Fibrom

Fibrómy patrí medzi nezhubné nádory. Majú pôvod v spojivovom tkanive, väzive. Je možné ho nájsť v akejkoľvek lokalizácii. Najtypickejšie je lokalizácia na koži. Najčastejšie nepôsobí žiadne ťažkosti a sú tak len kozmetickým defektom. Jeho malígne, záhubou formou je fibrosarkómu.

Fibrom

Týka sa časti tela

Diagnóza

Fibrom je guľatý či valcovitý výrastok na stopke, ktorý sa najčastejšie vyskytuje v podobe prívesku na koži.

Pre kožné fibrómy je typické, že nebolí, mávajú farbu ako koža v ich okolí či sú o niečo tmavšie. Môžu byť veľmi malé, ale môžu mať aj niekoľko centimetrov. Môžu tak byť kozmetickým problémom, ale tiež vadiť napr. Pri obliekaní. Často dochádza k zaškrtenie stopky, čo je stav bolestivý, lebo do fibrómu prestane pritekať krv. Fibrom sa môže zapáliť a bolieť a zápal sa môže šíriť do okolia, alebo fibrom po čase sám odpadne a defekt sa zahojí.

Podkožný fibrómy vyzerajú ako tuhšie hrče kryté zdravou pokožkou.

Fibrómy na orgánoch môžu spôsobiť mechanické problémy, napr. Rotáciu vaječníkov a ich zacviknutie.

Typy fibrómov

  • Dermatofibrom - objavuje sa na koži
  • Angiofibrom - obsahuje krvné cievy
  • Lipofibrom - obsahuje tukové tkanivo
  • Neurofibrom - obsahuje nervové tkanivo

Vznik fibrómov

Príčiny vzniku fibrómov nie sú známe. Je však pravdepodobné, že vznikajú vplyvom dlhodobého mechanického dráždenia pokožky, na základe dedičných predispozícií ...

Diagnostika

Kožné fibrómy sú jasne viditeľné, v prípade fibrómov vnútorných môže pomôcť s ich odhalením ultrazvuk. Pre potvrdenie diagnózy je nutné vykonať biopsiu.

Liečba fibrómu

Ak fibrom neprináša žiadne ťažkosti, nie je nutné ho riešiť. V prípade, že je podozrenie na zhubný novotvar, je nutné fibrom odstrániť a podrobiť musia vyšetriť. Rovnako tak v prípade, že pôsobia nejaké problémy.

Liečebnými metódami kožných fibrómov sú napr .:

  • Elektrokauterizácia - fibrom sa odstraňuje termodestrukcí pomocou vysokofrekvenčného prúdu. Metóda je takmer bezbolestná, nekrvavá, väčšinou nedochádza k vzniku jazvy. Po odstránení vzniká stroupek a miesto sa do dvoch týždňov zahojí.
  • Excízia - vyrezanie a následné zošitie vzniknutého defektu. Zákrok sa vykonáva v miestnom znecitlivení. Zošitie potom jemnými materiálmi.

Pri vnútorných fibrómov, ktoré robia ťažkosti je potom potrebný chirurgický zákrok, klasický operačný či laparoskopický.

Autor: Drahomíra Holmannová

 


 

comments powered by Disqus