Zanet obličiek

Zápaly obličiek môžeme deliť na nefritídy a pyelonefritídy.

Zápal obličiek

Kým prvé spomínané sú spôsobené skôr patologickú imunitnú reakcií pri rôznym autoimunitných procesoch, po infekčným stavom (nefritídy po strepkokové infekcii), bývajú tiež liekovú, kedy je pacient alergický na niektoré liečivá napr antibiotiká. Druhá skupina má najčastejšie mikrobiálny pôvod. Je dôležité si uvedomiť, že zápal obličiek môže byť veľmi vážnym stavom ohrozujúcim život stavom.

Pyelonefritrídy sú spôsobené infekčným patogénom a sprevádzané jeho vylučovaním močom - bakteriúria. Najprv býva postihnutá obličková panvička, zápal však môže prejsť na celú obličku - jej parenchým.

Akútna pyelonefritída

Túto skupinu delíme na tzv

  • ascendentný infekcie, kedy sa baktérie dostáva do obličiek z nižších častí močového systému - z močového mechúra, trubice. Najčastejším pôvodcom je E. coli. Ďalšími pôvodcami potom môžu byť saprofytičtí stafylokokové či baktérie z rodu proteus či enterobaktérie.
  • zostupné sú potom také, kedy je infekcia do obličiek zanesená napr krvným obehom pri inom zápalovom procese v tele napr. pri infekčnom zápale srdca.

Ďalším skupinou sú obštrukčné pyelonefritídy, ktoré vznikajú na základe upchatie odvodných ciest obličiek - kameňom, tumorom atď

Príznaky zápalu obličiek

Zápal obličiek sa prejavuje teplotami nad 38 ᵒ C, triaškou, bolesťou v chrbte a bedrách. Sprevádza je tiež vracanie, nevoľnosť. Zníženie a bolestivosť močenie ai.

Diagnóza

V moči nachádzame zakalenie, zvýšený počet leukocytov, dusičnany, moč je alkalická (zásaditá), v sedimente sa nachádzajú tzv leukocytárna vojne. Pri kultivácii moču je možné nájsť vyvolávajúceho patogénu.

Ultrazvukový nález zahŕňa zväčšenie obličky, zotretie parenchým alebo zhrubnutie obličkovej panvičky, mnohokrát sú objavené obličkové kamene.

Krvné testy ukážu zvýšenú sedimentáciu a zvýšený počet leukocytov a CRP.

Liečba

Liečba by mala byť nasadená čo najskôr. Jedná sa o podávanie antibiotík. V prípade vážneho stavu je vhodné pacienta hospitalizovať a podávať antibiotiká vnútrožilovo. Väčšinou je ale dostačujúca domáca liečba. Dôležité je dodržiavanie pitného režimu, je vhodné vyvarovať sa kávy, čierneho čaju.

Komplikácie

  •  Akútne komplikácie, ktoré si vyžadujú okamžité riešenie. Zápalové procesy v obličkách môžu končiť urosepsí - celkový systémový zápal, kedy sa patogénne mikroorganizmy z obličiek dostanú do krvného obehu. Ďalšou komplikáciou môže byť pyonefróza, kedy je obličková panvička a ľadvina naplnená hnisom.
  •  Chronické komplikácie - jedná sa hlavne o poinfekční zjazvenie tkaniva, ktoré potom môže byť sprevádzané poruchou funkcie obličiek. Niekedy je tak výrazná, že je potrebné napojiť pacienta na hemodialýzu či transplantovať obličky.

Chronické zápaly obličiek

Opakované či zle liečenej pyelonefritrídy môžu viesť k chronickému zápalu. Rovnako tak rôzne obštrukcie - uzávery sprevádzané hromadením a zhoršeným odtokom moču v priebehu celých močových ciest, ako aj obličkové kamene môžu stáť za rozvojom chronického bakteriálneho zápalu obličiek. Zápal síce nie je akútne, ale aj tak dochádza k postupnému ničeniu obličiek, ich zjazvenie a vazivovatění. Môže tiež prejsť aj na väzivové puzdro obličky a šíriť sa aj mimo nej. Pomaly sa znižuje funkcia obličiek a pacienti sú odkázaní na hemodialýzu alebo čakajú na transplantáciu obličiek. V priebehu chronického zápalu ale môže dôjsť aj k recidíve a zápal sa stane akútnym.

Liečba

Liečba chronických pyelonefritída spočíva hlavne v odstránení vyvolávajúcej príčiny - obštrukcie, kameňov ...

Je možné podávať profylakticky antibiotiká.

Autor: Drahomíra Holmannová
 


 

comments powered by Disqus