Nedostatok jódu

Skôr sa deťom dávala pred odchodom z domu lyžička rybieho tuku, ktorý mal chrániť ich telo, posilňovať ich obranyschopnosť a rozvíjať ich intelekt. Rybí tuk zastával pred päťdesiatimi rokmi postavenie dnešných "Marťankov" a iných ranných vitamínov. Povedzme si však narovinu, že rybí tuk nie je tak chutný ako dnešné vitamíny, ale na druhú stranu je o to účinnejšie. Viete, z akého dôvodu to tak je?

Sul s jodem

Rybí tuk totiž obsahuje veľké množstvo jódu, ktorý je dôležitý pre ľudské zdravie. More a morské ryby sú totiž celkovo hlavným zdrojom jódu, ktorého nedostatok v predchádzajúcej dobe spôsoboval ťažké vývojové poruchy intelektu. Jód je však dôležitý aj pre produkciu hormónov, ktoré produkuje štítna žľaza. Nedostatok jódu má tak vplyv aj na telesný rast, na odolnosť proti záťaži a dokonca aj na pohlavný život.

V tomto článku sa pozrieme, prečo je pre nás jód taký dôležitý a tiež čo všetko nám môže jeho nedostatok privodiť.

Problémov s nedostatkom jódu pribúda

Štúdie dokazujú, že problémy so štítnou žľazou v súčasnej dobe pribúdajú. To všetko je spôsobené práve nedostatkom jódu, ktorý je hlavnou témou tohto článku. Svetové zdravotné zhromaždenie a Európskej národy sa o elimináciu problému nedostatku jódu snažia už od roku 1992. Ich snaha je smerovaná hlavne na vyváženie prirodzeného množstvo jódu v potrave. Dohodou bolo odstrániť tento problém do roku 2005, čo sa bohužiaľ nepodarilo. Na druhú stranu išlo o významný pokrok.

Prečo je pre nás jód tak dôležitý?

Ako už bolo povedané, jód je pre ľudské telo veľmi dôležitý, pretože je nevyhnutný pre zabezpečenie produkcie hormónov štítnej žľazy a celkovo pre správnu funkciu štítnej žľazy. S ohľadom na to, že sa jód dostáva k orgánom cievnym systémom, predstavuje najúčinnejší prírodný prvok liečby radu cievnych ochorení. Z tohto dôvodu a tiež preto, že jód prispieva k zlepšeniu prekrvenia organizmu, sa tiež využíva v kúpeľníctve. V skratke by sa dalo povedať, že vďaka jódu je ľudské telo zdravšie, pohyblivejší a psychicky vyrovnanejší.

Pozitívne účinky na zdravie má hlavne v tele tehotných žien, dojčiat, batoliat a malých detí. Jeho dlhodobý nedostatok v priebehu vývoja plodu a dieťaťa totiž pôsobia na vznik a rozvoj ireversibilního poškodenie mozgu a mentálnej retardácie.

Čo spôsobuje nedostatok jódu

Pre ucelenie informácií si zhrnieme, čo nedostatok jódu vlastne spôsobuje. Celkovo by sa dalo povedať, že nedostatok jódu ťažko poškodzuje zdravie.

Medzi prvé príznaky nedostatku jódu v našom tele patrí podráždenosť, skleslosť, únava a nepokojný spánok. Človek trpiaci na nedostatok jódu často a hlavne ľahko podlieha infekčným chorobám. Problém nastáva, ak dôjde k vyššie popísaným dôsledkom, teda poškodenie funkcie štítnej žľazy a zníženie produkcie hormónov. Pravdepodobne najhoršie účinok v podobe mentálnej retardácie je u plodov a malých detí.

Posledné štúdie tiež dokazujú, že nedostatok jódu má pravdepodobne súvislosť is onkologickými ochoreniami. Otázkou však je, či je nedostatok jódu možnou príčinou alebo dôsledkom rakoviny. Je však dokázané, že ženy s rakovinou prsta väčšinou nemajú v tele žiadny jód.

Zdroje jódu v potrave aneb ako jód doplniť

Ako už bolo povedané, jód je obsiahnutý hlavne v morských plodoch, morských riasach a tiež v mliečnych produktoch. Obsah jódu v potravinách je samozrejme ovplyvňovaný geografickou lokalitou, čo je dané rôznym obsahom jódu v pôde a v morskej vode.

Medzinárodne uznávaným zdrojom jódu a v európskych krajinách používaným zdrojom jódu je jodidovaná soľ. K zvýšeniu príjmu jódu skrze konzumácii potravín môžu prispieť napríklad chlieb, údeniny, syry a iné slanšie pokrmy.

Jódovaná soľ

Jódovaná soľ je soľ obohatená jódom a (ako bolo uvedené v predchádzajúcom odstavečku) je uznávaná ako celosvetovo najúspešnejší a cenovo najvýhodnejšie riešenie, ako vyriešiť nedostatok jódu v potrave a ako do tela dostať dostatočné množstvo jódu.

V niekoľkých krajinách je užívanie jódovanej soli povinné. Na druhú stranu súčasný trend velí obmedzovať príjem soli, pretože soľ spôsobuje vysoký krvný tlak a srdcové ochorenia. Dnešná spotreba soli sa pohybuje okolo 8 až 12 gramov denne, zdravotné odporúčania však odporúčajú pokles na 5 až 6 gramov denne.

V dnešnej dobe sa však stáva problém vytvoriť rovnováhu medzi znižovaním konzumácia soli a zvyšovaním príjmu jódu.

Kedy jodizovaná soľ nestačí?

Ak sa pravidelne stravujete bežnou stravou, ako je pečivo, mlieko, údeniny a morské plody, nedostatok jódu vám pravdepodobne nehrozí. Jodizovanú soľ totiž nájdete v klasických pekárenských a mliečnych výrobkoch.

Na nedostatok jódu by ste si mali dať pozor v prípade, že čakáte bábätko (priemerný dospelý potrebuje asi 150 mikrogramov jódu denne, odporúčaný denný príjem u tehotných alebo dojčiacich žien je 250 mikrogramov), držíte diétu s nízkym obsahom soli, ste vegetariáni, máte alergiu na morské ryby alebo na mlieko či nepoužívate jodizovanú soľ. V takýchto prípadoch vám jodizovaná soľ nepostačí.

Autor: Markéta Vlková

 


 

comments powered by Disqus