Otrava mločím jedom

Letné mesiace nám ponúkajú vskutku pestrý rad zážitkov. Niektoré nás milo prekvapí a na ne potom dlho s vďakou spomíname. Na inej by sme najradšej veľmi rýchlo zabudli. Nie inak tomu je v situácii, keď sa človek v prírode stretne s nebezpečným živočíchom. Tým je salamandra škvrnitá.

Jedovatý mlok

Otrava vyvolaná zmesou toxínov pochádzajúce z mloka škvrnitého

Radostná pohoda je tu tam a banálne situácia sa môže razom zmeniť na nočnú moru. Nikto z nás si tým nechce určite prejsť, ale napriek tomu sa to niektorým z nás môže stať. V prípade že tohto stredne veľkého chvostnatého obojživelníka vezmeme do ruky, nevyhneme sa nepríjemným ťažkostiam. Spravidla ide napríklad o svrbivú kožnú vyrážku. Ak sa tento jed dostane priamo do očí, potom človek pociťuje intenzívnejšie pálenie v očiach. Rovnaký dopad to má aj na sliznicu.

Komplikovanejšie stavy hrozí hlavne menším živočíchom. U nich sa objavuje najprv svalový kŕč. Neskôr nastupujú problémy s dýchaniem. Väčšie množstvo mločího jedu môže zviera paralyzovať, eventuálne vyvolať aj smrť.
Salamandra škvrnitá je vybavená párovitými příušními žľazami. Tie sa nachádzajú po bokoch tela. Práve v nich sa tvorí zmes toxínov (salamandrin, serotonín a batrachotoxin). Tieto menované látky sa negatívne podpisujú tak činností krvného obehu, tak aj na procese zrážanlivosti krvi.

Tento obojživelník má charakteristické sfarbenie, ktorým v prírode dáva všetkým najavo, že ide o nebezpečného tvora. Tento druh má čierne pretiahnuté telíčko s jedinečnými žltými škvrnami, prispôsobené krátke končatiny, dostatočne silný a pevný chvost. Jeho hlava je široká a plochá. Na tejto časti tela si možno ešte povšimnúť mierne vystúpených očiek, tak i zaguľatené papuľky. Niektorí exempláre môžu mať škvrnitú ozdobu prefarbenou v odtieni pomaranče, poprípade v sýto oranžovom či červenom tóne.

Salamandra škvrnitá je najrozšírenejší zástupce rodu Salamandra. Dospelý jedinec môže dorastať do dĺžky až dvadsiatich centimetrov. Samec je menšieho vzrastu a tiež vyniká štíhlejším telíčkom. Salamandra škvrnitá je najaktívnejší od jari do neskorého babieho leta. Zimné obdobie trávia tento živočích pod zemou.

Mlok so svojím nápaditým prefarbením sa ukrýva v skalných štrbinách. Zahliadnuť ho môžeme tiež pod najrôznejšími kameny. Dáva prednosť tiež kôre stromov, rozmanitým koreňom a spadnutým vetvám zo stromov. Dajme tomu že si skrýšu nájde v opustenej nore. Nepohrdne ani malú podzemné dutinou, ktorá bola vytvorená úplne prirodzenou cestou.

Salamandra škvrnitá z čeľade mlokovitých je ohrozeným druhom. Bežne sa tento tvor dožíva v prírode dvadsiatich rokov. Pokiaľ je chovaný v teráriu, potom sa dožíva až štyridsiatich rokov. Jeho domovom je dnes území Slovenskej republiky. Tento druh mloka žije tiež v južnej a strednej časti Európy, tiež aj v západnej oblasti Ázie. Prevažne sa zdržuje v blízkosti nerozmanitějších vodných tokov. Je častým obyvateľom vlhších lesných ekosystémov.

 


 

comments powered by Disqus