Anthrax

Antrax je bakteriálne ochorenie spôsobené baktériou Bacillus anthracis, ktorá sa vyskytuje u bylinožravých živočíchov. K infikovanie človeka dochádza pri prieniku spor B. anthracis do tela pri kontakte s chorými zvieratami, kontaminovanými produktmi živočíšneho pôvodu, pohryznutie hmyzom. Spory môžu byť aj vdýchnutiu.

Ochrana proti infecnim nemocem

Pôvodca

Pôvodcom antraxu je Bacillus anthracis, čo je nepohyblivá, opúzdrené aeróbne grampozitívne tyčka. V kľudovom období tvorí oválne spory, ktoré môžu leta prežívať v suchej pôde, je ich však možné zničiť aj len desaťminútovým varom, peroxidom vodíka ai.

Výskyt antraxu

S Anthrax sa môžeme stretnúť po celom svete, rovnako ako s bylinožravce, či už domácimi (hovädzí dobytok, ovce, kone, kozy), alebo divokými.

  Problematickými oblasťami sú v tomto ohľade Irán, Turecko, Pakistan, Sudán.

Prejavy antraxu

B. anthracis je baktérie žijúce mimo bunky - extracelulárnej patogén. V tele hostiteľa sa rýchlo rozmnožia. Je odolný proti fagocytóze a vytvára anthraxový toxín.

Rozoznávame viac foriem sneti slezinnej.

Jedná sa o:

Kožné forma - v prípade, keď preniknú spory B. anthracis do pokožky po jej poranení, odreniny či bodnutia hmyzom. Do niekoľkých hodín spory vyklíčia, rozmnoží sa a začnú produkovať toxín. Túto formu antraxu sprevádza nekrózy - odumrie tkanív, hromadenie krvi v cievach, krvácanie, opuch. Na pokožke sa objavujú pustuly až hrče - nekrotické vredy, ktorá sa do 2 až 6 dní zmení v hnisavý vred. Ďalej sa potom mení v čiernu škvrnu na pokožke - čierny "příškvarek". Okrem kožného nálezu môžu tento typ antraxu sprevádzať zvýšenej teploty, únava. U ťažkých prípadov môže dôjsť k septickému šoku. Úmrtnosť na túto formu je cca 20%.

Pľúcna forma antraxu sa rozvíja po vdýchnutí spor, ktoré sa tak dostávajú priamo do pľúcnych mechúrikov. V pľúcach sú pohltené bunkami imunitného systému a dopravené do lymfatických uzlín, kde vyklíčia. Uzliny prepadajú krvavé nekróze a môže dôjsť k zápalu pohrudnice či zápalu pľúc. Sprvu sa choroba prejavuje ako chrípka s vysokými teplotami, dýchavičnosťou, kašľom, pridáva sa dýchavičnosť, nízky krvný tlak. Tento typ antraxu často končí smrťou do 24 hodín.

Črevné antraxová infekcia sa vyskytne v prípade, že bola spóra požitá, napr s tepelne nedostatočne upraveným mäsom z antraxom infikovaného zvieraťa. Táto forma postihuje žalúdok a črevá. Prejavuje sa bolesťami brucha, ale aj krvavými hnačkami a krvavým vracaním. Baktérie sa však môže premnožiť aj v ústnej dutine a hrtana, potom je sprevádzaná krvácavým zápalom lymfatických uzlín. Bez liečby 24-60% prípadov končieva smrťou.

K bakteriémii - prieniku B. anthracis do krvného obehu, môže dôjsť u všetkých spomínaných foriem. Takýto stav je takmer v 100% smrteľný.

Diagnóza

U kožnej formy antraxu sa odoberajú stery z kožných lézií. Prítomnosť baktérie sa preukazuje farbením podľa Grama, fluorescenčným farbením protilátok, alebo sa ster necháva kultivovať.

Preukazujú sa tiež protilátky proti B. anthracis.

Citlivú a presnou metódou je potom PCR, ktoré identifikuje prítomnosť bakteriálneho DNA.

Liečba antraxu

Pre antrax je prvou voľnou penicilínové antibiotikum. To sa podáva vnútrožilovo vo vysokých dávkach. Ak je pacient alergický, volí sa tetracyklín alebo erytromycín. V ťažkých prípadoch antraxu sa podáva spoločne s antibiotikami aj antraxová antitoxín.

Prevencia proti antraxu

Antrax je eliminovaný vďaka zlepšeniu chovu bylinožravcov.

Možnou ochranou proti antraxu je očkovanie.

Prognóza

Neliečenej formy antraxu majú pomerne vysokú úmrtnosť. Najmiernejšie je kožná forma, kde umiera bez liečby cca 10-20% nakazených, zatiaľ čo pľúcna forma má takmer 100% úmrtnosť.


Autor: Drahomíra Holmannová

 


 

comments powered by Disqus