Čierny kašeľ

Pôvodcom čierneho kašľa je gramnegatívne, čo je nepohyblivý aeróbne kokobacil Bordetella pertusis. Tento je veľmi citlivý na životné podmienky a mimo ľudský organizmus dlho nevydrží a hynie. Jej bunková stena a puzdro obsahujúce rad látok - adhezív, fimbriata a toxínov, čo jej pomáha usadiť sa v dýchacích cestách.

Čierny kašeľ

Výskyt

Vzhľadom k zaočkovanosť populácie nie je výskyt čierneho kašľa príliš častý, ale je vždy nutné na túto infekciu pomýšľať, pretože jej incidencia stúpa. Imunita získaná po očkovaní na čierny kašeľ nie je dlhodobá a klesá od cca 3. roku po naočkovaní. Je teda možné nakaziť sa baktérií pôsobiaci čierny kašeľ opakovane. Ani po infekcii čiernym kašľom nie je získaná imunita doživotná. Zdrojom infekcie je nakazený človek, často sú to ľudia, u ktorých je priebeh čierneho kašľa atypický alebo slabý a ani netušia, že sú nakazení. Prenáša sa kvapôčkovou cestou a inkubačnej dobe je 1-3 týždne. Vnímavé k tejto infekcii sú hlavne deti, u ktorých môže byť priebeh choroby veľmi búrlivý.

Patogenéza

Choroba má dve fázy, kedy je možné určiť fázu kolonizácie a následne toxémie. Kolonizácia je charakterizovaná vstupom baktérie do hostiteľa, prichytenie v dýchacích cestách na riasinkový epitel a rozmnoženiu. V túto dobu sa čierny kašeľ prejavuje ako bežný zápal horných ciest dýchacích. Druhý týždeň sa intenzita ťažkostí zvyšuje. Dochádza k poškodeniu až zničeniu postihnuté sliznice, do ktorej migrujú bunky imunitného systému a dochádza k rozvoju zápalu v okolí bronchov a môže dôjsť ik zápalu pľúcneho tkaniva - intersticiálnu pneumóniu. Toto štádium je tiež spojené s vysokou tvorbou väzkého hlienu. Je narušený čistiaci mechanizmus zabezpečovaný riasinkami epitelu a dochádza k objaveniu typického záchvatového kašľa.

Druhá fáza čierneho kašľa, tj toxémie je charakterizovaná predlžovaním záchvatov kašľa. Toxíny baktérií nie sú dostatočne rozpoznávané a vychytávané imunitným systémom, dostávajú sa do krvi a do celého tela.

Prejav choroby

Niekedy čierny kašeľ prebehne len ako slabý zápal horných ciest dýchacích. Bežne je ale typické, že má ochorenie tri klinické štádia. Katarálnej, paroxyzmálna a rekonvalescencie. Priebeh čierneho kašľa záleží na veku, zdravotnú kondíciu nakazeného, či je očkovaný atď

Katarálnej štádium trvá cca 1-3 týždne, jeho nástup je pomalý, nenápadný, nie je príliš vysoká teplota, je slzenie, pokašliavanie, nádcha, únava, nechutenstvo.

Paroxyzmálna štádium čierneho kašeľ je typické rozvojom záchvatov suchého, štěkavého kašľa, ktorý je dráždivý a sprevádzaný rudnutím a modraním ( nedostatočným okysličením chorého ) v tvári. Niekedy môže záchvat kašľa skončiť vykašláním hlienu, alebo dokonca vracaním, od toho pochádza jeho ľudový názov - dávivý kašeľ. Chorý má vlhké oči, opuchnutá viečkami, prekrvené spojovky, môže dôjsť ki popraskaniu žiliek v oku pri záchvate kašľa. Záchvaty sú veľmi vyčerpávajúce, môže ich byť až 40 za deň. Paroxyzmálna obdobie je asi 2-5 týždňov.

Potom nastupuje štádium rekonvalescencie, kedy sa počet záchvatov znižuje. Kašeľ a pokašliavanie môže pretrvať ešte mnoho týždňov po prekonaní choroby. Bežná doba rekonvalescencie je cca 100 dní.

Komplikácie

Komplikácie patriace k čiernemu kašľu sa častejšie vyskytujú u malých detí, patrí k nim krvácanie pod spojovky, krvácanie z nosa, opuch tváre atď Môže sa vyvinúť ťažký zápal pľúc. Ďalej sa môže vyskytnúť hnisavý zápal stredného ucha, kŕče, nechutenstvo, podvýživa. Ďalšie nasadajúcu infekcie.

Menej častý je potom vznik pneumotoraxe - tj do dutiny hrudnej sa dostane vzduch.

Krvácanie pod mozgové plienky.

Diagnostikovanie čierneho kašľa

Je dôležité včas zistiť správnu diagnózu. Vychádza z klinického obrazu záchvatového kašľa. Je zvýšený počet leukocytov.

Laboratórne detekcie baktérie - kultivácia a izolácia, PCR ( polymerázová reťazová reakcia - detekcia bakteriálnej DNA ) a sérologie, tj nájdenie špecifických protilátok proti baktérii.

Liečba

Nekomplikované prípady čierneho kašľa sú liečené v domácom prostredí, ale u ťažších prípadov, a ak sú nakazené malé deti, je vhodné chorého hospitalizovať.
Lieči sa antibiotikami, prvou voľbou antibiotickej liečby spojené s čiernym kašľom sú makrolidové antibiotiká - erytromycín, klaritromycín
Je doporučované zvlhčovať vzduch v miestnosti.

Autor: Drahomíra Holmannová
 


 

comments powered by Disqus