Halucinogény 4

Šafran patrí do jednoklíčnolistových bylín, ktoré dorastajú do dĺžky okolo tridsať centimetrov. Nielenže sa tento druh rastliny vyznačuje opojnou vôňou, ale aj trpko chutí. Je dávno známe, že dávky s oveľa vyšším obsahom šafranu majú škodlivé účinky na ľudský organizmus.

Jedná sa o pozemnú rastlinu, ktorých pôvod je vo skrze zaujímavý. V minulosti sa jej veľmi darilo v pôdach ázijského polostrova či Iráne. V súčasnej dobe je možné tento druh rastliny zahliadnuť v stredomorí, ale aj na európskom území a v miestach juhozápadnej a strednej části ázijského kontinentu.

V dávnych dobách mali možnosť sa k tejto rastline dostať iba egyptskí vládcovia. Dnes je však šafran voľne predajný. Bežne sa dá zaobstarať ako korenie, farbivo a prírodný medikament. Táto bylina sa používa ako fantastická ingrediencie do parfumov. Spravidla tiež nachádza uplatnenie v kozmetickom priemysle. Zo sušených častí šalvie sa pripravujú čaje a odvary.

Šafrán pôsobí pozitívnym efektom na celkový organizmus. Pomocou jedinečných zložiek v šalvii možno docieliť upokojenie emočné zložky. Zato môžu práve psychoaktívne látky. Po šalvii sa lepšie trávi. Táto rastlina dokáže obmedziť kŕčové stavy, kašeľ či astmu. Avšak má na svedomí urýchlenie vylučovanie moču z tela. Pokiaľ ju človek pozre vo väčšej koncentrácii, potom ho čaká nepríjemná bolesť hlavy. Fakticky u neho môže tiež dôjsť k prekrveniu jednotlivých orgánov.

Povestná stredomorská rastlina z rádu lilkotvarých

Extrakt z tejto tajomnej rastliny je dodnes obľúbený. Prakticky sa z neho pripravujú lieky, medzi ktoré sa radí mastičky a rôzne krémy. Voľne predajný je koreň mandragory. K tejto rastline sa uchyľujú napríklad pacienti s Parkinsonovou chorobou, cukrovkou, leukémiou alebo rakovinou. Vyhľadávajú ju aj ľudia s vysokým krvným tlakom.

Na tejto rastline si možno okamžite všimnúť zalitějšího koreňa, pre ktorý je príznačný zaujímavo vidlicovito rozvetvený ráz. Tento vzhľad sa v istom smere podobá nášmu ľudskému telu. Iba pre zaujímavosť táto časť rastliny môže dosahovať skoro meter. V tejto časti sa koncentrujú tropánové alkaloidy. Do tejto skupiny spadá hyoscyamín a skopolamín. Zastúpené sú tu aj v menšom meradle zlúčeniny (mandragorin, atropín a kuskohygrin).

Za pozornosť stojí tiež dlhšie listy mandragory, ktoré rastú priamo z predošlej časti rastliny. Kvety sa vyznačujú zvonkovým tvarom. Ešte u nich možno vyzdvihnúť sfarbenie od zelenobílého odtieňa až po modrastú či fialovú farbičku. Plody mandragory tvoria bobule v guľovitom prevedení. Niektoré exempláre môžu mať vajčíkovitou podobu. Vnútro bobule oplýva dužinatou častí. Tu sa nachádza nespočetné množstvo maličkých semien.

Tento druh byliny dobre spoznajú ľudia žijúci ako oblasti okolo Stredozemného mora, na území Grécka či Blízkeho východu, ale aj v lokalitách obrovského ázijského pohoria.

Intoxikovaná osoba touto drogou je intenzívne pobláznená objavujú sa u nej všemožné halucinačné stavy. Samozrejme vyskytujú sa tu aj iné zdravotné symptómy. V nachádzajúce fáze sa človek stretáva s hlbokým spánkom.

Ak si človek navodí akútnu otravu touto tajuplnú bylinou, mal by absolvovať v čo najkratšom čase výplach žalúdka. Alebo môže jedinec pristúpiť k vyvolaniu vracania. Odborníci odporúčajú tiež studené zábaly. V nemocniciach sú týmto intoxikovaným osobám podávané lieky, ako je napríklad diazepam. Ak pacient je v hlbokom kóme, potom sa napojí automaticky na dýchací prístroj. V niektorých prípadoch sa pristupuje na podanie lieku s účinnou zložkou fyzostigmínu.

Zástupca halucinogénu z ríše húb

Kyjanička purpurová sa skrátka radia do rádu masenkotvarého. Jedná sa o druh huby, ktorý parazituje na určitých rastlinách, ako sú traviny a obilniny. Práve svojou špeciálnou hubovitú štruktúrou sa dostávajú do mladých semien a pohltí je úplne. V sekundárnej rovine úplne splynú a zmení sa v útvary s čiernym až tmavo fialovým prefarbením. Tie s růžkovitými detailmi dosahujú dĺžku v priemere jeden centimeter. Niektoré z nich sú však o pár centimetrov väčšie.

Vřeckovýtrusné hube sa nijako v ľudovom nárečí nepovie ako námeľ. Niektorí ju poznajú tiež pod pojmom sväté raž. Avšak vyslúžila si rad ďalších názvov. Táto cudzopasná huba obsahuje alkaloidy, ktorých koncentrácia je rozdielna práve vďaka danému výskytu konkrétnej rastliny a druhu skleróciá. Podľa výskumov sa podarilo izolovať napríklad látky na báze nerozpustné vo vode, rozpustné vo vode a mnoho iných zložiek.

Intoxikácia sneťou sa prejavuje niekoľkými nasledujúcimi symptómami: nezvyčajne riedkou stolicou, ťažkosťami lokalizovanými v hornej časti brucha a vracaním. Často sa objavuje bolesť hlavy. Medzi bežné príznaky otravy patrí pocit spavosti či mravčenia. V krajných prípadoch sa môže rozvinúť nebezpečný stav ohrozujúci ľudský život. Ten môže viesť až k smrti.

Rastlina z čeľade bôbovité

Citlivka je ker s pevnými tŕňmi, ktorý v prírode sa vyskytuje v mnohých rozmanitých podobách. Niektoré exempláre sa nápadito podobajú stromu alebo kríkmi, iné zase byline, popínavé či cievnaté rastline. Tento druh s triedy vyššou dvojklíčnolistové má listy sperené. Tie dosahujú dĺžku maximálne piatich centimetrov. V období kvetenstva možné vidieť klasy s osobitým tvarom. Tie sú buď guľovitého alebo valcovitého rázu. Kvety sú mnohopočetné. Plod vyzerá ako lusk, ktorý sa v priebehu procesu úplného zrenia rozdelí na niekoľko častí.

Táto rastlina podčeľade Caesalpinioideae rastie na mnohých miestach juhoamerického kontinentu. Väčšinou uprednostňuje suchšie oblasti. Slúži na prípravu halucinogénne drogy. Tá sa vyrába z koreňov a kôry. Tieto časti rastliny prekypujú halucinogénnymi alkaloidy. Z tejto skupiny je možné vyzdvihnúť látku DMT.

Akácie senegalská

Táto rastlina patrí do pomerne bohatého rodu, ktorý číta veľké množstvo druhov. Jedná sa o drevnatú kerovitú alebo stromovú rastlinu, už zdobia hustejší tŕňmi s unikátnym leskom. Zaujímavé sú tiež jemne čiarkovité listy sa zelenošedým prefarbením. Predovšetkým táto časť rastliny je dvakrát sudozpeřená. Akácie senegalská sa pýši špecifickými kvetmi, ktoré tvoria v celkovej kompozícii kompaktnej klasy.

Spomínaná rastlina je početne rozšírená na suchších stanovištiach. Vyskytuje sa na austrálskom území, tiež aj v oblastiach východnej Afriky. Kapinice senegalská rastie napríklad v krajine veľkých kontrastov, austrálsky kontinent.

Z tejto rastliny sa pripravuje droga, ktorá sa tradične fajčí a šnupe. Možno ju ľahko aplikovať intravenózne. Dimetyltryptamín je jedným z najúčinnejších halucinogénnych zložiek. Niektoré druhy týchto rastlín obsahujú napr. chemikáliu (5-Meo-DMT).

Z tohto kríka sa získava jedinečná živice. Arabská guma slúži ako pomocná ingrediencie v rámci farmaceutického priemyslu. V závere možno dodať, že táto látka optimálne tlmí najrôznejšie zápaly.

 


 

comments powered by Disqus