Obsedantno-kompulzívna porucha

Máte niekedy pocit, že ste nezamkli ste dvere? Musíte sa často vracať a kontrolovať vypnutý sporák? Máte nejaký rituál, ktorý keď neurobíte, stále na neho myslíte? Knihy alebo topánky musia byť zrovnané podľa farieb či veľkostí? Tak zbystrite, možno práve vás trápi obsedantno-nutkavá čiže kompulzívna porucha.

Príznaky obsedantne kompulzívnej poruchy

Pri normálnom bežnom živote sa občas stane, že človek zabudne či zamkol, pokiaľ sa ale vraciate trikrát a stále vás neopúšťajú vtieravé myšlienky, mali by ste sa ísť poradiť s lekárom. Neustále vtieravé myšlienky, úľava nastáva až vtedy, keď sa opakovane presvedčíte, že ste danú vec naozaj urobili.

Ide tiež o strach z baktérií, poverčivosť, nechcete šliapať na čiary, na kanály, vždy vychádzate z bytu pravou nohou, trikrát sa obzriete, že ste zavreli bránku, opakovane zamykáte automobil. To všetko môže viesť k veľmi nepríjemné poruche, zvané obsedantno-kompulzívna porucha.

Toto ochorenie trápi mnoho ľudí po celom svete. Môže sa objaviť v ktoromkoľvek veku a majú na neho vplyv ako vrodenej tak výchovné aspekty. Veľký problém nastáva vtedy, ak je človek s poruchou OCD vylúčený zo spoločnosti alebo sa naopak sám stráni. Jeho nálady môžu byť veľmi rozmanité. Striedanie strachu, hnevu, beznádeje a ľútosti.

V tomto prípade sa nejedná o ťažkú psychickú poruchu, OCD je veľmi dobre liečiteľná a jedinci sa môžu úplne normálne vrátiť do bežného života. Jedinou prekážkou v liečbe, je chorý sám. Povedať si, že touto poruchou trpím je najťažším rozhodnutím a vo väčšine prípadov až okolí postihnutému oznámi, že toto správanie už nie je ,, normálne ".

Logickým a obsesivným správaním trpí každý človek, je tu preto veľmi ťažké dokázať, kedy už sa jedná o OCD a kedy je ešte strach a kontrola v poriadku.

Liečba

Najčastejšie sa OCD lieči psychoterapiou a farmakologicky, kedy kombinácia týchto dvoch terapií je najúčinnejší. Liečba sa môže vykonávať tiež neurologicky, to je však v tých najťažších prípadoch.

Antidepresíva je potrebné brať pravidelne a nehanbiť sa za ne. Do jedného až dvoch mesiacov od užívania by mala nastať zmena a pacient by mal cítiť úľavu a cítiť sa slobodnejšie. Ak táto situácia nenastane je potreba konzultovať to s lekárom.

OCD je oveľa rozšírenejšie než si myslíte. Ak si nie ste istí, či touto poruchou trpíte, spýtajte sa vášho najbližšieho okolia. To najlepšie dokáže vyhodnotiť, či máte obsedantno-kompulzívné stavy či ste len prehnane starostlivý.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus