Dvanástnik

Názov tejto časti tráviaceho traktu - dvanástnik (duodenum) je odvodený od jeho dĺžky, ktorá je cca 12 palcov. Je podkovovito stočený a do jeho ohybe je "vložená" pankreas (pankreas). Sú na ňom popisované častí: počiatočná oddiel dvanástniku - pars superior, zostupný oddiel - pars descendens, posledný oddiel - pars inferior. Posledná časť sa potom skladá z časti horizontálnej a časti vzostupnej. Do dvanástnika ústi žalúdok, ale aj žlčové a pankreatické cesty na Vaterově papile - papilla duodeni major. Kyslý obsah žalúdka sa tu mieša so žlčou a pankreatickými šťavami s tráviacimi enzýmami (napr. Trypsín, chymotripsin). Pomáha pri trávení tukov, ich emulgáciu a tiež bielkovín, ktorých štiepenie začalo už v žalúdku. Vďaka pankreatické amyláza sú ďalej spracované a štiepené aj cukry.

Príznaky

dvanástnik

Už v tomto prvom oddiele tenkého čreva dochádza k vstrebaniu niektorých súčastí tráveniny - napr. Železa, sodíka, vody či niektorých liekov.

Sliznica je tvorená jednovrstvovým cylindrickým epitelom vybiehajúcom do klkov, medzi ktorými sú krypty s bunkami, žliazkami produkujúcimi hormóny, hlien zásaditej povahy, napr. Brunnerovy žľazy tvorí hlien, bikarbonát, sekretin, ktoré zväčšujú resorpčná plochu dvanástnika. Sliznica je ďalej usporiadaná do rias, to tiež zaistí zväčšenie plochy čreva.

Duodenum pokračuje v jejunum - ďalšia časť tenkého čreva.

Častou chorobou dvanástnika sú dvanástnikové vredy. Tieto sú spôsobené prítomnosťou kyseliny zo žalúdka v duodene, ktorého sliznica nie je proti kyselinám odolná, ak sa v žalúdku tvorí viac kyseliny a ak sú navyše oslabené aj ochranné mechanizmy - nedostatočná neutralizácia kyslého obsahu, deficit ochranného mucínu, dochádza k "poleptanie" sliznice. Komplikáciou potom je krvácanie z vredu alebo perforácie, čo sú akútne stavy vyžadujúce lekársky zákrok. Možnú komplikácií v oblasti dvanástnika je jeho obštrukcie, zjazvenie, čo môže vyústiť v poruchu priechodnosti. Ďalšími chorobami postihujúcimi duodenum sú tiež rakovinové afekcie.

 


 

comments powered by Disqus