Cesta k trvalej mladosti

Život a ľudský prístup k nemu je veľmi zvláštny. V detstve túžime byť starší, v dospelosti túžime byť mladší. V puberte sa maľujeme, aby sme vyzerali na dvadsať, a v dospelosti sa tiež maľujeme, aby sme vyzerali na dvadsať. Moderný človek sa cíti byť svieži aj v päťdesiatich, v šesťdesiatich či v sedemdesiatich.

Ako spomaliť starnutie

Doba je iná, skôr ľudia svoju starobu prijímali dôstojne a v štyridsiatich už mali vydaté dcéry a ženatých synov. V päťdesiatich už boli vo veku pred penziou. Dnes by sa dalo povedať, že v štyridsiatke dosahujeme polovice svojho života a jeho krása nás ešte čaká. Nášmu prístupu k starobe však nezodpovedá náš zovňajšok. Telu človek nerozkáže a ubiehanie chronologického veku nezastavíme, a preto s vonkajšími prejavmi staroby bojujeme. Veď vek nášho tela by mal zodpovedať veku našej mysle. Poďme sa teda pozrieť, ako účinne môžeme starnutie spomaliť, ako dosiahnuť sviežosti našej pleti a celého nášho tela.

Je staroba choroba?

Za zmienku stojí otázka, či staroba nie je chorobou. Nediskutujeme tu o tom iba my, ale tiež vedci, ktorí sa starnutím zaoberajú. Tí prišli na to, že vek by sa skutočne dalo považovať za chorobu, ktorú však nemôžeme zastaviť a úplne vyliečiť. Na druhú stranu sa môžeme pokúsiť o jej spomalenie. Čo sa týka jej spomalenie, môžeme bojovať hneď na niekoľkých frontoch a mnohými spôsobmi, ktoré nám moderná doba ponúka. V tomto článku sa o niektorých týchto metódach a spôsoboch zmienime.

Spomalenie starnutia s pomocou programu Antiaging

V prvom rade si ukážeme, v čom spočíva prvá metóda, tzv. Antiaging. Ide totiž o spôsob chudnutia, ktorý stavie na základoch ľudského zdravia a vitality, a to nielen v oblasti fyzickej, ale aj psychickej. V podstate sa jedná o spôsob chudnutia, ktoré je postavené na zdravom a aktívnom životnom štýle, ktorý vychádza zo štúdie troch typov veku. Prvý z nich je vek chronologický, ktorý zodpovedá nášmu skutočnému veku, vek psychologický odpovedajúcí mentálnej vyspelosti a vek biologický, teda vek nášho tela.

Spomalenie starnutia, či už na základe programu antiaging, alebo pomocou nižšie uvedených metód spočíva v ovplyvnení a spomaleniu behu nášho biologického veku. Šťastím je, že práve biologický vek sa dá jednoducho ovplyvniť, dôležité je vedieť ako.

Antiaging stavia na štyroch základoch. Prvým z nich je zdravá a mladá myseľ. Naše telo môže pôsobiť mlado len, ak sa budeme cítiť mlado. Ak sa človeka necíti zdravo, sviežo a mladistvo, potom len ťažko môže mlado aj vyzerať. Ak chce človek niečo dosiahnuť, musí mať hlavne pevnú vôľu a byť so svojím rozhodnutím stotožnený. Hovorí sa, že "v zdravom tele sídli zdravý duch", ale v podstate to platí aj opačne "so zdravým duchom dospejeme k zdravému telu". Ak máme zdravú a mladistvú myseľ, venujeme sa zdravým aktivitám a pohybu, ktorý nášmu telu svedčí a prospieva.

Druhým krokom k spomaleniu starnutia je vyššie spomínaný pohyb. Pri ležaní, povaľovaniu a posedávaniu telo chradne, kráti sa nám šľachy, svaly ochabujú a kosti zosychajú ako staré vetvičky. Pohybom však telo mladne, zosilňuje a spevňuje sa, rovnako tak sa prečisťujú orgány a celý náš organizmus. Pri pohybových aktivitách sa navyše vyplavujú hormóny, napríklad endorfín (hormón šťastia), vďaka ktorým sa cítime skvele.

Na druhú stranu by sme však nemali zabúdať na odpočinok, lebo si ho naše telo zaslúži. Skôr platilo, že cez jar a leto sme pracovali a na jeseň a v zime si naše telo mohlo oddýchnuť a načerpať sily. Navyše v zimných obdobiach sa so skracujúcimi sa dni, zmenšuje aj naša energia. Telo je totiž navyknuté na svetlo a fungovanie za tmy pre neho nie je vlastné.

Posledným krokom programu antiaging je správne stravovanie. Základom zdravého životného štýlu a zdravého tela je vyvážená strava a správne stravovacie návyky aj s dostatočným pitným režimom.

Spomaľte starnutie prostredníctvom jedla

Všetci iste viete, že sa hovorí, že "sme to, čo jeme". A toto príslovie naozaj platí. Existuje dokonca aj množstvo potravín, ktoré sú označované ako "potraviny spomaľujúci starnutie". Tak napríklad cesnak, cibuľa, pór, pažítka, kiwi, banány a citrusy pomáhajú posilniť imunitu. Citrusy navyše obsahujú vitamín C, ktorý je významným antioxidantom. Antioxidanty sú v boji proti starnutiu veľmi dôležité, pretože zbavujú telo voľných radikálov a zabraňujú tvorbe vrások. Špenát, žerucha, reďkev, petržlen či chaluhy potom posilní vaše telo, bojujú s osteoporózou, pretože telu dodávajú dôležitý vitamín D. Rovnako tak nám pomáhajú "modré a fialové ovocné plody", v podstate černice, čučoriedky, slivky, apod. Obsahujú totiž množstvo dôležitých antioxidantov.

Vonkajšia starostlivosť o pleť

Dôležitým krokom je samozrejme aj starostlivosť o pleť, či už čo sa týka čistenia pleti alebo jej hydratácia a regenerácia. V určitom veku tiež aplikujeme krémy proti vráskam, či sú účinné alebo nie je otázkou na samostatný článok. Na druhej strane existuje množstvo krémov, ktoré starnutie skutočne spomaľujú. Patrí sem krémy, ktoré obsahujú najmä tieto prvky: antioxidanty, kaviárový extrakt, koenzým Q10, kyselina hyalurónová a listová či sójové proteíny.

Spomalenie starnutia prostredníctvom estetických zákrokov

Starnutie sa dá v neposlednom rade spomaliť aj estetickými zákrokmi, teraz však nehovoríme o plastickej chirurgii, ale o malých zákrokoch. Medzi tieto zákroky patrí chemický peeling, dodávanie kyslíka do buniek, vyplnenie tváre vitamínovým kokteilom, mezoterapia, laserové lúče a mnoho ďalších.

Autor: Markéta Vlková

 


 

comments powered by Disqus