Kvapavka

Kvapavka (gonorrhoea, hovorovo tiež tripl) je jedna z najbežnejších pohlavných chorôb. Jedná sa o zápalové, hnisajúce ochorenie, ktoré spôsobuje gramnegatívne diplokokov Neisseria gonorrhoeae. Výskyt je zaznamenaný u mužov aj u žien. U mužov baktérie napáda močovú trubicu a prostatu, u žien močovú trubicu a krčok maternice. Ďalšími miestami postihnutými kvapavkou bývajú konečník, ústna dutina alebo hltan.

Kvapavka

Neliečená infekcia postupne napáda aj ďalšie pohlavné orgány. U mužov sekundárne vzniká infekcia močových ciest, zápal prostaty, zápal nadsemenníka alebo neplodnosť. U žien je to tiež neplodnosť a ďalej dochádza k zápalom panvy a mimomaternicové tehotenstvo. U ženy gravidné môže dôjsť k predčasnému pôrodu.

Okrem pohlavných orgánov sa infekcia rozširuje krvné cestou aj do kĺbov, čím môže spôsobiť závažné ochorenia pohybového aparátu, srdca alebo aj mozgu.

Príčiny

Šíri sa prevažne pohlavným prenosom. Inkubačná doba infekcie sa pohybuje od dvoch dní až do dvoch týždňov. Choroba môže vzácnejšie vzniknúť aj pohlavnou cestou ako napríklad kontaktom s infikovanými predmetmi ( napríklad uterákom, žinkou ) alebo spoločným kúpaním. Baktérie sa ďalej prenáša počas pôrodu z tehotnej matky na dieťa a prejavuje sa najčastejšie zápalom spojiviek, ktorý u novorodencov môže viesť až k slepote. V našich nemocniciach je ale deťom hneď po narodení do očí kvapnutí Opthalmo Septonex a riziko je teda minimalizované.

Príznaky kvapavky

Niektoré z príznakov sa môžu začať prejavovať až za niekoľko mesiacov po inkubačnej dobe. Podľa pohlavia je rozdeľujeme nasledovne :

U mužov - močenie sprevádza bolesť a pálenie. V akútnej fáze sa v moči objavuje hlienovitý výtok až zelenožltej farby, neskôr aj krv. Postupne akútne príznaky slabnú a výtok je slabšia a belavý s výskytom prevažne po ránu. Otvor močovej trubice je začervenaný a zdurenie.

U žien - rovnako ako u mužov sprevádza močenie pálivá a hrdzavá bolesť. Prítomný je hnisavý výtok, v moči sa objavuje krv. V pokročilejšom štádiu sa kvapavka prejavuje vysokými teplotami, kŕčmi v panvovej oblasti, nevoľnosťou a krvácaním. Až u polovice žien ale môže byť prejav choroby bez symptómov, poprípade sa vyskytujú príznaky len mierne.

Príznaky u ďalších napadnutých orgánov - kvapavka v konečníku sa prejavuje análnym výtokom, krvácaním a svrbením, v hltane má prejavy podobné ako angína.

Liečba

Pri podozrení na chorobu navštívime čo najskôr dermatovenerológ. K tomuto lekárovi môžeme zájsť ihneď, nepotrebujeme odporúčania praktického lekára. Po pozitívnom teste na prítomnosť baktérie sú pacientovi podané antibiotiká. Choroba sa ďalej pozorne sleduje a pravidelne sú chorému vykonávané kontrolné testy. V rámci prevencie by sa im mali podrobiť aj všetci partneri dotknutého, a to aj bez výskytov jasných symptómov.

Prevencia

Najúčinnejšou prevenciou pred kvapavkou je zodpovedný sexuálny život. Snažíme sa obmedziť časté striedanie partnerov a pri pohlavnom styku používame prezervatív.

Autor: Simona Knotková
 


 

comments powered by Disqus