Jedovaté morské huby

V júli a auguste vyrážajú každoročne ľudia k moru. Práve v tomto období možno hovoriť o letné migrácii. Väčšina ľudí sa nevyhne kolónam a zápcham. Čakajú na ne niekoľkohodinové dopravné kolapsy. To sa týka dovolenkárov, ktorí sa vydajú na cestu vlastným automobilom. Do cieľovej lokality sa ľudia môžu tiež dopraviť autobusom či vlakom. Do vzdialenejších miest volia radšej leteckú dopravu. Ide pritom o jeden z najrýchlejších spôsobov cestovania. Tak ako to zvyčajne býva, na ceste za slnkom a krištáľovo čistým morom môže panovať chaos a zmätok. Všetci sa ale už teší na zaslúžených pár dní voľna. Nemôžu sa dočkať, až si zalenoší na lehátku na pláži, schladí svoje rozžeravené telo v mori či podniknú pestrú škálu adrenalínových aktivít. Akonáhle sa ľudia dostanú do obľúbenej turistickej destinácie, ubytujú sa a začnú plánovať, čo budú robiť za hodinu, večer, na druhý deň a ostatné dni. Niektorí jedinci už všetko majú do detailov premyslené a to ako sa vydajú na vytúženú dovolenku. Pri mori však začína to pravé vodné adrenalínové povyrazenie.

Otrava morskými hubami

Najčastejšie sa návštevníci vrhajú do rekreačného voľného potápania. Tým je šnorchlovanie. Pri tejto vodnej aktivite ľudia nemusia podstupovať žiadne špeciálne tréningy. Úplne sa vyhnú aj kvótam. Môžu túto oddychovou činnosť vyskúšať nielen jednotlivci, ale aj kompletne celé rodiny. Stačí pre túto zábavu nájsť vhodnú lokalitu s pestrým podmorským životom.

Ku šnorchlovanie je potrebné mať správne vybavenie. To si možno bez problémov požičať aj na mieste. Výbava na šnorchlovanie sa skladá zo šnorchlu, plutiev a masky. Posledná spomínaná vec musí byť dostatočne tesná. Na trhu existuje celý rad masiek z prvotriedneho materiálu. Tie dobre padnú na akýkoľvek tvár. Navyše sú vybavené kvalitnými sklami, ktoré zaručujú výbornú viditeľnosť. Popri klasických masiek s regulovaným pásikom existujú v ponuke tiež celotvárove masky s nastaviteľným systémom.

Plutvy majú anatomické tvarovanie, atraktívny dizajn a ďalšie vychytávky. Táto vecička je poväčšinou vyrobená klasickou technológiou v kombinácii podľa najnovších trendov a poznatkov.

Šnorchel sa dá zaobstarať s vrchnou krytkou proti vode či bez krytky. Tieto produkty majú flexibilné trubicu. Niektoré šnorchle disponujú vlnolamom. S touto výbavou sa možno potápať do menších hĺbok.

Turisti sa púšťa aj do potápania s rôznou obtiažnosťou. Ide o skvelú príležitosť, ako preskúmať dôkladne podmorskú hladinu. More okolo hojne navštevovaných oblastí prekvapuje všetky svoju priezračnosťou a čulým podmorským životom. Vášniví obdivovatelia sa nestačí kochať pozoruhodnými zákutiami. Okrem podmorských vrcholkov sa pred nimi objavujú zčista jasna koralové útesy, nepreberné množstvo potopených vrakov a roztodivné morské rastliny.

V jednotlivých morských destináciách sa pravidelne organizujú ponory. Potápať sa ľudia môžu za sprievodu skúseného inštruktora. Ak niekto má záujem sa potápať samostatne, potom sa musí preukázať potápačským preukazom. V niektorých destináciách si musia priaznivci potápanie opatriť povolenku k ponoru. Aj v tomto prípade si človek môže na mieste vypožičať potápačskú výstroj, medzi ktorou sa štandardne radí neoprénové obleky, maska, rukavice, topánky, plutvy, potápačské prístroje a mnoho iných vecí.

Na amatérske či skúsených profesionálov číhajú v mori mnohé nebezpečenstvá. Preto by ľudia mali byť veľmi ostražití. Na svojom dobrodružnom ponoru sa môžu stretnúť dajme tomu s morskými hubami. Jedná sa o veľmi primitívne formy organizmov, ktoré dominujú mäkkým telíčkom. Na prvý pohľad sa jedná o mnohobuněčného tvora s rozmanitým tvarom a sfarbením. Tento druh hubovitých živočíchov dáva prednosť ako plytkým, tak aj hlbokým morským vodám. Jeho povrch tela je tvorený pórmi, ktoré slúžia ako akýsi filtračný systém. Dovnútra sa dostáva voda s drobnými časticami. Túto miniatúrnú potravu zachytávajú špeciálne bunky (choanocyt) a ďalej je v tele živočícha spracovávaná. Vznikajú vedľajšie produkty, ktoré sú súčasne s vodou dokonale vypudené unikátnym otvorom do morského priestoru. Takýmto spôsobom sa dostávajú z tela huby von aj nestrávené zvyšky. Iba tak pre zaujímavosť hubky dokážu prefiltrovať až dve tony vodného materiálu. Dá sa jednoducho povedať, že ide o bezbranné organizmy s istou dômyselnou obranou. Tá funguje perfektne proti predátorom. Jedná sa o jedovatý sliz, ktorý má na svedomí napríklad zápalové ťažkosti na koži. Človek sprvu nič necíti, pretože príznaky otravy sa dostaví do niekoľkých hodín či dní. Potom sa u neho objavia nasledujúce symptómy (pálenie, pichanie a veľmi nepríjemný pocit na koži). Ak vnikne táto toxická slizová látka do oka, potom dochádza k závažnejším problémom, ako je poškodenie či zápal.

 


 

comments powered by Disqus