez následkov. Tieto látky dokážu poškodiť detský organizmus.

Aj domáci miláčikovia môžu byť v ohrození. Jedovaté rastliny sú nebezpečné pre mačky, psy a iné domáce zvieratá. Hlavne neskúsení štvornohí kamaráti v týchto rastlinách vidí znamenitý hrací prvok. Ten v istom okamihu sa stáva tiež potravou. Zvieratá okusujú a oždibují nielen listy, stonky a steblá, ale aj kvety, vetvičky a kôru. Ak sa im niečo zapáči, idú to náležite preskúmať.

Jedovaté okrasné rastliny a ich pôsobenie na organizmus

Brečtan je vlastne najčastejšia a menej náročná rastlina, ktorú vysádzame okolo domov, múrov a plotov. Niektorí ju považujeme tiež za dekoratívny prvok, ktorý je ozdobou nejednej skalky či kamenného zákutia. Práve tento vždyzelený druh sa pne po zemi, ale nerobí mu problém sa po stene vyšplhať až desiatky metrov. Musí mať k tomu však príhodné podmienky. Táto rastlina dáva prednosť hrubším povrchom a veľmi sa jej darí na severnej strane. Keď potom príde na to, znesie aj prudké slnečné lúče. Ak má tento samorast dostatok vody a živín, potom rýchlo dokáže rásť. Čo je na brečtanu jedovatého? Sú to jeho plody. Tie sú sfarbené do tmavo zeleného až modrofialového odtieňa. V prípade ich požití sa dostavuje vracanie a človek pociťuje nepríjemný pocit v žalúdku. Keď mu týchto plodov je zrazu skonzumované väčšie množstvo, nasleduje hnačka a kŕče. Niektorí citlivejší jedinci majú aj vyrážku.

Ďalší jedovatú rastlinou je tiež kvitnúce popínavá drevina prezývaná ako modrý dážď. Vistéria dáva prednosť úrodnějším pôdam bohaté na vlhkosť, však mnohokrát nepohrdne ani suchšími stanovišti. Spravidla vyhľadáva ako slnečné miesta, tak i polotieň. Tento druh obsahuje toxické látky, ktoré spôsobujú poruchy zažívania, náhlu nevoľnosť a zvracanie. Z tejto rastlinky je však nejedovatější fazuľový struk.

V našich záhradách môže rásť aj nám známy "zlatý dážď". Štedrec závislý sa vysádza na polotienistých až slnečných miestach, ktoré dominujú priepustnou pôdou obohacujúce o vápnik. Tieto kríky v sebe ukrývajú silne jedovaté látky, ako je napríklad chinolizidinový alkaloid cytisin a metylcytisin. Ďalej je tu pyrolizidínové alkaloid laburnamin a laburnin. Tieto spomínané toxíny vynikajú dobrou vstrebateľnosťou, vďaka tomu otrava na seba nenechá dlho čakať. Jej prejavy sa v organizme prejaví do tridsiatich minút. Človek zvracia intenzívne, necíti sa dobre a trpí nadmernou tvorbou slín. Môžu sa u neho prakticky objaviť tiež poruchy videnia, kŕče, poruchy vnímania, poruchy srdcovej frekvencie, stavy bezvedomia, v horšom prípade aj smrť.

K nebezpečným rastlinám patrí náprstník červený, oleander obyčajný, rododendron, narcis, prilbica modrá, krušpán vždyzelený, tis červený a mnoho iných druhov. Nášmu zdraviu nesvedčí vtáčí zob, vavrínovec, lykovec, sumach, pagaštan, agát biely, zimolez či pámelník biely. Za zmienku stojí tiež cezmína. Jedná sa o vždyzelený ker, s ktorým sa dá jednoducho vytvarovať krásne živý plot. Stačí, aby sme požili jeden alebo dva plody a príznaky otravy sa ihneď dostaví. Zvlášť nás potrápi ťažkosti s tráviacim ústrojenstvom.

Prvá pomoc pri intoxikácii jedovatými okrasnými rastlinami

U detí či dospelých osôb sa postupuje tak, že sa im podá patričné množstvo aktívneho uhlíka. Tým najmenším sa rozomletej tablety primiešajú do nápoja, rozmixované potravy, detských výživ či príkrmov. Potom deti všetko zapíjajú dostatkom tekutiny. Ak dieťaťu opuchne sliznice v ústach, potom je na to skvelý ľad. Podať sa môže aj zmrzlina. V tomto prípade sa ale už tablety živočíšneho uhlia rozhodne nepodávajú. Je potrebné, aby daná osoba kontaktovala odborníka.

U zvierat sa vykonáva nasledujúca prvá pomoc. Najprv sa roztvoria čeľuste zvieraťa a z papule sa vytiahnu rastlinné zvyšky, potom nasleduje výplach. Ten môžeme vykonať tým, čo máme práve po ruke. Používa sa čistá voda alebo mlieko. Ak nášmu miláčikovi opuchla tlamička, je potreba spriechodniť dýchacie cesty. Potom naše kroky s týmto zvieracím kamarátom vedú k veterinárovi.

 


 

comments powered by Disqus