Intoxikácia prírodnými látkami

V súčasnosti stále viac ľudí preferuje rýdzo prírodnú formu liečiv. Tieto látky rastlinného pôvodu sa vyznačujú veľkou množstvom výhod, avšak sú s nimi spojené aj niektoré špecifické riziká. Ľudia si často toto nebezpečenstvo ani nepripúšťa alebo o ňom vôbec nevie. Dané osoby prekračujú odporúčanú dennú dávku hlavne preto, aby zvýšili účinok tohto liečiva na maximum. Týmto svojím počínaním skôr si ubližujú.

Intoxikácia

Zväčšujúci sa počet ľudí sa mylne doteraz domnieva, že všetko čo má prírodný charakter, nemôže vo vyššej koncentrácii uškodiť. Opak je pravdou. Prv než sa človek odhodlá k tejto liečebnej terapii, mal by sa najprv poradiť s kvalifikovaným odborníkom. Môže to byť nielen farmaceut, ale aj praktický lekár či špecialista. Absolútna väčšina čisto prírodných látok vyniká okrem veľmi blahodarného pôsobenia na ľudský organizmus tiež istým vedľajším efektom. Ten sa spravidla prejavuje rôznou škálou intenzity. Z tohto dôvodu by mali dbať zvýšenej ostražitosti najmä citlivejší jedinci, deti, seniori, tehotné ženy a dojčiace matky.

V skutočnosti sa dá skrátka hovoriť o dvoch štandardných typoch nežiaducich príznakov. Pôvodcom prvého druhu je vo svojej podstate vlastná toxicita jednotlivých látok obsiahnutých v konkrétnom prírodnom preparáte. To však je vo veľkej miere závislé tiež od veľkosti dávky a frekvencii podania. Výrazne sa na tom podpisuje určitá úroveň vnímavosti jedinca. Ak to človek preženie s veľmi účinnými prírodnými medikamenty, potom sa u neho vždy dostaví takzvané toxické prejavy. Druhotne sa môže objaviť prehnaná až neprimeraná reakcia imunitného systému na podané látky obsiahnuté v prírodnom produkte.

Oblasť nepriaznivých prejavov jednotlivých liečivých rastlín je značne zložitá. Zatiaľ sa podľa vykonaných výskumov nepodarilo prebádať všetky zložky. Navyše všetko komplikuje fakt, že obsah významných zložiek sa reálne mení. Záleží tiež na spôsobe užívania týchto látok. V dnešnom uponáhľanom svete sa čoraz častejšie využívajú synteticky pripravované prírodné liečivá.

Všeobecne o najbežnejšie rastline a jej toxicite

Jednou takou liečivou rastlinkou je aj šalvia lekárska. Ide o silne aromatickú liečivku z čeľade hluchavkovitých. Na liečebné účely sa využíva ako vňať, tak i listy. Tieto spomínané časti rastliny sa používajú v čerstvom stave, tak aj v sušenej podobe. Nielen že obsahujú vitamíny skupiny B, estrogénové hormóny, silice a triesloviny, ale aj organické kyseliny a iné látky. Zo šalvie sa vyrábajú rôzne vysoko účinné produkty, medzi ktoré sa radí tinktúra, esenciálny olej a sérum. Obľúbené sú aj šalviové čaje či sirupy. Túto rastlinku možno všestranne využívať. Šalvia sa v zásade vyznačuje protinadýmacími, protistresovými a protibakteriálnymi účinkami. Ďalej je dobrá na hnačky a podporuje chuť do jedla. Táto bylinka upokojuje bolesť v krku. Podáva sa pri prechladnutí, chorobe obličiek, gynekologických zápaloch a iných zdravotných ťažkostiach.

V tejto rastlinke sa ukrýva éterický olej zvaný thujon, ktorý pôsobí v ľudskom tele toxicky. To sa samozrejme u človeka prejavuje navonok nesústredenosti a pocitom zmätenosti. Medzi ďalšie prejavy patrí tradične motanie hlavy, závažnejšie poruchy vnímania, náhle a nijako neovplyvniteľné sťahy svalov. Ľudia môžu byť však úplne v pokoji, pretože v tejto rastline sa nachádza nepatrné množstvo tohto neurotoxického jedu. Ak by k otrave predsa len došlo, musel by dotyčný do seba dostať extrémnej dávku tohto prírodného toxínu. Odborníci pre istotu varujú pred dlhším užívaním tejto byliny. Jej užívatelia by nemali prekračovať odporúčanú dennú dávku.

Všeobecne o poklade využívajúcom po dlhé tisícročia a jeho toxicite

Za zmienku stojí tiež ženšen. Tento proklamovaný a starobylý všeliek sa radí do skupiny exotických liečiviek, ktorá pochádza z unikátneho subregiónu ázijského kontinentu. Táto rastlina zaujíma poprednú priečku tradičnej čínskej a tibetskej medicíny. Ide o druh z skupiny arálkovitých, ktorý dorastá priemerne výšky cez pol metra. V liečiteľstve sa využíva hlavne koreň. Táto časť rastliny sa najprv dôkladne zbaví nečistôt a potom sa suchšie vonku na slnku, vďaka tomuto spôsobu spracovania získava špecifickú bielu farbu. Koreň ženšenu prechádza obvykle ďalší technologickú úpravou, ktorá trvá niekoľko hodín. Predovšetkým sa umiestňuje do mohutnejších kadí a v nich prebiehajú pariaci pochody. Dochádza tu sčasti k hydrolýze účinných saponínov a postupné karamelizácii. Výsledkom je potom červený ženšen s typickou arómou a jedinečnú sklovitú konzistenciou. Ten sa nechá dokonale vysušiť. Tento produkt sa môže skladovať aj niekoľko rokov.

Ľudia využívajú tiež plody ženšenu, ktorý sa charakterizujú červeným sfarbením a prirodzeným šťavnatým vnútrom. Skvelé sú aj listy, ktoré možno konzumovať v čerstvom stave, alebo z nich sa dá pripraviť lahodný čaj. Napríklad zo sušených listov sa vyrábajú aj iné výborné produkty. Producenti ženšenových preparátov dodávajú na trh ako drogu v podobe koreňa, tak aj ženšenové lieky (sirupy, extrakty a pilulky). Pokiaľ si ľudia túto bylinku pestujú doma na svojej záhradke, potom si môžu z nej zhotoviť vlastnú medicínu (mastičky, tinktúry alebo jemný prášok).

Ženšenu sa právom prisudzuje veľká kopa prospešných účinkov. Táto rastlina obsahuje širokú škálu liečivých látok. Tie veľmi pozitívne pôsobí na ľudský organizmus. Vyzdvihnúť možno niekoľko účinných zložiek (antioxidanty, saponíny, peptidy a polysacharidy), ktoré majú priaznivý vplyv na obehový systém, imunitu, centrálnu nervovú sústavu, cievy a metabolizmus. Ženšen sa tiež často využíva na liečbu cukrovky, vyčerpanosti, únavy či slabosti. V neposlednom rade tiež ženšenový produkty výborne zlepšujú psychiku a fyzickú aktivitu jedinca.

Pri každom produkte z vysoko účinneho ženšenového radu je uvedené presné dávkovanie, ktoré by nikto len tak nemal porušovať. Pokiaľ dôjde k predávkovaniu, človeka môže postihnúť zvýšený krvný tlak, porucha spánku, amence, stav napätia a nepokoja. Potrápiť ho môžu tiež závažnejšie psychické poruchy a tráviace ťažkosti. Pri dlhšej užívaní môže sa u jedinca objaviť okrem už uvedených príznakov aj bolesť hlavy a kolísavý krvný tlak. Pokiaľ ide o ženy, tak tie sa nevyhnout poruchám menštruačného cyklu. V prípade že niekto mimo tohto prírodného preparátu užíva ešte ďalšie liečivé medikamenty, potom môže očakávať ich zníženú účinnosť.

Všeobecné informácie o najstaršie rastline a jej toxicite

Ginko dvojlaločné čiže ginkgo biloba je preslávený strom, ktorý dosahuje bežne výšku až štyridsiatich metrov. Táto dlhoveká rastlina s pravidelnou korunou sa pýši řapíkatým listy s unikátnou vejárovitou podobou a jasným zeleným sfarbením. Tie sa používajú v medicíne, tak aj s obľubou vo farmaceutickom priemysle. Z listov sa pripravujú odvary, tinktúry a čaje. Skvelé sú tiež jinanová vína, kvapôčky a potravinové doplnky vo forme tabliet či kapsúl.

Listy ginkgo biloba obsahujú predovšetkým biologicky aktívne látky, k tým najvýznamnejším sa radí glykozidy. Jedná sa o prírodné organické zlúčeniny. Tu je zastúpený v určitej koncentrácii ginkgolidl. Súčasťou listu sú aj biotlavony, fenoly, organické kyseliny a laktóny. V niektorých prípadoch sa používajú i plody. Táto časť rastliny disponuje minerálnymi prvkami, biotlavony a klasickými mastnými kyselinami.

Produkty ginkgo biloba dokážu zmierniť nepríjemné prejavy menopauzy. Ďalej sa tieto prípravky užívajú napr. pri osteoporóze, závratoch, opuchoch mozgu, degeneratívnych očných chorobách, srdcové arytmii, chorobách kĺbov a ich prípadných zápaloch. Účinné zložky tohto preparátu majú pozitívny vplyv aj na astmatikov a pacientov s Alzheimerovou chorobou.

U precitlivených jedincov sa môžu dostaviť nepatrné zdravotné problémy. Dajme tomu, že ide o bolesť hlavy, nedostatočné vyprázdňovanie tuhej stolice, nepríjemný pocit v žalúdku a motolicu.

Konzumovať by sa však nemali semená v čerstvom stave, ktorá navodzujú otravu. Tá sa väčšinou prejavuje pocitom sťaženého dýchania, spomaleniem rytmu srdcovej činnosti, kŕčovými stavmi, vo vážnych situáciách môže nastať bezvedomie. V tomto prípade nie je výnimkou ani smrť. Opomenúť nemožno ani dermatitické postihnutie kože, čo je fakticky miernejší symptóm intoxikácie.

 


 

comments powered by Disqus